Bolest kukuruza ??

Da li ima klip na tim osušenim biljkama?
 
Crvenilo kukuruza upravo i dolazi do izrazaja u ovako stresnim vremenskim uslovima i deficitu padavina.
 
Danas obilazio kukuruze sa komsijom kod njega u njivi katastrofa. Kukuruz zahvatilo crvenilo i poceo da se susi, a ono sto je iole solidan napali skakavci(u zivotu nisam video onolike skakavce) i crvi...
 
Jel to - TO ?
Čuveno, "crvenilo kukuruza" ?
Prolazio pored njive pa vidim s kraja, nekako se već žuti, nemam pojma, nikada nisam sejao ZP 560, možda mu i takva sorta pa došlo vreme da krene da se suši ?
Šta Vi kažete ?

20180806_125808.jpg

20180806_125820.jpg
 
E, U PM !!! ::jako_besan::

- - - - - - - - - -

Naučih i ja šta su grabulje...
Po svojoj glavi, ko u onom vicu, kad sin ne zna šta su grabulje, kada mu tata kaže da ih donese, a on veli, ja ne znam šta su grabulje...
Onda tata lepo grabulje po sred puta gde obično sin ide (prolazi) grabulje spucaju sina u glavu, otekne ko bundeva, i kada ga tata vide takvog, upita ga:
Jel, sine, rekao bih da si naučio kako izgledaju grabulje !!!
 
Klip bude kao da je stabljika odsecena i ostavljena na suncu.
Kod nas nema njive da ga nema , negde vise negde manje.
Na mojim njivama ima ga od 2-3% pa do 10% ,ima nekih parcela kod ljudi gde je obolelo preko 50%.
Prednjace KWS hibridi i parcele pored stnista.
 
Sada obisao atar,i vidno se primeti razlika od pre neki dan,ovde je bolest obuhvatila pojedine parcele i do 80%,ovde ce zetva brzo doci,a kako da se izboromo sa tim,jedino uz pomoc poljo avijacije.
 
Pre neki dan je avion spricao komarce,ali za kukuruz je ovo kasno,i najbolje bi bilo po lenijama posejati kukuruz i opleti.
 
Crvenilo kukuruza naj cesce se pojavljuje pored strnista, odakle cikade koje izlaze iz psenice nalecu na kukuruz sisaju sokove i dolazi do inficiranja biljke i do crvenila i kasnije susenja. Kao i kod zlatice plodored znatno pomaze u sprecavanju ovog insekta. Prskanje nije logicno jer bi trebalo prskati psenicu ili strniste koje je pored kukuruza, a to je obicno komsijska njiva.
 
Tacno tako ali kada bi vecina radila insekticide kada rade protiv fuzarijoze kalasa psenice nebi bilo cikada. To je moje misljenje.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Tacno tako ali kada bi vecina radila insekticide kada rade protiv fuzarijoze kalasa psenice nebi bilo cikada. To je moje misljenje.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
Ja mislim da većina nas kad ide u maju tretman na pšenici protiv fuzarioze,ide i sa nekim insekticidom.
 
Nazad
Vrh