Bolesti ovaca

Galicu i ja ti preporucujem da tu ovcu skartiras,osim ako ti veterinar nije dobar drug pa ti nije zao para.Ti ligamenti sto drze matericu kada popuste u malom broju slucajeva ponovo budu ok.
 
galicu nista se ne boj za ovcu sve ce se to vratiti u normalu (pisem iz sopstvenog iskustva ). kada jagnje prestane da sisa i kad ovca zasusi skini konce.na tebi je da odlucis da li ces je ostaviti za dalji priplod jer ovo ispadanje materice se moze ponoviti ali i ne mora.kod moje ovce se to ponovilo sledece godine pa sam je kasnije kada je odgajila jagnjad prodao, a jedno zensko ostavio koje se pre desetak dana ojagnjilo bez ikakvih problema.

savo fali ti samo jos penicilin i streptomicin nekoliko bocica i vodica koja ide uz njega
 
Naravno,kolega,pa to je obavezno.antibiotici za lecenje infekcija koji se kupuju u humanoj apoteci i voda za injekcije treba da su sastavni deo jedne kucne apoteke.naravno dosta su prakticni jer se pakuju u manjim bocicama,a i cena je niska za takva pakovanja.
 
Pozdrav !

Ljudi ,imam jedan problem kod mojih ovaca ,pa ako je neko voljan da mi pomogne ...

Prosle godine pred parenje ovaca nisam uspio na vrijeme da ocistim ovce od metilja,nego ssam to ucinio pred novu godinu ,tamo oko 20 decembra.radilo se o kasljanju nekih jedinki te veterinar kaze da inekcija nece skoditi ovcama koje su se uparile.Uradio to i opet neke kaslju? Prije sedam osam dana sam na svoju ruku dao tablete protiv metilja ..nebi li bilo bolje,medjutim,nista.jedna pala na noge ,mrsava..kost i koza.Druge dvije kaslju ali jedu hranu.veterinara zvao ..dao imneki antibiotik sirokog sdpektra djelovanja i one inekcije vitaminske,medjutim,vidim ja u ocima ovaca da su bolesne..vidim to kada ih istjeram napolje i nihovo kretanje pratim.Noge neslusaju kao ranije(kod dvije tri jedinke).Sta da im radim, jer posteno govoreci nemam neko povjerenje u veterinara.Danas sam cuo jednu vijest, gdje je doticni veterinar dosao sve je pocrkalo?Ovce inace hranim sijenom i mijesam zob,kukuruz,jecam ,te im to dajem ujutro i navece.Takodje svaki mjesec na 30 ovaca dajem i jednu presovanu kamenu so od 5 kg.Vode svejeze uvijek ima (da nije hladna?).

Kod jedne ovce mi opala vuna velicine fudbalske lopte?Sa jedne strane vise ,dok sa druge manja.Kod dviju jedinki primjecujem ispod vrata vlat vune kao opada,to jeste kako visi ?da nije i kod njih isto?Toj jednoj ovci kod opadanja je vet dao neku inekciju..kaze suga?

Ako je neko voljan da komentarise napisano ..
 
cuo sam za taj rpoblem pricao mi jedan covjek da mu se to desilo sa ovnom poceo da mrsavi sva je vuna opala sa njega al on ga odvijio i nadavo mu distole on se posle podinago i udebljao bez problema
znaci ako nemas neko rjesenje uzmi jednu distol tabletu razmuti je u 0,2 l vode i saspi u usta ovcaca koje kaslju posle to mozas ponavljati
 
cuo sam za taj rpoblem pricao mi jedan covjek da mu se to desilo sa ovnom poceo da mrsavi sva je vuna opala sa njega al on ga odvijio i nadavo mu distole on se posle podinago i udebljao bez problema
znaci ako nemas neko rjesenje uzmi jednu distol tabletu razmuti je u 0,2 l vode i saspi u usta ovcaca koje kaslju posle to mozas ponavljati

Vidi ,ovoj koja je opala vuna ona nekaslje,ona jede i sve je uredu...barem za sada.Ove tri su mi kriticne.Da ,zaboravio sam da kazem i danas sam jednu tretirao antibiotikom,znaci cetiri (veterinar je bio).Ali danas sam primijetio prvi puta jos jednu koja se nakasljala.Kako da shvatim taj kasalj-neki kazu da navodno ovca kasljajuci izbacuje iz sebe taj metilj?Ovdje kod mene je selo i slabo ko da ima nekog posebnog iskustva sa time.Svi ovdje rade sa distolima koji su pomijesani sa vodom te u grlo zivotinji.Tako sam i ja radio proljetos.

Mozda treba neka preventivna inekcija sa nekim sirokim spektrom zastite po pitanju tog metilja.Ovo sto daje nas veterinar je meni nekao sve nejasno.Mislim da su to krajnje jeftini proizvodi kod nas=lijeci dugo i pare uzmi od seljaka.
 
Kolega,neko moje skromno znanje kaze da ovce u prolece i u jesen treba cistiti od parazita.ulavnom od spoljasnjih inekcijom,a od unutrasnjih tabletom.ivermectin koji koristi za spoljne i neke unutrasnje parazite u vidu inekcija i vermitan koji se daje u obliku tableta da ovca proguta,mislim da ide jedna tableta na 80 kg telesne mase,ona se daje protiv velikog i malog metilja.
e,sad koliko si siguran da je metilj u pitanju?kasljucanje moze biti i posledica boravka u losem objektu i napada plucnih parazita.kod metiljavosti se cesto primeti otok ispod donje vilice.
 
ispod vilice se stvori kesica ili metiljavost imao sam slucaj ali i kazljanje mose biti uzrok vlasaka u plucima
za preventivu sam koristio ivermecti isto kao i Savo ali za kasalj distol tablete koje su pomogle dosta i kasalje je nesta jedna tableta ide na 80 kg tjelesne mase zivotnje
melj najvesce dospjeva u pluca kada ovca pase na rosnoj travi ili na mocvarnom podrucju pase i pije vodu tako da i na to treba obratiti paznju
 
Po tvojim objasnjenjima mislim da je kombinacija metilja i plucnog vlasca koja je uzela maha usled neredovnog tretiranja. Moras da znas da posle tretmana protiv metilja ovce nemogu odmah skociti na noge kao cigrevec treba da prodje odredjeni vremenski period pracen dobrom ishranom. Inace ovce tretiram 3-4 puta godisnje od metilja i jednom ivermektrinom obicno kad zalucim jagnjad i ponekad mi se cini da je i to malo. Jednom tableta jednom inekcija obicno Faskoverm. Hrani dobro i posle jagnjenja 21 dan uradi tretman protiv metilja ponovo. Pred pasu Poliovin obavezno kad odbijes jagnjad ivermektrin. Na kraju pasne sezone opet za metilj i u narednu zimu ulaze ti ovce ko topovi naravno ako se dobro hrane ako nebude tako prestajem da se bavim ovcama pozzz:ppozdrav:
 
Ja sam prosle godine u proljece koristio tablete vermitan,sa vodom u nekoj flasici te tako zalivao ovce .Znam za taj preparat ,medjutim,tokom ljeta sve ovce su bile balave?Nazalost na jesen nisam smio davati nista jer je mrkanje bilo na pomolu,zakasnio sam.Kao sto sam rekao negdje oko 20 decembra sam zvao veterinara i on je dao injekcije .Interesantno je da mlade siljezice vise kaslju nego odrasle jedinke.Ja sam inace kupio prosle godine 13 komada mladih siljezadi.Od ovih "mojih" samo je jedna legla na noge ali nekaslje?Lezeci jede hranu.Takva je vec tri-cetiri dana.Veterinar mi rece da joj pojacam kalcijum u vidu premiksa u ishranu?Uzeo sam neko kostano brasno sa puno razno-raznih vitamina i to mijesam sa jecnom,kukuruzom te zob.Sijeno takodje pomalo jede.prije nije mogla niti na jednu nogu da stane a vec jutros na zadnje noge moze da stoji,normalno ako je malo pridrzimo-dok prve su jos slabe.Primijetio sam da se papci prosto savijaju pri pokusaju stajanja.

Stala u kojoj drzim ovce je zidana .Postoje veliki prozori koji su zastakljeni i koje preko dana otvaram da se malo ustajali vazduh ocisti(ovce pri lijepom vremenu u ovo doba godine izvedem na livadu pored kuce).Mozda bi trebalo "sada" ocistiti pod od naslaga djubreta,mozda tamo "leze krivci "??

Kako sam shvatio ja sada netrebam ili nesmijem davati nikakav preparat,do jagnjenja,pa sta bude?

P.S.

Ovce nemaju onu vrecicu ispod donje vilice...niti jedna.

---------- Poruka napisana u 09:48 ---------- Prethodna poruka je at 09:39 ----------

Nasi stari nisu nikada pustali ovce dok je rosa bila po travi,pa sam se i ja tako pridrzavao-pustao sam ih oko 10 i 30 gotovo svako jutro,ali dzaba..

Interesantno je da u pocetku mog drzanja ovaca nije bilo problema oko tog kasljanja.Mozda je problem "donesen iz drugog stada" (kupujuci druge jedinke)?Neka tiha zaraza ili slicno.
 
Uvek kad kupujem ovce, po preuzimanju dobiju Ivermektim 1 kubik na 50 kg telesne mase, i nakon 7 dana revakcinacija ista količina.Tek onda ih sastavljam.
 
Šugarac,krpelji i neki unutrašnji paraziti.Napominjem da mi nemamo problema sa metiljem, tako da u tu problematiku nisam baš najbolje upućen.
 
........Stala u kojoj drzim ovce je zidana .Postoje veliki prozori koji su zastakljeni i koje preko dana otvaram da se malo ustajali vazduh ocisti(ovce pri lijepom vremenu u ovo doba godine izvedem na livadu pored kuce).Mozda bi trebalo "sada" ocistiti pod od naslaga djubreta,mozda tamo "leze krivci "??

Kako sam shvatio ja sada netrebam ili nesmijem davati nikakav preparat,do jagnjenja,pa sta bude?

Prozori na štali trebaju biti uvijek otvoreni, opasan je propuh na visini do 1 metra, a svježeg zraka nikad dosta.Naročito je opasno ako su ovce u zatvorenom prostoru. To pogoduje razvoju mnogih bolesti.
Ivermectin se protiv nametnika može davati u svako doba , pa i prije janjenjna.
 
ona ovca sto je imala tvrdo vime,pa se ojagnjila ponasa se normalno,jede,krece se,pije vodu,vesela je,i jagnje sisa.medjutim,primecujem da joj je jedna polovina vimena i dalje tvrda.izmuzali smo je dva dana kad se ojagnjila,danas pogledam,tvrda,i kad sam uhvatio da izmuzam izaslo je vrlo malo mleka u kapljicama.ne boli je na dodir.da li treba da brinem ili ce jagnje kad jos malo odraste razraditi i tu polovinu vimena?
 
ona ovca sto je imala tvrdo vime,pa se ojagnjila ponasa se normalno,jede,krece se,pije vodu,vesela je,i jagnje sisa.medjutim,primecujem da joj je jedna polovina vimena i dalje tvrda.izmuzali smo je dva dana kad se ojagnjila,danas pogledam,tvrda,i kad sam uhvatio da izmuzam izaslo je vrlo malo mleka u kapljicama.ne boli je na dodir.da li treba da brinem ili ce jagnje kad jos malo odraste razraditi i tu polovinu vimena?
Preporučio bih da ne čekaš, već da redovito izmuziš tvrdu polovicu, ili još bolje ako imaš kakvo janje od dvojki da podmetneš dvaput na dan da ga posisa.
Jedno janje prvih 10-tak dana sisa uvijek jednu sisu.Za to vrijeme se druga može upaliti.
 
Nazad
Vrh