bilans berbe maline 2016 ocekivani prinos i cena

cunami

Član
Učlanjen(a)
24 Jan 2010
Poruka
1.452
Lokacija
brezjak city
malo mi clanovi foruma koji se bavimo malinarstvom da se pozabavimo statistikama roda i cene za ovu 2016 god

kod mene 20% manje roda, cena prosecna 160 dinara godina nikakva
 
Količina manja za oko 10 % a cena najverovatnije 230 sve , ukupna količina novca veća nego prošle godine
 
za par dana kad naplatim napisacu tacno po datumima otkupne cene , a evo do sada vidimo da se prosecna cena krece od 160 do " najverovatnije 230 " od podrinja, kopaonika i arilja , ima tu jos informacija da se napise
 
Bilo bi dobro da se napise i hladnjacar kome je predata malina.
@Vilamet kome si ti predavao.poz



Manjem hladnjačaru sa koim imam dogovor oko par din više nego što bude kod drugih. Inače ime hladnjače nije ni bitno jer ovde kod nas u Arilju svi na kraju plate skoro isto u oko 90% slučajeva. Cena kod nas još nije zvanično rešena ali svi govore da će biti 220 plus prevoz 7 ili 8 din plus dogovor. Možda Deskur izađe sa malo jačom cenom kao prošle godine što se i moglo očekivati jer pokušava da povrati poljuljano poverenje od ranije. Za keš je i dalje 235 din ali to ne mora da znači da će biti i sa otkupljenom malinom na akontnu cenu.
 
Ineresuje me koju cenu je Nektar platio , jer ovde u mom kraju nisu poceli sa isplatom ali idu na to da plate prve berbe ,nekih 15 tak dana po 140 i to je to. Kasnije je vec cena otisla gore ali kod njih ne iznad 200 rsd
 
Kod mene rod manji za 20% od prosle godine iako je uradjeno sve kako treba u svim segmentima obrade. Sta se desilo i zbog cega je to ni danas ne znam. Kod nas u B.Basti, hladnjaca Elixir od prvog do zadnjeg kg cena vilamet-227, miker-242.
 
Sto se tice prinosa , ovako.
Ukupno imam povecenje u prinosu nekih 12% a uspeo sam i povecati prinos po duznom metru u odnosu na proslu godinu. Sada sam imao bez malo 6 kg po metru.
Inace u mojoj okolini znam za povecanje u prinosu kod samo 3 malinara ,ostale koje znam imaju podbacaj 20-30% u odnosu na proslu godinu.
Sto se tice agrotehnike , isto kao i prosle razlika je da sam ove godine imao lastare koji su prerasli bili jaki i razgranati duzine pa i do 4 m, plasio sam se da ce mi rod podbaciti pa sam gusce vezivao.
U " V " sistemu nbekih 12-16 lastara po duznom metru, i tako ipak ostvario dobar rezultat.
Prva berba 29.05.2016 a poslednja veca 10.07.2016.
Sto se cene tice jos se natezemo sa Nektarom, inace ako mi isplate kako su zaplanirali imacu tek nesto vecu cenu od 160 dinara po kilogramu,prosek.
Pa uzalud i povecanje i sve , prosle godine sam imao oko 208 rsd
 
Ineresuje me koju cenu je Nektar platio , jer ovde u mom kraju nisu poceli sa isplatom ali idu na to da plate prve berbe ,nekih 15 tak dana po 140 i to je to. Kasnije je vec cena otisla gore ali kod njih ne iznad 200 rsd


Kao što rekoh još nema cene ali Nektar sigurno plaća na kraju kao i ostali a to je sve po ,, verovatno" 227.
 
Evo kako stvari prosle kod mene,

ROD PODBACIO OKO 50 % polava me desetkovala i jos ponesto posle nje .
Cena od 28.05-20.06 isplacena po 140 dinara ( BEDNIH)
20.06-24.06 isplaceno po 150 dinara
24.06-29.06 170 dinara
29.06 05.07 200 dinara

ostalo je islo meni prijateljima rodbini itd. niti prevoz niti kakva doplata za exta malinu, niti razlika u ceni za malinu sorte vilamet i miker .
Sta reci osecam se pomalo bedno jer drzava nije sposobna da stane na crtu obicnim prevarama za otkup maline ,kao i prosle godine cena na pocetku niska a kasnije povecaju sledece godine sam odlucio dacu je na usluzno zamrzavanje i cekati skok cene. Sto rece jedan moj drug "NAJISPLATLJIVIJA STVAR U OVOJ ZEMLJI JE ISELJENICKA VIZA" nazalost.
 
Evo mog bilansa za Vilamet i Miker rod 2016. Rod podbacio 50% , cena 150 do 230 prosečna isplaćena sa prevozom 187 din. Moja hladnjača Kostić i Sin za preduzeće Zadrugar iz LJubovije me prevarila ,iako sam ugovor pravio, za Organiku tojest kontrolisanu proizvodnju. Malina je svako veče odvajana na posebnu paletu i beležena kao programska ali kada sam u subotu došao po obračun i isplatu Organike nigde nema kaže nije prošla grupa i nikom ništa zakidoše me 50 din. po kilogramu. Mnogo mi je krivo SRAM ih bilo.
 
Desice se to mnogim,koji su radili organiku. Ja nisam,bas iz nepoverenja. dovoljan je jedan u grupi za ne ispostuje,i ispastaju svi. nece da rade pojedinacnu analizu,i da otkriju koji je taj.
 
Evo mog bilansa za Vilamet i Miker rod 2016. Rod podbacio 50% , cena 150 do 230 prosečna isplaćena sa prevozom 187 din. Moja hladnjača Kostić i Sin za preduzeće Zadrugar iz LJubovije me prevarila ,iako sam ugovor pravio, za Organiku tojest kontrolisanu proizvodnju. Malina je svako veče odvajana na posebnu paletu i beležena kao programska ali kada sam u subotu došao po obračun i isplatu Organike nigde nema kaže nije prošla grupa i nikom ništa zakidoše me 50 din. po kilogramu. Mnogo mi je krivo SRAM ih bilo.

Overen ugovor prekršili?
 
Ovo me baš baš iznenadilo od Zadrugara smatrao sam ih vrlo ozbiljnom firmom i iz tih razloga sam i ušao sa njima u tu priču. Imao sam i drugu ponuda a ja odabrah njih.Smatram da je ovo žešća prevara zato što svako veče u hladnjači moja malina je odvajana na posebnu paletu i pisana oznaka programske robe. Na kraju kada treba da se plati kaže nije prošla grupa .Ako je neko zasrao sa svojom malinom što to nisu saopštili odmah a ne nastavili da je primaju pod Organiku. Ja ozbiljno razmišljam da ih tužim.
 
Nazad
Vrh