Biodizel - opšta tema

Evo da malo osvežim temu.
Kupio sam celu liniju za ceđenje i kuvanje biodizela od firme iz Banatskog Karlovca.
Mogu slobodno reći da sam zadovoljan kako radi presa i šporet za biodizel.
Kod njih je moguće nabaviti sve što je potrebno za kuvanje biodizela, osim aditiva za zimu.

Biodizel sipam u traktore (Belorus i Ursus) kao i u kola (VW). Sipam čist biodizel i za sada je sve potpuno u redu.
 
Fotke kasnije.
Cedim suncokret (30% ulja), soju(10%) i uljanu repicu(40%), kada dođem do nje.
Iz mog skromnog iskustva mogu samo reći da ovogodišnji suncokret ima istu cenu koštanja kao i prošlogodišnji ako se gleda kroz prizmu % isceđenog ulja i njegovog kvaliteta.
 
O kolega... Koju si uzeo? I mi smo neki dan pazarili presu a nikako da napisem koju pametnu... ovu oni zovu velika, ta ~40 kg/h Stim sto nije preko Srecka nego direktno od proizvodjaca, koji pravi i za njega, tu iz komsiluka -Temerin.
Soju smo nesto malo radili dok suncokret peglamo dok traju zalihe. Izadje 31% ulja sa talogom... e sad kolko je od toga korisno vreme ce kazati.

Inace suncokret nismo sejali dugo vremena a sad cini se da ce dobiti ponovo mesto na njivi.

Generalno zadovoljni masinom. I eto jos jedna prouzvodnja u avliji.

Bio dizel radimo od ranije i bez problema tocimo u sve masine u odnosu 100% .. u putnicki program jos uvek sa pumpe tocimo. A kad zazimi verovatno ce se morati miksati sa ed...
ba1eb366e10c5214c42bc484f8090f51.jpg
 
Gledao sam emisiju o biodizelu pre par godina.Amerikanac u garazi pravi bd i sipa u isuzu terenac star dvadesetak godina jedino je morao da zameni creva za dovod goriva i sve sto je od gume a dolazi u kontakt sa gorivom jer razjeda gumu.Koristi ulje iz friteza restorana, nusproizvod je glicerin koji prodaje proizvodjacima sapuna,kozmetike itd.
Tako se tamo radi nisam upucen kako je u Srbiji.
 
Fotke kasnije.
Cedim suncokret (30% ulja), soju(10%) i uljanu repicu(40%), kada dođem do nje.
Iz mog skromnog iskustva mogu samo reći da ovogodišnji suncokret ima istu cenu koštanja kao i prošlogodišnji ako se gleda kroz prizmu % isceđenog ulja i njegovog kvaliteta.
Cestitam kolega na masinama ako sta treba tu sam da objasnim.Moze i vise da se nacedi ulja iz suncokreta ako cedis hibrid sa vecim procentom ulja.Soju od 5%-7% ces izvuci a tih 10 % tesko jedino da je soja ekstra kao prosle godine ali sa malom vlagom,pa da sacekas da odstoji sto duze tad ce i dati,od ovih ovogodisnjih soja slaba vajda.Ili da cedis sojin griz onda ces i preko 10 % izvuci.Ja sam odustao ove godine od cedjenja suncokreta i prodao ga jer jednostavno nemam ekonomskle racunice ove godine da ga cedim 44 dinara po kg me odvratilo da ga necedim da je ispod 40 dinara tada bi ga cedio.Dosao sam do racunice da cu mozda da se pokrijem sa strujom ali da radim dzabe necu posla stvarno ima i naradim se sipaj u selektor pa iz selektora u kos posle dzakiraj pa redjaj dzakove na paletu a ljudima pogaca skupa i slabo ide.Ovih dana sam kupio suncokretovo ulje po 75 din/kg nije kao ovo moje po kvalitetu ali fino se pravi biodizel i od njega.
 
Evo da malo osvežim temu.
Kupio sam celu liniju za ceđenje i kuvanje biodizela od firme iz Banatskog Karlovca.
Mogu slobodno reći da sam zadovoljan kako radi presa i šporet za biodizel.
Kod njih je moguće nabaviti sve što je potrebno za kuvanje biodizela, osim aditiva za zimu.

Biodizel sipam u traktore (Belorus i Ursus) kao i u kola (VW). Sipam čist biodizel i za sada je sve potpuno u redu.
Ako si uspeo izvuci subvencije super, a ako ne, onda bi prosao povoljnije u domacoj verziji.Mi smo to isli drugim putem, takodje sipamo u sve masine sto bi rekli stare mode, i ide zadovoljavaljuce, probali smo i u reno DCI i nije pokazao da je bas presrecan sto smo mu to ponudili, tako da smo odustali od upotrebe biodizela na modernijim masinama.Inace potrosili smo nekoliko hiljada lit. bio dizela.
 
Zanimljivo mi je to za soju, jer se stvarno lepo cedi. Naravno, tih 10%, to je sa talogom.
Suncokret mi je isplativ, jer imam sigurnog kupca za pelet, i to bez cenkanja.

Subvencije sam dobio jako brzo za to sve, ali od Pokrajinskog sekretarijata, tako da mogu o Pokrajinskoj administraciji, što se toga tiče, reći sve najbolje.

Inače motor u kolima mi je onaj stari 1.6 td, tako da nema problema. Jeste malo promenio zvuk, ali ne vidim drugih promena. Hoću da naručim aditiv za biodizel, pa će da vidimo kako će se ponašati motori.
 
Koja je cena za pogacu trenutno?Ja je prodajem po 35 dinara imam par tona i slabo ce to da ide ove godine.Prosle godine sam prodavao po 25 islo je solidno,na vece kolicine sam imao ponude oko 15 dinara i nije mi padalo na pamet da je dam po toj ceni radije cu da je lozim.
 
Kolege jel neko video ovo kod nekog ili poseduje tako nesto
Kao nusproizvod od biodizela ostaje glicerin koji nikom netreba.Ja ga trenutno koristim za potpalu vatre u pecima i sporetu.Imam neki stari sporet rucni rad i sipao sam oko 1 litar glicerina gorelo je oko 1 sat i 30 munuta.Posle dolazi do problema kad treba da se dolije glicerin on bukne kao gorivo jer sadrzi metanola u sebi prvo gori plavi plamen i pretvara se u jarko crvene boje.Nevidim da ima dima iz odzaka.E sad da se napravi neka pec za garazu sa kapaljkom verujem da bi islo fino.
Ovaj gorionik izgleda primitivno i vrlo jednostavno i jeftino e sad kako se pokazalo u praksi neznam kotao vec imam ali nikako da se instalira grejanje po kuci odlazem vec par godina radove.Dobra ideja da se uz drva proba i spaljivanje glicerina.
 
Ja ga takodje koristim za potpalu i zadovoljan sam.kad zavedem centralno isto cu razmisljati i o gorioniku.ja mislim da bi tu mogao da ide i onaj sto se koristi i za mazut
 
I ja sam došao na ideju da postavim gorionik za naftu na peć za centralno grejanje pa da probam da li će to goreti.

Inače tragove metanola u glicerinu je lako ukloniti: sipa se glicerin u reaktor i greje do min. 70 stepeni i tako drži barem pola sata. Metanol će potpuno ispariti.
 
Neznam dali bi izdrzala pumpa procesora da ga bucka.Dosta je gust a elektromotor i pumpa su malih dimenzija.Pokusacu da napravim prvo pec sa kapaljkom za garazu verujem da ce lepo goreti.A gorionik cu napraviti za kotao kao ovaj sa donjeg snimka imam bas debelu okruglu cev sa krivinom ko stvorena za te stvari trebace mi jos i veci dobos od glavcina autobusa ili kamiona gde ce biti loziste.Nece biti skupa investicija malo drva malo glicerin bice neke ustede.

Ovo sa gorionikom na naftu i lozak sam nesto cuo da bas i nije dobra ideja navodno je vise njih pokusalo i nisu mogli da ga koriste...
 
Krenula sezona biodizela tj. otoplilo vreme,pa moze da se koristi bez mesanja,i ako cenovno sada nije mnogo interesantan, ali kod nas se pokazao mnogo bolje nego recimo lozulje koje je jeftinije ali masine dime i taj dim dosta 'kolje oci' .
 
Razmisljam o proizvodnji za sebe, koliko bi to kostalo i sta mi sve treba.?
Moze da se nabavi 1000 evra 500 l. bez reciklaze metanola, sa reciklazom oko 2000. Celicna izvedba. PS. Problem je metanol i sa ovom cenom goriva je proizvodnja biodizela jako diskutabilna. Ali ako ti je ulje nusproizvod i nemas kome da ga prodas po dobroj ceni,ili si pobornik ekologije ,biodizel ti je odlicno resenje.
 
Nazad
Vrh