Cena tovljenika na tržištu

kraj svinjokolja,uvoz,uvek cena ide manje

kod mene se radilo neki dan disnotor,dogovoreno unapred tov,195kg po 280din(cak sam i jeftin jer svi tako traze 300 i preko 300)
 
Uvoz uvek ide tokom cele godine nekad manje nekad vise sad posle praznike trziste se smirilo zato je i normalno da cena u januar ide dole, prosle godine u jabuar bila jedva 200dindzi..Kakogod ali vise se isplati tov nego gajenje psenice i suncokreta
 
Mislio sam na zaključak da se više isplati tov nego ratarenje.Zato je bio taj komentar.
Ima ljudi kojima je ušla kuga.
Da li se i njima više isplati?
 
Prestao sam s tovom pre jedno tri godine.
A tovio bezmalo trideset godina.
Ne nalazim sebe više u tom poslu.
Jako su velike oscilacije u ceni tovljenika,a da radim taj posao bez zarade ne pada mi na pamet.
 
Pre korone sam držao 9-10 krmača i prodavao prasice ugl za pečenjare.
Ne mogu da kažem da je bilo loše ali sam crkavao od posla.
Kad sam prešao na tov to je druga prica...3-4 krmače i laganica.. Koliko oprase toliko tovim, ponekad dokupim koje prase.
Realno radim 13 jutara od toga 3 moje resto plaćam zakup, zadnje tri godine nisam imao kukuruza preko 4t znate onda gde je tu matematika. 2023 sam računao oko 3.3t po jutru.
Da je zdravlja pa da odradim rešetke i septičku ove godine i onda milina, napunim hranilice i po tri dana nemam posla oko njih.
 
Ja sa 8 krmača ni neznam da imam svinje u dvorištu, dok sa 100 tovljenika bez rešetki nema vremena nizašta drugo....
Neznam oko čega si se ubijao od posla sa 10 krmača.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Nemoj tako pisati.
Realan sam.
Sa svinjama 3 ture prodajes godisnje obrces lovu a sa ratarstvom sejes psenicu u oktobar sacekas do jula meseca skidas je i neces je prodati jer nije dobra cena u zetvi pa sacekasces jos par meseci koliko si u mogucnosti ( i ne znas jel ces se kajati sto nisi je prodao odmah ili sad) pa onda lager kad racunas cenu zakupa, djubriva, hemije, semena i jos da bude neka susa GOTOVO nema te, a ovde sa svinjama za 90-100 dana obrces makar na 0 da budes ali isplati se drzati jer za godinu dana ces neku turu biti u plusu a sa psenicom ako ne ubodes godinu ponovo aj jos jednu godinu bice kao bolje i kad i ta godina nista specijalno. Tako da po meni cisto ratarstvo da radis danas par meseci godisnje ne ide, ili radis 365 dana i ratarstvo i jos nesto a ovako samo ratarenje slabe vajde.
 
Макса, на ту тему смо иступили зубе расправљајући, пре једно 3 године. Кад су почели одустајати због високих сена житарица и добре зараде продајом истих. Још онда сам писао да ће претећи само онај ко има затворен круг производње па какав такав био и да се не одустаје баш због различитих прилива новца. Поклопило ме 99% учесника расправе. Шта ћеш...
 
Ja sa 8 krmača ni neznam da imam svinje u dvorištu, dok sa 100 tovljenika bez rešetki nema vremena nizašta drugo....
Neznam oko čega si se ubijao od posla sa 10 krmača.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Objekat je predviđen za tov od 50kom i 4 krmače.. Pa je dosta ne praktično za 10 krmača. Svaki dan čišćenje i bacanje slame jer krmače sa prasićima zahtevaju da bude suvo i čisto.
Sada su mi krmače u jednom velikom boksu.. Prasići do 30-40kg na rešetkama (kavezi) .. I onda resto isto u velikim boksovima gde čistim svaki drugi treći dan, zavisi koliko su veliki.
 
Pre korone sam držao 9-10 krmača i prodavao prasice ugl za pečenjare.
Ne mogu da kažem da je bilo loše ali sam crkavao od posla.
Kad sam prešao na tov to je druga prica...3-4 krmače i laganica.. Koliko oprase toliko tovim, ponekad dokupim koje prase.
Realno radim 13 jutara od toga 3 moje resto plaćam zakup, zadnje tri godine nisam imao kukuruza preko 4t znate onda gde je tu matematika. 2023 sam računao oko 3.3t po jutru.
Da je zdravlja pa da odradim rešetke i septičku ove godine i onda milina, napunim hranilice i po tri dana nemam posla oko njih.
Ima li matematike na 10kom
 
Ima matematike samo kao što kaže kolega zavisi koliki su apetiti i ambicije.

Znas kako sam ja uvek gledao jedno prasenje meni jedno za krmaču.. Pa onda ako ne prodaš od sise nego na 25 tu zaradiš malo.. Pa ako ne prodaš na 25 nego tovis i tu zaradiš malo i tako dinar na dinar nakupi se.
Ja sam taj posao uvek opisivao kao posipanje vode iz čaše u času.. Pa onda one dve tri kapi što ostanu u čaši to je tvoje.. E sad kad ti sve to pojačas pa presipas iz bureta u bure ostane mnogo više na kraju nego u čaši ako razumeš o čemu pričam.

Nego da ne idemo u of koja je cena tovljenika?
 
Ima matematike samo kao što kaže kolega zavisi koliki su apetiti i ambicije.

Znas kako sam ja uvek gledao jedno prasenje meni jedno za krmaču.. Pa onda ako ne prodaš od sise nego na 25 tu zaradiš malo.. Pa ako ne prodaš na 25 nego tovis i tu zaradiš malo i tako dinar na dinar nakupi se.
Ja sam taj posao uvek opisivao kao posipanje vode iz čaše u času.. Pa onda one dve tri kapi što ostanu u čaši to je tvoje.. E sad kad ti sve to pojačas pa presipas iz bureta u bure ostane mnogo više na kraju nego u čaši ako razumeš o čemu pričam.
Лепо си ти то срочио 😃
Ја бих лично био задовољан да ми на 10 крмача остане солидна плата, толико бих могао држати још мало да проширим смештај и морао бих докупљивати хране немам неке земље,око 4 ха сејем житарица.
Приоритет ми је воће, то радим десетак година, и на десетогодишњи просек не могу рећи да нисам задовољан,проблем су те турбуленције у цени и управо због тога бих се посветио и узгоју крмача,оне би биле мост.
Одох у офф ал опростите.
 
Nazad
Vrh