Cena Suncokreta 2019

Kaze kupio je auto pilota i navigaciju. Verujem da navigaciju nije kupio makar kakvu. Za povracaj je kupio tu kajlu oko vrata i jos malo preteklo. Kad sam bas zbog tog luksuza koji se subvevcionise kritikovo onog debelog Nadlackog on se debelo uvredio i otisao sa foruma. Dupelisci su uvek dobro prolazili jer su blizu vatre.


Ti znas kad je on kupio tu kajlu ili da li je kupio od povracaja?
 
U proseku ispadne da svi jedu sarmu, a u stvarnosti je niko ne jede. Iz krajnosti u krajnost.

Snimiš najbogatiju kuću u selu da bi teletabisi kraj malih ekrana mislili da je svaka kuća takva i da se mnogo dobro živi.
 
Kako god kupio je od svojih para. Poenta je da je glupost subvecionisati takve sporedne stvari. Neko nema para da registruje traktor, a neko se razmece.

Neko je zavrsio fakultete i sad radi za platu od 200 hiljada a neko je zavrsio osnovnu skolu i radi na buvljaku za 22 hiljade... znaci onaj je lopov sto se trudio da zavrsi taj fakultet. Dobro je isto sto ti znas da se on razmece sa parama koje je zaradio ne izlazeci iz traktora. Igrom slucaja znam coveka i znam da radi 800 lanaca a nema jednog jedinog radnika.
 
Samo što kod nas ima dosta tih koji mlate plate od nekoliko stotina hiljada, diplome su kupili, imaju krivični dosije debeo kao biblija, a pošten svet beži preko grane...
 
S obzirom da su određene takse uvedene pre mesec/dva dana za većiu EU članica na poljoprivredne proizvode, kao odgovor na uvedene sankcje Turskoj, a naša država ima bezcarinski sporazum o isporuci prerađenog, neprerađenog suncokretovog ulja i suncokreta, pitam se po kojoj ceni naši prodaju Turskoj?
Verovatno ne prodaju ništa, jer Turska spada u vodeće svetske proizvođače suncokreta - https://www.statista.com/statistics...sunflower-seed-since-2000-by-major-countries/

 
Statistika za proizvodnju, import i export suncokreta u Turskoj kaže sledeće:

Top Import Origins of Turkey (Sunflower) (zemlje iz kojih Turska uvozi suncokret)

Rank: 9
Country: serbia
Import Value in 2016 USD: %4,61M
Shares in Import: 1,7%
1-Year Growth in Value %: +2883315.6%
3-Year Growth in Value %: +725.7%

Navdeno je da je prosečna cena suncokreta po toni u Turskoj $698.50.

https://www.tridge.com/intelligences/sunflower-seed/TR


Sunflower Foreign TradeEven in the years when oil seeds tend to be planted in Turkey, oil production hasn’t been able to supply consumption, due to the growing population and the increasing in consumption per capita consequently.'Thus, increasing oil deficits have been emerged and also this has been eliminated through imports. The lack of a stable planning for the production of oil plants causes the current production potential to be underutilized, the increase in the vegetableoil deficit and the increase of the industry's dependency on the outside.

Turska ima mnogo veću potrošnju suncokretovog ulja nego što može da proizvede, postoji velika potražnja i zavisna je od uvoza sirovog suncokreta. Količine koje uvozi su ogromene, od 320.637 tona do 905.686 tona u zavisnosti od domaće proizvodnje. Sa tolikom potrebom za uvozom mora biti i velika cena suncokreta.

https://dergipark.org.tr/download/article-file/370940
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: PGR
Kaze kupio je auto pilota i navigaciju. Verujem da navigaciju nije kupio makar kakvu. Za povracaj je kupio tu kajlu oko vrata i jos malo preteklo. Kad sam bas zbog tog luksuza koji se subvevcionise kritikovo onog debelog Nadlackog on se debelo uvredio i otisao sa foruma. Dupelisci su uvek dobro prolazili jer su blizu vatre.
Od tog Nadlackog nema leba.Covek gleda sebe i to je to.
 
Neko je zavrsio fakultete i sad radi za platu od 200 hiljada a neko je zavrsio osnovnu skolu i radi na buvljaku za 22 hiljade... znaci onaj je lopov sto se trudio da zavrsi taj fakultet. Dobro je isto sto ti znas da se on razmece sa parama koje je zaradio ne izlazeci iz traktora. Igrom slucaja znam coveka i znam da radi 800 lanaca a nema jednog jedinog radnika.
Znas 800 lanaca treba i skupiti na ovaj ili onaj nacin. Mani me price kako se rodio u traktoru. Svi mi u svom kraju imamo po nekog slicnog njjemu Sad zaboravi i one sa fakultetom od kojih retko ko zaradi tih 200000 i zanemari one sto rade na buvljaku pa mi reci koliko zarade oni sa SSS ako nisu otisli negde napolju. I na kraju da nije blizu vatre i SNS ne bi ni prismrdio bizu ministra, ali ce mu ubuduce sva vrata biti otvorena.
 
Još ranije sam gledao par snimaka porodice Svirčev koji su snimani pre 8-9 godina. Uglavnom je deda govorio. U pozadini je bila i rakovica, i rus, ali i claas traktor. I ovce i konji. Vidi se da su paorska porodica od davnina i da nisu od juče u tom poslu. I ne treba da nas zanimaju oni, niti da nam bodu oči. Ovde je problem što je vlast otišla u najbogatiju kuću u selu želeći da narodu kraj malih ekrana pokaže kako poljoprivrednici dobro žive, kakve mašine imaju, i kakav je naš seljak danas. A to što su prikazali je daleko, daleko od realne slike... Ali dokaži to nekom sa Terazija.
 
Top Import Origins of Turkey (Sunflower) (zemlje iz kojih Turska uvozi suncokret)

Rank: 9
Country: serbia
Import Value in 2016 USD: %4,61M


Navdeno je da je prosečna cena suncokreta po toni u Turskoj $698.50.

https://www.tridge.com/intelligences/sunflower-seed/TR


https://dergipark.org.tr/download/article-file/370940
Tu cenu oni možda plaćaju u unutrašnjoj trgovini, a strancima svakako neće toliko plaćati...

Što se Srbije tiče, skup je transport od nas (Dunavom, pa pretovar za plovidbu po Crnom moru), te osim ukoliko "naši" baš dosta ne obore cenu, ne verujem da ćemo im suncokret prodati za više od 10 miliona USD.

Mada, kad gledam onu tabelu za uvoz/izvoz, ispada da su u 2015. godini izvozili suncokret za $3.33 po kilogramu, a uvozili po $0.73, i još im je Ukrajina druga najveća mušterija... Nešto tu debelo ne štima :unsure:
 
Znas 800 lanaca treba i skupiti na ovaj ili onaj nacin. Mani me price kako se rodio u traktoru. Svi mi u svom kraju imamo po nekog slicnog njjemu Sad zaboravi i one sa fakultetom od kojih retko ko zaradi tih 200000 i zanemari one sto rade na buvljaku pa mi reci koliko zarade oni sa SSS ako nisu otisli negde napolju. I na kraju da nije blizu vatre i SNS ne bi ni prismrdio bizu ministra, ali ce mu ubuduce sva vrata biti otvorena.


Samo ti druze gledaj na taj nacin pa ces celog zivota samo to i znati... Verovatno 800 lanaca nisi u zivotu uradio pa ne mozes ni da zamislis koliko je to. Nerviraju me ljudi koji samo gledaju kako su neki nesto mogli da stvore samo ako su nekog ili nesto pokrali.
 
Nazad
Vrh