Cene junadi i gotovih bikova

Priča juče nas veterinar, kada je krenuo 98,99 godine, bilo je 4500 kravа da se semeni u opštini. Kaze sada da l ima 2500 sa sve bikovima, teladima, kravama itd...
 
Dok drzava ili ko vec nije organizovao prvi izvoz prodavali smo junad po 2 e a telad placali 500 ili ispod i to je bilo to.nije bilo ovakvog nezadovoljstva.sad junad dajemo po 1.8 i manje a telad 600e.Ni sam za sad ne odustajem ali je porazavajuca cinjenica da sam pre 8 godina kad sam poceo da tovim imao bolju cenu nego u poslednje 2 godine.
Polako se ide na na to da se radi za subvenciju.Koja bi trebalo polako povecavati.Procitao sam podatak da su junad u Poljskoj,Ceskoj 1.5e ali je subvencija 300e po grlu.

Sent from my HTC 10 using Tapatalk
 
Zvao Slaviju kaze do pola novembra ne treba. Zvao ovu dvojicu komsija kaze pokupovali po Vojvodini po 1.7 ne treba im. Strasno strasno...
 
Imaš li neko konkretno obrazloženje? Iznesi konkretnu računicu pa da se prepisujemo. Koliko vidim najgora stvar ovde na forumu sto je svaka druga poruka kako nas država laze, krade i da se ne isplati raditi i toviti. Ja mogu sa tim da se složim u suštini ali spmujete temu ponavljajuci isto. Ja tovim evo već trecu turu i počeo sam zbog toga sto nisam imao novce da zapocbem neki drugi posao, a ovde sam dobio povoljan kredit za telad. Sem toga, kao i većina ljudi ne bih mogao da uzmem ni hektar zemlje bez junadi, a svoje nemam dovoljno da se bavim time i živim na selu. Dakle budi konkretniji pa ćemo da razgovaramo.
Jao, odakle da krenem? Kazes tovis VEC trecu turu? Ja sam ih od ,88 godine utovio jedno 40 tura. Poceo sa 3 kom, imao naj vise po 20 komada zadnju turu 8 i stao jer kazu najveca mudrost u zivotu je poznati trenutak u bilo cemu i reci dosta. Ne vidim vise smisao platiti tele 600E pa za njega dobiti kroz godinu dana 1000E i nadati se eventualnoj subvenciji. Tele, plus hrana, voda, struja, veterinar, placanje pasosa, nedaj boze uginuce.... nema tu nas nigde. Razumem ja tebe da si u selu sa par stotina stanovnika, da nema alternative, ali to je samo zavaravanje, taj povoljan kredit i zemlja koju si kao dobio da imas cime da hranis te bikove i da vracas kredit. Svi prethodni tu imaju koristi, naj manju ti. Sto se tice drzave i da li nas krade. Veruj da nas lazu i kradu na svakom koraku. Primera je sto. Zadnji je otkup kukuruza za robne po 19.5 dinara. Oni placaju toliko, a na berzi 17.5. Mozda neko i zaluta pa uspe da uturi svoj, ali uglavnom tu prolaze veliki igraci i stranacki podobni. Ista stvar je i sa subvencijama bilo za mlade, bilo one od juna za 50%. Neki su davno dobili, ali mudro cute i pripremaju se za neki buduci konkurs. Sta je sa zabludama o izvozu govedjeg mesa u Tursku, jagnjeceg u Kinu ili i jednog i drugog u Egipat? Zar nam ne zamazuju oci mizernim subvencijama i obecanjima o jeftinijem gorivu? Zar nam ne naplacuju razne poreze na dobit, na imovinu, na zakup, odvodnjavanje? Sve su to cinjenice koje mi znamo, ali znaju i oni da ce biti ljudi koji ce toviti, znaju da se zemlja nece ostaviti u parlogu i da ce seljak placati gore navedene obaveze. Dovoljno da raja ne bude gladna, penzoneri zadovoljni mizernim povecanjima, socijalci redovnim davanjima, a ja i ti kolega cemo i dalje da smrdimo na svinjsku i govedju balegu i da budemo zadovoljni ako smo na nuli.
 
Ja sam unapred kupovao telad pre prodaje bikova da potrosim pare,skupi se na gomilu odjednom lepa para i onda svakom pada svasta napamet da se kupi da se dobije milion evra raspodeli se a za telad e to je skupo al ako ne kupis sta ces dogodine prodati ,jer telad ce porasti i donece opet gomilu para a od gvozdja ili moleraja itd nikad pare nazad .Jedini razlog ako odustanem od tova to je ne do bog da se razbolim jedino ako je puna stala mogu pare da sacuvam na gomili
 
U kalkulaciji zarade ja sve racunam i lopatu i vile sto kupim i Čizme ali najbitnije mi je da nemam puno lecenja i naduna odnosno da mogu mirno da spavam ,čim puno lecis imas i puno naduna i nema tu napretka a ne do bog uginuce sva kalkulacija pada u vodu ,jako je tesko bikove krenuti od 0 pa finansirati celu godinu cekati pare ,bilo je i gore od ovog stanja ali sve ce to proći ako oh imas u stali sad ces nadrljati ali ko ih ima pre dve godine taj je uhvati 2.4 e .bilo je i 1.2 ali i 2.25 pre 15 godina i ono sto sam voleo nesto se desava tovari se bikovi kupuju se telad ,idem kod drugara tovarimo druzimo se ,jebiga vucemo ako crkne na mrciniste svasta lepog a i ruznog a u zadnje vreme sve manje pa ko gluvo kuce nigde nikog
 
Ишао поподне до ветеринарске станице за пренос неких телади, и каже ветеринар да од данс до даљњег не може због плавог језика. Бикови само у кланицу, извоз не може. Не видим да постоји нека вест о овоме тако да је то можда само регионалног карактера.

У сваком случају, таман да још обори цену бикова јер се одавде доста извозе у Црну Гору и на Косово.
 
Dve nedelje izjavljeni na prodaju ,jos niko u dvoriste nije usao.
Za Djurdjevica sam cuo da placaju 1.78 +papiri za subvencije u Badovincima.
 
Овде у околини купе 2 кланичара сваких пар дана носе по 1-2 комада. Виђам и бмв нп табле да иде по селима али не видим утовар.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Djurdjevic 1.8 e i obaveza da se uzmu telad
Agropapuk 1.8 ali zatrpan naredni 20 dana
Nedeljkovic 2.9 e na liniju klanja ali radije uzima junice nego bikove
 
Nazad
Vrh