Borba protiv korova!

Debelo bi se ispalio s pirevinom, puna mi je basta a mislio sam da je suzbijem s malciranjem. Izgleda da je plevljenje jedina alternativa isoj ukoliko vi nemate neki predlog.
 
To i sledi.
Jako rana priprema zemlje, barem mesec dana pre setve pasulja, pa nakon setve zviznem total i nema korova.
Malč od slame će imati svrhu da održava vlagu u zemlji i sprečava nagla isparavanja, te kao posledicu toga pojavu bolesti.
 
Da bre malo ste se zaneli nemojte i ovde sa trovanjem...

Branko pa nema potrebe ako ideš duplu obradu za totalom, pasulj će brže da izgura nego većina korova seme.

Antrax jedina alternativa je kultivacija sa puno sunca koje odmah suši rizome ili jak mraz.
 
Bas tako, total ne dolazi u obzir a naravno bio bi najlakse resenje. Planiram neko dublje riljanje sa uklanjanjem rizoma i onda dobar sloj malca narocito na mestima gde postoji mogucnost da ponovo bukne, tj po obodu. Primetio sam da posisana trava (ono sto se skupi u korpu od masine za sisanje travnjaka) moze da bude dobar malc. Gde god je to bacano, nema nicega ispod. Ono sto me tu brine su izduvni gasovi od motorne kosacice.
 
Bolje da se odrekneš malča dok ne budeš očistio parcelu jer nema šanse da povadiš sav koren. Sveža trava iz kosilice sprži sve ispod sebe ako je deblji sloj, ako je tanji privuče gliste koje odrade posao riljanja. Gasovi ne bi trebalo da budu problem idu sa strane, ne možeš to da izbegneš danas, sve je na benzin.
 
Jeste, zaneli smo se. Nije ovde mesto za priču o totalnim herbicidima. Izvinjavam se svima koji učestvuju u ovoj temi.
 
Људи, хтео бих да малчирам башту-њиву од 20 ари са сеном или сламом, колико ми бала треба за оволику површину?
 
Pa zavisi od toga koliki zelis da bude debeo malc? Kreni da bacas pa dokle stignes - zasto sada malciras?
 
Планирам да малчирам на пролеће него ме чисто занима колико кошта малчирање, односно колико ми сена треба, слој би био од 7-10цм па ме је интересовало да ли је неко то радио и колико оријентационо сламе треба.
 
Jedna bala može da pokrije tri četri kvadrata pa računaj... Zasadi sad ječam pa ćeš imati mladog na proleće da pokriješ polovinu površine.
 
Zavisi koji ti je usev...tjt. međuredni razmak...Ja sam za nekih dva do dva i po ara ( plastenici) potrošio nekih desetak bala...u pitanju je bila paprika i paradajz na foliji...Prostor koji sam malčirao je nekih dvadesetak cm. od folije do folije...ne možeš ni precizno razdvojiti one bale ...tako da je negde deblje negde tanje...ako dodaješ tamo gde je tanje, moraš ga dobro izgaziti jer ga nosi vetar...Ne znam koliko košta bala kod tebe...ali ako imaš svoje...Ja sam samo toliko i izbalirao ove godine (tridesetak)...koliko planiram za sledeću sezonu, jer mi samo za malč i koristi...
 
Upravo mi je stigla plevilica marke Treffler od 6m koja jos nije pristuna kod nas (sem kao pokazna alatka na imanju Ecoagri u Beloj Crkvi). Za razliku od Hatzenbichler plevilica ovaj model ima mogucnost stelovanja tezine pritiska prstiju. Korsiti se kod brojnih kultura, kukuruza, suncokreta, soje, krompira, pasulja, graska...

grasak:



korov:


kukuruz:

 
Nije to novost. Naši preci su koristili lake drljače u tu svrhu. Sećam se kao klinac trčao sam za ocem po mekanoj zemlji kad je konjima drljao žito, kukuruz. Ne znam koliko ovo pravi štete u kulturi ali mislim da malo dubljom setvom se može izbeći. I takođe smatram da nije prvenstveni cilj suzbijanje korova, nego poboljšanje vodno-vazdušnog režima zemljišta.
 
unistenje je 10-15%. Mora da se seje na dubini od 3cm ili dublje (dobro je i zbog ptica). Samo se koristi za unistenje proklijalog korova.
 
Nazad
Vrh