Berba - opšta tema

jer se ja ne bavim proizvodnjom niti preradom visnje

onda neznam kako mozes uopste i da komentarises kolika je realna cena i zarada na proizvodnji višnje ili bilo kog voca koji moras sacuvati od svakakvih stetocina pa i od ovih dvonogih nocu.jesi li o tome razmišljao mozda.gde su moje noćne dnevnice koje sam proveo čuvajući višnjare nocu i spavajući u njima.gde ssu moje noćne dnevnice koje sam proveo prskajući po celu noć ili koseći travu po najvećem suncu pre neki dan da beracima mozda ne bi smetalo
ma da zastitna odela pricaj mi o tome.i na kraju odes kući i treba da operes atomizer i traktor...jesi ti probao to nekad u zastitnom odelu?pa da si neznam sta moras golom rukom da odvijes neki sraf,diznu,filter ili da te kod pranja iz bureta isprska mlaz vode po licu.lepo osvezenje posle kuvanja pod maskom zar ne?
ajde voleo bih da vidim tog ko će uspeti u rukavicama da skine zacepljenu diznu po mraku u sred višnjara
kakvi crni neprskani redovi?pa preskoci jedno prskanje i nemas nista a kamo li sve.jesi li ti video kako izgleda nezastićena i neprihranjena oblacinka?sumnjam da tu ima nesto da se pojede
jesi ti čuo mozda za karencu tih istih otrova?kazi mi molim te ako jesi kako moze da bude isto kada te davi otrov koncentrovani tu na licu mesta i posle 30-50 dana koliko prodje od prskanja do berbe? i ja sam u svom visnjaru u berbi pojeo jedno 5 kg višnji i moje dete je jelo bez probleme i to ne prane sa drveta.tako da ti brkas babe i zabe
nemoj neko da me pogresno shvati.ja se ne zalim na cenu ni na berace ni na cenu berbe samo me vredja kad neko tako olako shvata nečiji trud, zdravlje i dane i noći neprospavane.ova cena je sasvim korektna.najave su bile velike cena je kao i prosle godine tu negde mozda i malo niža ali ja sam prezadovoljan
 
pecshut ja cenim predan i odgovoran rad, medjutim citava ta pateticna prica o radu i postovanju tvog rada pada u vodu ako placas nadnicare-radnike 12 dinara po kg, (beraci se u nemackoj placaju min 9 eura na sat (8 sati rada x 1000 dinara=8000 dinara dnevno +60% za socialna davanja na tu sumu koju placa nadnicaru farmer +topli obrok+placeni dani odmora zaradjeni branjem u vocnacima +pregled kod lekara pre nego sto dodje na posao i bere...i jos toga ponesto , u italiji 6 eura, u spaniji slicno....) ko kad nas placa bar porez na plate nadnicarima-nadnicarima i na tih 12 bednih dinara po satu (verovatno niko) sve se radi na crno , (tako je u poljuprivredi slicno je u privredi, kod mnogih privatnika) a onda se kolektivno bunimo kako nemamo lekova u bolnicama, da su nam skole ne oprenmljene da nemamo dovoljno starckih domova itd..... postali smo drustvo svako za sebe i dok moze skidaj kozu drugom.....dosta vise o poredjenju sa drugim zemljama cenama proizvoda u njima, u srbiji je nered u poljuprivredi i drugde....dosta vise o takvom "radu koji se zove u stvari eksploatisi drugog kad si u prilici" zato moramo urediti sve od rada radnika -nadnicara, preko proizvodnje , do prodaje, poreski sistem za bogate i tajkune......sve apsolutno sve....ili nam se lose pise ....svima nama....
 
Poslednja izmena:
pa mogli bi mi ovako do sutra.pa kome se svidja nemačka neka ide tamo pa neka bere po toj ceni i ja bih isao veruj mi.nemoj sad da pocinjemo kakve uslove tamo ima jedan poljoprivdednik vocar stočar u odnosu na nas.i koliko su oni tamo zastićeni.pocev od osiguranja,protivgradnih mreza,sigurne cene otkupa....
i nemoj te price zdravstveno penzisko...ja radim posao koji finansira ministarstvo direktno.radim na ugovor o delu da bi oni mogli da se pravdaju.nemam prava na odmor bolovanje...pa ćutim jer nema drugo.a trazis od mene kao poljoprivrednika i voćara da ja osiguram radnike nadnicare.ma da....nemoj da pricamo gluposti i opet se porede babe i zabe
i nije 12 dinara po satu nego po kg i to je sa prevozom i hranom.ide cena i do 20 a znam neke koji su ovih dana plaćali po 30 samo da se obere

i ne izbacijte ovo kupati se u otrovu ja znam kako je to ali bukvalno kad ti prskalica sibne crevo u kabinu.ne pomazu tu ni kozne gaće ljudi
a o mučninama posle prskanja da ne pricam navikli smo se već
 
Realna cena

Mislim da za svaku voćarsku kulturu treba praviti računicu na pet godina.Izračunati recimo od 2008 do ove godine prosek,i onda će se videti realna zarada i da li je ima.A što se tiče cene s obziriom da se ponovo podižu zasadi višnje ona će sigurno ići na dole.Sada bi trebalo saditi nešto što ima lošu cenu.
 
ko kad nas placa bar porez na plate nadnicarima-nadnicarima i na tih 12 bednih dinara po satu (verovatno niko) sve se radi na crno ,

A jesi li malo razmislio o varijanti da se poostre kontrole, da se zaposli jos malo drzavnih cinovnika koji bi striktno kontrolisali da li je placen porez na zaradu nadnicara pa ako nije da se gazda kazni i d amu se zatvori radnja?
Tako bi najverovatnije makar polovina proizvodjaca odustala od proizvodnje, radnici ne bi imali gde da rade, ne bi zaradili ni tih 12 dinara, al bas nas briga, ne mora nista da radi, vazno je da sve bude pod budnim okom drzave pa makar sve stajalo.
I da, obavezno da se kazni onaj koji kad mu spadne ili pukne crevo sa atomizera isto na namesti po svim propisima, u zastitnim rukavicama, sa gas maskom na licu ali najbolje je da bude u skafanderu. Ako ga slucajno tecnost polije obavezno da napusti posao i da ide na detaljnu dekontaminaciju.
O cemu ti pricas jbt!?
 
A jesi li malo razmislio o varijanti da se poostre kontrole, da se zaposli jos malo drzavnih cinovnika koji bi striktno kontrolisali da li je placen porez na zaradu nadnicara pa ako nije da se gazda kazni i d amu se zatvori radnja?
Tako bi najverovatnije makar polovina proizvodjaca odustala od proizvodnje, radnici ne bi imali gde da rade, ne bi zaradili ni tih 12 dinara, al bas nas briga, ne mora nista da radi, vazno je da sve bude pod budnim okom drzave pa makar sve stajalo.
I da, obavezno da se kazni onaj koji kad mu spadne ili pukne crevo sa atomizera isto na namesti po svim propisima, u zastitnim rukavicama, sa gas maskom na licu ali najbolje je da bude u skafanderu. Ako ga slucajno tecnost polije obavezno da napusti posao i da ide na detaljnu dekontaminaciju.
O cemu ti pricas jbt!?
iromane nista nisi razumeo jer ti pricas o "kad mu spadne ili pukne crevo sa atomizera " a ja pricam kad detetu u skoli, radniku,seljaku opstinaru, penzioneru..... pukne crevo u stomaku onda niko nema da mu pomogne umire kao pas jer nema para u zajednickoj kasi (niti gaze ni konca za operaciju) jer se sve ili skoro sve u srbiji placa na crno (pa i vasi nadnicari-robovi) nista nisi razumeo sta je zajednicki interes jedne drzava naroda nase dece (pricas o cinovnicima opstinskih poreza kao bauku kao da porez placati nije kolektivna svest i obaveza) ali ti rezonujes u "dolarima-eurima" koje zaradujes na visnji ove godine i svest ti je suzena jer mnogo zaradjujes odjednom....to je kratko.... jako mi je zao ali ovo sto pisete na ovom forumu (vi trenutno zadovoljni visnjari "eksploatatori nadnicara sa 12 dinara po kilu nadnice" nema veze o srbiji koju ja sanjam... znam da sam daleko od realnosti ali se necu zaustaviti bar da pisem i zelim svima da vam umesto na atomizeru ne spadne slepo crevo u utrobi, tada ce vam proraditi kolektivna svest kao sto je meni proradila kada mi je zivot bio u dilemi .... ali vi ste mladi i nadobudni i nerazmisljate o solidarnosti,kolektivnoj svesti... zato nastavite da placate svoje "crnce-robove" 12 dinara po kilogramu ubrane visnje (i to na crno bez doprinosa) i lazite sebe i druge da ste u pravu mene necete nikada ... shvatite nikada...jer to sto radite je jad i beda "koja se vraca i jednog dana sigurno placa-ovako ili onako "....onoliko koliko ste vi"dobro" platili vase "crnce" ove godine toliko ce vas "trziste=hladnjacari" platiti iduce (usput ovi hladnjacari jos nisu svesni ali ce ove godine i oni biti "crnci" svoje lose procene i nelogicnoj ceni visnje u otkupu ) sistemom spojenih sudova ekonomije iduce godine "kao crnce od 12 dinara po kilu" platice vam vasu visnju.....zar je to "organizovana poljuprivreda srbije" ...... na kraju ne slusajuci moje savete i moja pisanja vi visnjari (ali i svi drugi cinioci ovog drustva jer je na zalost skoro svuda aslicno) niste drugo ni zasluzili ...sa vasih 12 dinara za robove ove godine imacete slicno za kilo visnje vama iduce... i tako u nedogled....iz godine u godinu....skidaj kozu ko kome moze odmah i sad.....
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: zis
Ooo pa ne pricas ti samo o radniku, pricas i o zastiti na radu.
rek'o ti
uz licnu zastitu odelo rukavice masku.....i ostale mere....zastite
Nego manimo sad to, mislis li ti stvarno da je normalno da proizvodjac visanja placa doprinose na zarade nadnicara u ovoj situaciji u kojoj smo?
pretpostavimo da se donese ta odluka u ovom trenutku, da li bi je podrzao ili bi bio protiv nje?
 
kao i svake godine veliki je problem sa beračima, tako da sami ove godine polovinu višnjara ( oko dva hektara ) obrao sa tresačem a ostalo sa radnicima.
 
Ooo pa ne pricas ti samo o radniku, pricas i o zastiti na radu.
rek'o ti

Nego manimo sad to, mislis li ti stvarno da je normalno da proizvodjac visanja placa doprinose na zarade nadnicara u ovoj situaciji u kojoj smo?
pretpostavimo da se donese ta odluka u ovom trenutku, da li bi je podrzao ili bi bio protiv nje?

muci te savest iromane placati porez je pre svega jedna solidarana obaveza svih pa i visnjara malinara (ja placam sve poreske obaveze do poslednjeg dinara mozes proveriti ako zelis jer me je to zivot naucio i problemi sa zdravljem moji i meni bliskih i zato necu tolerisati vase odvratno pisanje i hvaljenje da placate ljutska bica 12 dinara po kilogramu ubrane visnje i to na crno .....necu tolerisati dotle dok disem ...jer placati porez to je obaveza radnika, tajkuna, poslanika u parlamentu srbije, bravara,novinara kafedjija industrijalaca.......svih ostalih ucesnika u srpskom drustvu i privredi .... ili se "umire sa upalom slepog creva jer nama gaze u zajednickim bolnicama" jer niko o tome ne misli.... no vi visnjari ste utvrdili da je cena za nadnicare robove od 12 dinara po kilu realna i prava to "posto se sve vraca i sve placa " to ce vam biti cena (nesto malo veca) od trzista- hladnjacara eksplatatora iduce....15-20 dinara po kilu visnje u otkupu 2013 ...voleo bih da gresim....upisite ovaj moj post od 30.06.2012 i pogledajte ga 30.06.2013 slicno sam pisao i malinarima ovih godina a posto oni ne zele da cuju " imaju nekih malih problema ovih par godina" ja ko malinar spremio sam se i izbegao "potapanje titanika".... laku noc visnjari i pamet u glavu....ponovo cu vam se oglasiti iduce godine negde u isto vreme videcemo onda koliko nisam bio u pravu.....cuvajte tesko zaradjene pare ove godine (koje su se desile pogresnom procenom hladnacara da ce im neko platiti 1.8 eura po kg za jedan industriski proizvod zvani " iqf visnja oblacinska bk" pogotovu u situaciji kada u septembru 2012 dolazi najtezi talas ekonomske krize ikada vidjen u svetu i svetskom trzitu) cuvajte "nikakavom logikom i slucano (nije slucajno kada placate 12 dinara robove) zaradjene pare od ove i prosle godine....trebace vam u godinama koje dolaze....
 
Poslednja izmena:
Alo Vladane, jel čuješ ti sebe? 20 eur dnevnica za branje voća, pa koliko ti misliš da treba da se plati čoveče...
 
Prije par godina otkupna cena visanja je bila 36 din beraci od 10-12 din po kg ,danas visnja 105 din branje 12 din .Pa gde je tu logika.Posmatram iz ugla proizvodjaca ipak ova cena branja je ponizavajuca,a ona je bila previsoka.
 
Realno gledano ako berac visanja zaradi danas 2012. godine 10-15 din/kg to je kriminalno mala svota novaca(posto nisu beraci samo nk radnici nego tu ima i obrazovanih koji nemaju posla) ako danas ne nabere 200kg najmanje a takvih nema puno, takodje i dnevnice fizikalaca na gradjevini su iste kao i pre 4 godine, realno trebalo bi da dnevnice fizikalaca tj. beraca budu makar 2000-2500 (ovo je cena majstora na gradilistima sirom zemlje) zbog slabljenja dinara i povecanja troskova zivota. U mom kraju su kolicine visanja minorne u odnosu na recimo Merosinu koja je najbliza, najveci prozivodjaci imaju do 2t ukupnog roda i oni beru porodicno i jedan do dva dana im pomognu prijatelji normalno tu gazda obezbedjuje osvezenje i hranu. Sto se tice beraca u nadnici kod njihova zarada zavisi od njih samih i njihove brzine. Da su proizvodjaci zaradili jesu ove i prosle godine ali svih predhodnih godina su bacali visnje u kazan ili ih ostavljali na drvetu, ipak treba uracunati cene hemikalija bez kojih se ne moze, goriva, amortizacije i onda pricati o zaradi.
Nije poljoprivreda grana u kojoj treba poceti sa ispravljanjem krive Drine tu se pare dobijaju na ruke i retko ko ostane bez dnevnice, treba dovesti u red druge grane privrede npr. gradjevinarstvo u kome se ogroman novac vrti a obicni radnici rmbace i po nekoliko meseci bez para dok se gazde vozikaju u novim dzipovima, pa onda nasu rak ranu drzavnu administraciju, sudstvo itd. Normalno i poljoprivredu treba srediti i urediti ali problem je i u nasem mentalitetu gde nam je sve malo i gde je bitno da mi imamo i vise nego sto treba a komsija neka crkne gladan.
 
muci te savest iromane
Ni najmanje.
Radnici unapred znali visinu dnevnice, pristali na nju. isplacivana im svako vece, na kraju dobili i cast na koju nisu racunali. Lepo meni lepo njima. Rastali se prijateljski i napomenuli da ih, kada budem kupio sljive, obavezno zovem (inace nekoliko njih vise od 10 godina rade kod mene i jos uvek dolaze, a to nesto govori)



placati porez je pre svega jedna solidarana obaveza
Porez nije nikakva solidarna vec zakonska kategorija, ne malti se.

da placate ljutska bica 12 dinara po kilogramu ubrane visnje i to na crno
Ja ni toliko.
1000 dinara dnevno pa neka uberu samo 100 kilograma to je vec manje od 12 dinara a ljudi (najcesce zene)zadovoljni.
I sta ces sad?

necu tolerisati
Jel?
A kako ces to da promenis ako neces da tolerises? :)
 
Nema visnje,nema vocnjaka,kod nas skoro da i nema novih zasada,nema ko da radi.Ljudi se pre odlucuju za grad pa makar tamo bio i najveca beda i radio na gradilistu ceo dan za 1000 dinara nego da radi svoju zemlju koja zarasta u korov,ili druga varijanta jako popularna u mom kraju,ceo dan ispred prodavnice i gajba ladnog piva.
 
20 eura dnevnica za berača voća sa hranom je vrlo dobra zarada. Branje voća uopšte nije neki ekstremno težak posao da bi se bilo ko solidarisao pa povećavao dnevnicu, već posao kao svaki drugi. Smiješno je i vrlo neozbiljno upoređivati plate radnika (u ovom slučaju berača) sa visoko obrazovanim ljudima na veoma odgovornim mjestima, što u administraciji, industriji, institutima itd. gdje jednim pogrešnim klikom ili zarezom na drugom mjestu može koštati ljudskih života u velikom broju. Plata ili zarađena dnevnica u ovom slučaju raste sa nivoom obučenosti (obrazovanost) i odgovornosti na radnom mjestu.

Pitate li se ko gazdi plaća sve dnevnice tokom čitave godine dok radi agro i pomotehničke poslove u voćnjaku sa članovima njegovog domaćinstva? Gdje pokrivanje ulaganja i tekuće amortizacije?
 
Kolika je dnevnica berača.Meni ovde traže 2 eura/sat ili 2kg maline po satu.Nemam stalne radnike već ih uzimam po potrebi i plaćam po satu.Meni se to čini mnogo i da su se berači obezobrazili.
 
Ja im moram dati 2 eura po satu jer nemam berače,ne mogu da nadjem berače,kažu da su brali mandarine u Grčkoj za 8 euro po satu i neće da rade ispod 2 eura.Iskreno nije to ni puno,nego nama kradu na ceni maline u ovoj lopovskoj zemlji .
 
U B.Basti cena je 35din po kilogramu gazda placa prevoz ili dovozi i odvozi ako su beraci iz B. Baste a hrana je beraceva. Ima i onih koji daju dnevnicu 2000 din i nemaju nista sa beracem zavisi od gazde do gazde nije jedinstvena cena.Ko mora on mora da plati koliko traze jer susa unisti malinjake cena relativno niska jos i da propadne da se ne obere pa kakva je tu jadnom seljaku racunica.:sta::haha:
 
Nazad
Vrh