Bolesti i lečenje krava

Zorane, kasnije cu opet da vidim kako je, a veterinar nam je jos pre neki dan rekao da se ne pomera ! Kaze, moze haos da bude ako se pomeri, jos je nekako ljutito mojoj majci rekao da je upropastila sve sto joj je tada na trenutak skinula sa glave konopac...Meni se cini da je malocas bila malo bolje neko danas kada se otelila.

Sta je prefoskal ?...Aha, sada citam...Ne mozemo pre sutrasnjeg dana, ali imacu to u
Pa takve krave se baš odvežu.Mislim da taj veterinar nije dorastao zadatku.Slažem se sa Savom.Pokušaj sa drugim veterinarom.Jer ona je sada verovatno puna antibiotika i nije za klanje.Ako joj je dao kalcijuma,ustaće.Imao sam više slučajeva padanja krava i samo jedan se završio prinudnim klanjem.Imala je lom-kako ne znam.Uglavnom se takve stvari dešavaju posle teljenja.Ako joj je dao kalcijum a ne ustaje,probaj sa prefoskalom.Meni se jednom desilo.Sat vremena,nakon što smo joj dali je ustala.Ona,kada je kalcijum -može da leži kao da je mrtva.Imao sam takvu kravu.Kada mi je došao ovaj veterinar savetovao mi je da je u prvih 5 dana ne izmuzem-samo koliko tele popije.I nikad više nije padala od kalcijuma a otelila se još 5,6 puta.To sada primenjujem kod svake krave i nema pada od kalcijuma.
Gredu stavi obavezno ako pokuša da ustane.Gadno je što ne znamo šta joj je davao.
 
Zorane, ma da, sada sam isla da vidim, lezi stvarno kao mrtva, ali ne primecujem da je bolesna nesto posebno, sem sto joj je glava na podu, sva je u tom polozaju, noge ispruzene sa strane iglava ispruzena na sam pod...Moji su se potresli, tako da mi je mama trenutno kod lekara, a ja sama nista ne mogu, pa je cekam da vidimo sta cemo. Probacu sta ste rekli, ali to tek mozemo kupiti sutra...Sto se tice pdadanja s nogu, ona nije mogla da ustene jedno 2-3 dana pred teljenje, tako da ne verujem da se bas polomila...Od tada sve vreme lezi, malo su je pomerali (veterinar) danas, a pre toga i ne toliko. Bas mi je zao, volela bih da pretekne, a ne da je zbog toga prodaju. Kad je vec tele uginulo, ono da se spase.
 
Razumem-stres je to veliki.To znamo svi koji smo prolazili kroz to.Što ne probate zvati veterinara drugog.
 
Problem je što je zima, ali ako imate neko poriveno mesto da je na šljunku, zemlji ili slično, probajte ju premestit. Normalno stavite slamu ispod i pokrijte ju, jer je garant pothlađena.
Slaba kakva je, pokušava se podignut, zaleti se iz sve snage, proklizne i odu žile.
Leti je lakše, staviš ispod jabuke, pa čekaš.
Generalno je najbolje kravu premestit van štale za telenje bar u toplijem delu godine.
 
Problem je što je zima, ali ako imate neko poriveno mesto da je na šljunku, zemlji ili slično, probajte ju premestit. Normalno stavite slamu ispod i pokrijte ju, jer je garant pothlađena.
Slaba kakva je, pokušava se podignut, zaleti se iz sve snage, proklizne i odu žile.
Leti je lakše, staviš ispod jabuke, pa čekaš.
Generalno je najbolje kravu premestit van štale za telenje bar u toplijem delu godine.
Kako ovo sa jabukama.Nisam znao za to.
 
Zoran jedino da zaveze u aleju u Kikindi u centru,al bi rasterao Sove :ROFLMAO:
Sto se tice krave,pod jedan menjajte veterinara,to je neka budala.
2.Veliki je problem sto se ne zna sta je dao,da li je davao infuziju,kalcijum itd. Teska je situacija ali nije neresiva samo nazalost treba jos informacija. Krave se generalno moraju pripremiti za telenje,20 dana pre roka pocinjem da dajem glukozu u hrani i 20 dana posle telenja,i nema problema sa padanjem i sl.Pre je bilo naravno,jedan cak identican slucaj i zavrsio se lose.
 
Jedan je kod mene u stali dobio postovanje kako je zasluzio,vise nikad nije dosao,ni zakonski sto je morao da dodje radi papira,slao je radnika.
Nije to problem malih sredina,vec svaki 10 veterinar je Veterinar,ostalih 9 su levati kao ovaj opisani gore.Pojma nemaju.
Najveci problem je kad nemas izbor i zaglavis sa budalom.A tek kolika su mafija oko papira,dozvola,naplata,pasosa to je tek prica za sebe.
 
Ljudi, sve ste u pravu...Ovaj veterinar sto je dolazio...uzas...Kaze moja mama - molim te ko Boga dodji da pomognes...Toliko koliko je bio ljubazan...Doduse jeste ljubazan, al vidis ovamo po faci da bi te ujeo jer ima preca posla nego da dolazi zbog krave...Videcu sutra sta mogu da ucinim (ja zensko i plus se time ne bavim, vec moji, ali od sutra je mama u bolnici...par dana...jer se potresla oko svega i dobila probleme sa srcem...Tata nije nista bolji slucaj, ima problem sa kicmom, a vecinom je to i bio mamin posao oko krave...). Isla sam malocas da je obidjem, ista situacija, samo sto sada jede, a danas je nesto slabo i jela. Odnela sam joj hleb, da vidim hoce li jesti - i jede, ok je...Videcu od sutra kako znam i umem da joj pomognem, dakle sama, a sto se tice drugog veterina, ja bih rado, samo da vidim koji jos veterinar ima u okolini i da zovemo...Ovima ovde svaka cast, ali nesto nije to to. Pa kad nam rekli hitno zovite nekoga da je prodate jer verovatno ce i uginuti (a krava bila juce savrseno dobro, ako izuzmemo problem sa nogama). Nekako puno stresno, nadjoh se u neobranom grodzdju a mama u zdravstvenom problemu...Cini mi se da rece da oko 4 000 uzeli za te inekcije....Da su bar pomogli, ovako...al dobro, razumem, niko ne radi dzabe...
 
Kod mene radi veterinar od reči.Dođe kada ga pozovem.Zna da ga nikad neću džaba zvati.Za sve verske praznike ako treba,u sred noći.Zadnjih godina radi ali ako slučajno se desi da je na poslu-nađe zamenu.Nikad mu se ne mešam u posao jer imam poverenje,bezgranično.Sarađujemo već 15-ak godina.
 
To je bas lepo. Imali smo u kraju veterinara koji je buo super, ali je umro od korone, mlad covek, pa nam sada dolazi drugi veterinar...Nije los, ali nije to to.
Zorane, a smem li prefoskal kravi da dam bez obzira sta je davao vetrinar ? To se u vodi rastvori, je l da ?

Hvala vam svima puno.

Situacija je jutros isto ok sto se svega tice sem sto jos ne moze da ustane, ali ne moze jer nema ko da pomogne, pa cu videti u toku dana prefoskal da kupim i nekoga da zovem da pomogne.
 
Da,malo rastvoriš u vodi,ne mnogo a može i u hrani ako jede.Bilo bi dobro da se izvadi krv.Ne znam što vam nije rekao šta je davao.Jeste li stavili gredu iza njenih zadnjih nogu.
 
Nisam jos, ali u toku dana hocu...posto ne mogu sama...

Hvala Vam puno. Javicu sta se desava. Valjda ne moze da skodi...(prefoskal) Koliko tu ima ? Sve odjednom da sipam u malo vode...?

Mama je bila prisutna dok kada je dolazio u stalu veterinar, ali nista joj nije rekao...
 
Supenu kašiku-ne sve.To samo jednom uradite i posle ne više.Nije ga loše uvrstiti u ishranu da bi se izbegle baš te situacije.Onda dozirate po uputstvu na pakovanju.
 
Nazad
Vrh