Cena malih prasića na tržištu

Klanje kod kuce prasadi i tovljenika kao i prodaja tovljenika privatno na komad.
 
Па ако ћемо по слову закона, код куће нема клања, односно уз одређене услове.
Што остављате за себе(не излази из дворишта) не морате обележавати. Опет могу да праве проблем код прегледа меса тих животиња( и на то су мислили).
Опет ако дође до појаве неке болести, а свиње нису обележене нема права на неку одштету ако их нешкодљиво уклоне.
Код продаје товљеника од куће опет не може да изађе легално без маркице. Ако има маркицу скида се са потврде о обележавању( то ветеринар ради). Ако иде ван општине мора и пасош односно уверење.
Ако дође до угинућа а обележена нема закопавања или за псе, него трансфер станица и нешкодљиво уклањање. Опет све мора ићи легално преко папира.
Сваки корак и потез је регулисан само се жмури на оба ока. Докле, не знам?

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Још једна ставка је хигијена меса односно клање и транспорт таквог меса. Транспорт таквог меса је могућ, зависи ко вас заустави. Опет би било пожељно имати неки папир потврду о трихинелоскопском прегледу. Како вас заломи.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Има клања, али под одређеним условима. Као и за ове остале случајеве пише и регулисано је само не спомињу. Ево на пример свиња се мора усмртити на хуман начин да најмање пати. Крв и остале течности не би смеле да доспеју у земљиште и воду. Стерилност просторије где се месо обрађује итд.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Ja danas drugu nosio prasad u lokalu klanicu.. 240 do 15kg sve preko 15 kg 150din...na 25kg izlazi nekih 200din plus pare za mesec dana, markice obavezne.
 
180-200
A ja plaćao proletos 300....
Metno ga prodavac na digitalnu vagu, 28 kg i 700 grama...
I grame mi naplatio...
Ok, nek' bude, nije bilo praseta ni za lek, a sada je potpuno obrnuta situacija, ponuda velika, a nikome ne treba...
U zadnje 2 godine, mislim, cena je toliko nepredvidiva da to se graniči s fantastikom...
Kako koga potkači...
 
Poslednja izmena:
Pa ne zna covek sta da kaze,kad prasica nije bilo udjes u dvoriste da kupis prasad a prodavci osetili da mogu pa kidaju i sa cenom i sa robom i nazovi robom,opet secam se vremena kada me bilo sramota od coveka da kupim prasad po ceni vecoj za 15 din od tovljenika,takva je bila cena.Onda klanicari ucenjuju sa odkupom kad ima robe,kad nema,onda smo najbolji drugari.Mislim da se razumemo svi smo mi ovde u jednom lancu koji teba da drzi i bude odrziv.Situacij je takva kakva je valjda to tako treba ili mi za drugacije ne znamo,ne znam sta da mislim.E,sad ako pukne onaj,sto proizvodi prasad,ja nemam od koga da kupim,ako pukne onaj sto tovi,nema od koga da kupi klanica,a i onaj sto proizvodi prasad nema kome da proda.Govorim o malim klanicama i malim proizvodjacima kako prasadi tako i tovljenika.Toliko kontradiktornih ali istinitih stvari.Sta znam tako do penzije,posle kako bude.
 
Samo me baš zanima ako već oni nama ruše cenu tovljenika, da li će možda i u mesarama da spuste cenu mesa
 
Ma daaa isto kao i junetini... bik živa mera 200 dinara a kila junetine u prodavnici 750. I još se žale da narod slabo kupuje junetinu pa je zato niska otkupna cena...
 
Nazad
Vrh