Beli luk

Ivane mozda nisam pratio,kako sadite luk? Na koji razmak?
 
tile 1977
Koliko rodi zavisi od mlogooo faktora,kako se prodaje-pa jednom u pet godina bude cena koje je dobra za proizvodjace luka ostale godine talasas.E sad sta je kome tesko to ne znam ali uglavom skoro se sve radi rucno,pocev od razcesljacanja pa kopanja,vadjenja,ciscenja na belo za prodaju... na dugme nema nista mada moze stisnes dugme i dzak na ledja bar ja prilikom utovara zamisljam da ce jednom biti nesto modernizovano a do tad sve preko kicme transa! kratka poruka ne cvetaju ruze ni u ovoj proizvodnji kao ni u drugim proizvodnjama bar u ovoj nasoj zemlji!
 
Poslednja izmena:
Ivane s obzirom da imaš veliku proizvodnju da li radiš za nekog ugovoreno (farmacija, prehrambena industrija) ili si osuđen na nakupce?
 
Nije,ali desilo se da moras da ga das posto po to samo da nije kuci,Luk za prodaju do septembra a semenski do kraja novembra!
 
tile 1977
Koliko rodi zavisi od mlogooo faktora,kako se prodaje-pa jednom u pet godina bude cena koje je dobra za proizvodjace luka ostale godine talasas.E sad sta je kome tesko to ne znam ali uglavom skoro se sve radi rucno,pocev od razcesljacanja pa kopanja,vadjenja,ciscenja na belo za prodaju... na dugme nema nista mada moze stisnes dugme i dzak na ledja bar ja prilikom utovara zamisljam da ce jednom biti nesto modernizovano a do tad sve preko kicme transa! kratka poruka ne cvetaju ruze ni u ovoj proizvodnji kao ni u drugim proizvodnjama bar u ovoj nasoj zemlji!
Ja imam 3,5ha zemlje i drzim krmace pa sejem pretezno kukuruz soju i detelinu ali jedan covek sa pijace me pre par godina ubedjivao da sadim beli luk pa sam se sad setio kad sam video temu luka,nije mi tesko da radim samo da nije za dzabe,radio sam od osnovne skole na pilanama,njivama,gradjevinama itd...Mislio sam koliko je lako ili tesko u smislu vremena,finansija,isplativosti...!Za trziste znam da mi nemozete konkretno odgovoriti ali bar ono ostalo sto se tice proizvodnje luka.:ppozdrav:
 
Luk nije lako raditi, prošle godine sam imao možda 1500m2, i sve ide ručno, postoji mehanizacija za sve, al je jako skupa, i treba puno raditi, al ju treba i otplatiti, i nemože stajati, sve je imenjak napisao, ja sam mislio da ću raditi više, al nije to jednostavna proizvodnja.
 
viewer.php
[/URL][/IMG]

Ovo je moj beli luk, slikano pre dva dana. Prvi put sejem pa valjda to dobro ide. :osmeh:
 
Sejao sam sa rucno pravljenom sejalicom, jedan prijatelj mi je pozajmio. Nemam sliku ali je malo smesna ta sejalica. Četiri čoveka sede oko nje i ubacuju luk u lule kad jedna žica udari u metalni točak. Razmak izmedju redova je 15 cm, ova je četvororedna pa onda izmedju prohod traktora.
 
Citao sam vase komentare vezane za sadnju belog luka i sve drugo sto je bitno za ovu kulturu. Moze li mi neko navesti sve faze koje su potrebne za sadnju belog luka, pocev od pripreme zemljista pa sve do plasmana. Hvala.
 
Nema komentara nema slika izgleda da su svi odustali od belog luka.Svake godine stavim po neku sliku a sad necu vise da dosadjujem sa slikama...
 
Ja juce izvadio jesenji beli luk iz baste.... Ono sto je ostalo sto nismo u zeleno pojeli... Bice taman za seme a za jelo imamo onajproletni koji nije mnogo " jak " ovaj jesenji je Bosut koji ima i ukus i miris....
 
Ja sam zakasnio sa vadjenjem, tj. nisam mogao od leda i kise da idem ranije. Izvadio sam dosta ali mi se dosta kidalo i ostalo u zemlji posto od trave nisam mogao sa vadilicom da idem pa smo rucno cupali. Sad cemo pokositi sve, skloniti travu pa da onda probam da izvucem to sto je ostalo u zemlji. Da li je neko imao slicnih iskustava prethodnih godina?
 
Nazad
Vrh