Boranija - Opšta tema

Odg: Buranija - opšta tema

Da li se isplati raditi boraniju i pokrivati je agrilom da stigne sto ranije?
 
Evo i moje boranije
Nema je mnogo ali je gajim kao za izložbu. :haha:
boranija.jpg
 
zasadio sam Jerusalemku onako jedan red od 10ak metara za probu ove godine. Dosta fino radja.. Bogami dogodine cu je mnogo vise. Medjutim kao totalni pocetnik imam malko problema.. Na kesici sa semenom je pisalo Jerusalemka zuta , medjutim oko 20% onog sto mi niklo pocelo da mi daje zelene mahune. Ja sve cekam da pozuti - ono jok.. cak su i neke prerasle... Ove zelene mahune su kud i kamo krupnije- duze i sire od ovih klasicnih zutih..
Dal je moguce da su "uvalili " mesano semenje ??
 
Imam pitanje za iskusnije povrtare. U planu sam da projzvedem ranu boraniju i sad razmisljam se da je sejem u case pa da je drzim u toploj leji i kad se za to stvore uslovi iznesem na polje. To je prvi plan, drugi plan je da podignem niske tunele direktno na parceli i da je drzim ispod dok se ne stvore uslovi za sklanjanje tunela, normalno preko bi isao agril. Koji od ova dva nacina ce imati bolje rezultate? Sejao sam i ranijih godina nisku boraniju pocetkom ili sredinom maja i uvek je bila prodata bez problema po dobroj ceni medjutim hteo bih da taj period velike potraznje za ranom boranijom iskoristim sto bolje, pa da ranije izadjem na trziste.
 
Mala ti je to razlika a velika muka ja sam je gajio u casama u toploj leji i onda i onda iznosio pod plastenik i koliko sam muke imao nista nije vise rodila samo je par dana stigla ranije....
 
Ova godina je bila odlicna za boraniju.
Sto se tice cene.

Najbolje je malo ranije sejati direkt u zemlju.
Jeste da ima rizika ali se solidno isplati.
 
Ako sejete rano krajem aprila, mozete da ugrabite setvu neke kulture za jesen.
Ako sejete postrno, tj kasnu jesenju nista od drugog useva.
 
Pre neki dan sam zavrsio sa sejanjem boranije,posejao sam Jerusalimsku oko 1000kucica naravno za plastenik,prosle godine sam jedan mali plastenik posejao direktno u zemlju oko 200 kucica i nisam bio zadovoljan,cena je bila ok davao sam je po 150din ali prevelika vrucina joj smeta tesko je nikla i nije mogla da napreduje stalno bi se susila odozdo ja sam mislio da je od vrucine,tek kad je pocelo da slabi sunce ona je lepo napredovala i za tih par dana je bila ok,dok nije naisao hladan talas i oprnjio je skroz,tako da jesenja boranija za plastenik neide bar kod mene.
Ovu planiram da drzim oko mesec dana u case pa ide u zemlju videcemo kakva ce biti na prolece,planirao sam da je sadim na 1metar sirine i 0.4 u duzinu da li ce joj biti dovoljno prostora za luftiranje? Vase misljenje
 
Čije seme si uzimao? Meni se jerusalimska svidja ali seme na koje sam do sada nailazio je bilo očajno. Svaka četvrta biljka je ličila na ono što treba, ostalo je bilo nešto zeleno sitno... a i vaši su je urnisale.
 
Pa ne znam tacno koje je seme mislim da je italijansko provericu,jesenas sam sadio i bila je ok,nisam imao problem sa vasima malo mi je lisce vise zutilo nego sto mislim da treba ali valjda je to bilo od jakih vrucina videcemo kako ce se pokazati na prolece,na 200kucica sam imao mozda jednu ili dve one tamno zelene boranije.
Bilo bi dobro kad bi se malo vise pisalo o ovoj temi mislim da je jako zanimljiva,bilo bi dobro da se nesto vise napise na ovu temu sta boraniji najvise treba,koje djubrivo,kakve bolesti je napadaju,itd?

---------- Poruka napisana 28-02-12 u 12:01 ---------- Prethodna poruka je 26-02-12 at 23:51 ----------

Boranija je Jerusalimska penjacica,posejao sam je pre neki dan pocela je da bubri i da tera zilu,nadam se da ce sve biti u redu i za mesec,mesec ipo da je iznosim u plastenik.
Rano sam je sadio iz razloga da bi premostio one vrucine,kad krenu da je ona vec u punom rodu,i da bi je ranije izvadio i potom ubacio jesenju papriku tako bi trebalo da bude,prosle godine sam je sejao direktno kao probu za jesen ali one vrucine leti je ubiju pogotovu juli i avgust mucila se da isklija iz zemlje koliko je przilo,zato sam ove resio ako mogu da preskocim te vrucine.
 
U čega si je sejao u čašice ili u one kontejnere, pitam jer me zanima koliko joj treba zemlje, možda bi i ja tako nešto uradio, jer je u Podgorici pakao leti, mada mi letos boranija nije loša bila samo što smo je zalivali svak dan, a sadili smo onu žutu olovku.
 
Ja sam stavljao u case mislim da je 6-ca,kontenjeri su mali sa koliko god rupa bilo cak su i ove case na granici ali izdrzace te sam imao nisam hteo da kupujem mada bi trebala 10-ka,ipak ide po 4,5,6 semena po casi ja sam stavljao po 6.Kod vas na moru je nekako drugacije cini mi se da toliko ne przi kao kod nas,kod vas je prednost sto vam je vazduh suvlji kod nas je prevelika vlaznost,dolina(ravnica)pa kad upece skuva biljku.
 
Možda nisi video ali ja sam u Podgorici ovde leti bes problema bude 40-tak stepeni, zato sam i mislio da je što pre stavim u zemlju da bi je što pre skinuo.
Inače mislim da imam najjači plastenik, to mi je keva objasnila, stavio sam tablu stiropora 8cm i oko nje giter blokove što sam imao, na to mi je keva dala tablu pleksiglasa, pre ovog pakla od vremena u tom je kad je sunčan dan temperatura bila 25-30 stepeni, pošto ja nemam mnogo rasada ja ga noću ubacim u kuću, tako da nema frke.
 
Nadam se da cu za koj dan izbacivati boraniju u plastenik pa sta mu bude,mislim da nece biti hladnih noci ili mrazevi kad krene sunce izgubili smo te prelazne periode.Sad je iz toplog hladno i iz hladnog u toplo.
S obzirom da mi je prvi put da boraniju sadim u plasteniku u malo vecoj kolicini hteo bi da pitam da li iko ima orijentacioni program zastite boranije,ja sam do sada radio sve po vidjenju mada je uvek bolje raditi preventivu.Prskao sam je pre par dana sa bakrom i planiram ovih dana da je isprkam protiv plemenjace
 
Ljudi krece nova sezona uskoro. Malo sam se raspitivao o semenu boranije, u firmi Holand angro je 5 000 semena 17 evra, a u institutu u Smederevskoj palanci od 220-330 dinara 200 grama semena. Probao bih malo raniju setvu, oko 1. aprila,na 10-20 ari, i pokrio bih agrotekstilom, za pijacu. To bi bio prvi rok setve, a drugi bih oko 10-15 aprila. Kakvu boranija ima prodju na pijacama, tj da li je gradske snajke kupuju, i koja je cena bila prosle godine?
 
Hteo sam da pitam da li neko mozda zna gde moze da se kupi jos neka sorta boranije puterice osim Jerusalimske?
Neki u mom kraju rade putericu ali nije Jerusalimska neka druga i jako lepo izgleda ali nece niko da kaze koja je ni malo semena da da.
 
Hteo sam da pitam da li neko mozda zna gde moze da se kupi jos neka sorta boranije puterice osim Jerusalimske?
Neki u mom kraju rade putericu ali nije Jerusalimska neka druga i jako lepo izgleda ali nece niko da kaze koja je ni malo semena da da.

to su sorte koje se vuku godinama unazad s kolena na koleno....a niko nece da da seme dok neupadnes sam i nakidas mauna:osmeh:
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh