Cena soje rod 2019

Već sam pomislio da su zaboravili šta će sa konačnom cenom i ko je izmisli
 
Kod nas još nema konačne cene... Neverovatno. Za par godina dobijaćemo je u aprilu kako je krenulo
 
Legla doplata od 2 dinara tako da je konačna cena 37 rsd sa pdv.Na ovu cenu neka je seju oni, ja više neću!
 
Tenk ju.Ne smem da preterujem sa kukuruzom jer nešto nisam optimističan da će nakon 2 odlične i treća godina za redom biti vrhunska za kukuruz.Soju samo za sopstvene potrebe.
 
Ja razmisljam da izbacim skroz suncokret a umesto njega ultra hibridi kukuruza i da povecam lucerku za jos 10ha jer mi je ona sa 80-100k/kj bez obrade nekako naj isplativija a moze na vislji teren gde soja ne moze. Mada se i meni soja nesto me svidja, imao sam oko 1800kg/kj, na zemljisku gde bi kukuruza na ovoj godini bilo 7,5t sto kad se preracuna nikako nemze da se poredi.
 
Da ima najbolji usjev drugih nebi ni bilo. Eto npr kod nas je bilo kontra , soja je ove godine dobro rodila a kukuruz podbacio zbog leda i nevremena 7.7. Isto zakup zemlje je ovde mnogo manji a kukuruz traži više djubriva nego u Vojvodini pa daje sasvim drugu situaciju.
 
Ja se drzim i dalje na 75-80% soje. Kukuruzu i k... ne treba verovati! Zarada ove godine na 7 t/kj kukuruza je bolja ove godine od zarade na soju od 1830 kg/kj ( moj ovogodisnji prosek na ove kulture) ali treba voditi racuna na jos dve stvari, prvo ulaganje u kukuruzu je dosta vece nego na soji i drugo u losim susnim godinama kao 2017 kukuruz je rodio od 180 do 2000 kg/kj dok soja je izvukla prosek od skoro 1400 kg/kj.
No, svako svoju zemlju poznaje bolje od drugog.
Cena soje je 37 bez pdv. Sa 8% pdv 39.96 din.
Trenutno ako odbijem sve troskove, lezarine imam cisto 38.85 din.
 
Ja se drzim i dalje na 75-80% soje. Kukuruzu i k... ne treba verovati! Zarada ove godine na 7 t/kj kukuruza je bolja ove godine od zarade na soju od 1830 kg/kj ( moj ovogodisnji prosek na ove kulture) ali treba voditi racuna na jos dve stvari, prvo ulaganje u kukuruzu je dosta vece nego na soji i drugo u losim susnim godinama kao 2017 kukuruz je rodio od 180 do 2000 kg/kj dok soja je izvukla prosek od skoro 1400 kg/kj.
No, svako svoju zemlju poznaje bolje od drugog.
Cena soje je 37 bez pdv. Sa 8% pdv 39.96 din.
Trenutno ako odbijem sve troskove, lezarine imam cisto 38.85 din.

Moje iskustvo je da sušne godine bolje podnese kukuruz nego soja.
2017. prosek soje mi je bio oko 330 kg/kj. Kukuruz DKC i Pionir su dobacili blizu do 2t dok je ZP bio 600 kg/kj.

Nego vi u južnom Banatu uvek umate neku dobru kišu, i 2017. ste je imali, doduše zakasnila je bila za većinu useva ali je ipak pomogla kasnim rokovima setve soje.
 
Usev koji vec godinama ne moze da parira je psenica. Tu definitivno ima najmanje zarade kako god okrenes. Ima smisla samo za jako losa zemljista gde ozimi usevi mogu da izvuku neki rod, jer u leto izgori sve. Kukuruz/soja po meni je to isto kada se uzme 5-10g prosek. Kukuruz vise rodi novaca, ali je i skuplja proizvodnja. Repa dok je secer bio 100din u radnji i dok sojevi cerkospore nisu bili tolerantni na strobilurine je takodje bila sasvim korektna prica. Sada kada je zastita od cerkospore kao u povrcu sto se vodi racuna a secer 60-70din, tu nema leba.
 
Kukuruz vamo broj 1 po zaradi tko ga je uradio kako spada i sijao fao 350 do 400 pa je izbjegao susenje. Soja nije lose Al na gornjem terenu se vidi koliko joj kise treba i tu kiksa 40 % od potencijala dok je kukuruz kiksao na istom terenu mozda par % e sad godina kao 2012. Je kukuruz bio cisti podbacaj a soja je ipak podmirila dug. Ali dugorocno gledao na gornjem terenu sam vise pobornik kukuruza jer mimo 2012.nikad nije manje od 10 tona dao na gornjem terenu dok je soja jedva 2 tone po ha davala kad zasusi gornji teren
 
Nema stoke ljudi po štalama,zato su nam i cene takve jer ih izvoznici kroje kako hoće...
A stoke u štalama nema jer tek je tu matematika u očin...
Naše je tržište malo i tako ti je kako ti je....
 
Jeste stoka kriva za niske cene ali ne ta iz stala vec ona iz fotelja koja kroji cene zajedno sa najvecim otkupljivacima ili monopolistima, izvoznicima nasih poljo. proizvoda!
Nama muka, jad i beda a njima slag sa torte!
Malo vise razmisli u ovom pravcu pa ces naci pravi uzrok koja stoka je vise kriva, ta iz nasih stala koja je ruku na srce u deficitu ili ta koja olako donosi odluke o niskim cenama kako bi oni izvozili po jako solidnim!
 
Konkurencije kod otkupljivača i preradjivača soje ima ali je ipak premala . Malo sam istraživao to u vezi cijene soje , i znate šta je zanimljivo : glavnina soje u stočnoj hrani , bar ovde u BH a vjerovatno je tako i u SRB je sojina sačma iz JA , Brazili, Argentina . Nastranu to što je GMO , ali razlika izmedju cijene koju dobiju farmeri u unutrašnjosti Brazila plus prevoz kamionima 1500-2000km plus prerada u sačmu plus prevoz brodom u Evropu plus prevoz od luke do BH npr je manja ili ista od razlike u cijeni koju mi dobijemo za zrno u odnosu na preradjenu u koncentratu !! Tu je problem.
 
Nazad
Vrh