Beli luk

poa,ja sam pazljivo procitao svaku poruku na ovom forumu vezanu za sadnju belog luka.Pocecu polako da se pripremam za sadju jesenjeg luka na nekih 200 fati(barem tako kod nas kazu u vojvodini,to je 8 deo jutra ili 16 deo hektra).Hvala vam na pomoci svakom od nas koji pocinjemo iz pocetka.Da li je detelin dobra predkultura za beli luk?Hvala ::svaka cast::
 
E momci sad kako je poco ovaj sneg malo da se topi.nekako mi lukac menja boju listova sta to moze biti?jer ga je malo mraz ustinuo?ili sta je tu moguce,posto neznam,dali bi trebalo sa necim da se tretira
reko bolje da vas pitam nego da zaje...em sttvar
hvala unapred pozzz
 
Procitah predhodne postove i vec sam naucio nesto novo :) prvi put cujem za okvasivac kod mene ako oces da prskas luk mora da se podrani ujutru i da se isprska kada jos ima rose. Mene zanima koriscenje djubriva kod belog i crnog luka.
Sadim za svoje potrbe posto kupujem seme zavisno od cene belog sadim 1kg do 2kg a crnog od 3 do 5kg. U sadnji uvek bacam vestacko djubre 3 petnestice kod nas poznato pod nazivom jesenje djubre period rastapanja od 3 do 6 meseci. To radim na sledeci nacin napravim red bacim u red djubre pa onda ide arpadzik i cesnjevi pa zatrpam zemljom. Kada izrastu najmanje 3 lista isprskam nekim insekticidom i zastitim ga jednom ili dva puta protiv plamenjace i dam mu neku prihranu (Vuxal Super sam koristio prosle godine). Problem nastaje kod skladistenja posto luk pocne da se skapuje novembra ili decembra, vadim ga avgusta nekoliko dana ostane na suncu da se prosusi i skladisten je u prostoriji koja ima malo vlagu ali je luk na policama. Prosle godine sam sado beli luk bez djubriva ali zbog susne godine je slabo rodio pa se sada razmisljam da ga po nicanju poprskam razredjenim kokosijim pregorelim djubretom u razmeri 1:20 ali citam na forumu da luku ne odgovara zivotinjsko djubre. Otac je cuo od moravaca ovih nasih pored Juzne morave d aoce luk da se skape posle berbe ako je vlazan sto je i logicno zato ga i ssim na suncu, pa od vestackog djubriva neki sade tako sto vestacko djubrivo stave kad zatrpaju luk zemljom.

Svaki savet je dobrodoso :)
 
Prošla godina je bila loša za luk, puno kiše ali i puno azota smanjuje vreme čuvanja.
 
E momci hvala bogu i sunce pocelo da sija,pa samim tim je i moj lukac poco da tera i da lici na nesto.poco da ispravlja listove,i da dobija lepu zelenu boju.uhh
mislio sam da nece bit od njega nista hehe ali jeste :D :D :D
 
Lero je napisao(la):
najbolje je da koristis 8-16-24

Hm mislim da to djubrivo nisam video da se prodaje, mozda ga ima ali u malim kolicinima, kolko znam 99% ljudi kupuje 3 vrste djubriva kod mene u kraju jesenje 3 petnestice - ono kao drzi vlagu, prolecno koje se rastapa najvise za mesec dana a mozda i manje i ureu. Naiso sam u nekoj poljoprivrdnoj apoteci u Nisu na neko djubrivo koje sadrzi mikroelemente ali dzak od 25kg kosta 3500, neka hvala dzak jesenjeg kosta 2000 od 50kg i 1400 je prolecno od 50KG.

Nesto se razmisljam koliko je pametno da stavljam u sadnji mesavinu prolecnog i jesenjeg djubriva, pricao sam sa ocem i kaze mi da on nikad nije mesao djubre nego mu stavi u prvom ili drugom plevenju prolecno djubre. Razmisljam se da mu prilikom plevenja stavljam ureu ili da ga prskam vuxalom pa sta bude i mozda ove godine probam sa navodnjavanjem. Valjda ce me vreme posluziti pa da ga nasadim za vikend :)
 
evo ga moj lukac
20ikwz.jpg
 
Zasto je rano,zbog cene ili zato sto jos nije dovoljno porastao? posto imam neki kao da je hibridni,vec je debljine palca :D i ako ga jos budem ostavljao ima da preraste i nece da valja za mladi...a imam i ovaj "obican" koji jos treba da raste! :)
 
E ljudi evo napokon slika...ovo je taj hibridni,kako sam saznao to je kalifornijski beli luk! :)
http://img864.imageshack.us/i/25042011040.jpg/

a ovo je onaj obican :)
http://img35.imageshack.us/i/25042011041.jpg/

a kada se uporede izgleda ovako:
http://img641.imageshack.us/i/25042011042.jpg/

Ovaj kalifornijski je bas veliki...u glavici ima oko 7-8 cena. Iz radolznalosti sam izmerio tri veca cena i bila su 100g,neverovatno! 1cen skoro kao glavica "obicnog" belog luka,sto se primecuje i na zelenoj masi...stabljika i listovi su mnogo robusniji nego kod "obicnoog"! jel je neko upoznat sa ovom sortom luka?!? :)
eto toliko...
 
Nazad
Vrh