Nekad su stari ljudi koristili metod puštanja krvi ovcama kad ih i samo kad ih ugrizu zmije te pošto nije bilo veterinara tada, ili je veoma daleko, zasecali su uši ovcama.
Prva stvar koju treba da znate u dijagnozi jeste da izmerite telesnu temperaturu jedinke na taj način što će te toplomerom izmeriti temperaturu stavljajući ga u analni otvor jedinke.
Pošto se utvrdi da je temperatura povišena,sledi spuštanje temperature, to će te postići koristeći preparat NOVPIRON, a dalje sledi ubrizgavanje zaštitnih injekcija na bazi i/ili kombinaciji penicilina i tetraciklina. Uvek treba biti oprezan kod hranjenja jer to je najčešći uzrok razbolevanja grla.
Ovce i nekako mogu da podnesu hranu od koje bi svinje i koze uginule, ali to je sve rizik.
Dakle hrana koja nije plesniva, zakisla, muljava(silaze) i ostalo, NE dolazi u obzir ishrane.
Što se tiče zelene hrane može se desiti slično, mada su najpodožnije nadunu i prolivu nego povišenoj temperaturi.
Moguća je takozvana reakcija organizma na pojedine trave(FOTOSENZITIVIZAM).U tom slučaju ovcama zna da se uveliča glava, dobiju otok koji prolazi za par dana uz minimalno lečenje antibioticima i nedavanju zelene hrane. To je reakcija pojedinih biljnih vrsta,sunca i organizama koji su tome podložni. p.s. kada nije toplomer pri ruci, pipnite janjetu uši, ako su hladne znajte da ima temperaturu.
Zatvoren,zamračen prostor + leto i još niska tavanica jesu dodatan rizik za obolevanje.
Neprskajte ih vodom iz creva nipokakvom vremenu i temperaturi vazduha. Bolje je da pokisnu same na kiši.
