Balirana kukuruzovina

Da nije malo rano. Pun atar kukuruza,soje, a Ti raniš iz jasala...daleko je do aprila.
slazem se,sad je pravo vreme da se iskoriste kukuruzista i sojista,ali ja jos uvek imam mali broj ovaca i radim u firmi tako da nemam vremena za isterivanje na pasu,ali sam zato izracunao otprilike koliko mi hrane treba i spremio sojinu slamu,kukuruzovinu,lucerku i livadsko seno da sam miran do sledece jeseni,i to tako da uvek imaju raznovrsnu ishranu,jedan obrok sa senom ili lucerkom,a drugi sa kukuruzovinom i sojinom slamom.nekako mi se to cini najboljom mogucom varijantom za nas koji ovce hranimo na jaslama cele godine,a pri tom nemamo mogucnost proizvodnje silaze.
 
Poštujem!! Nisam pratio temu baš detaljno, mislio sam da imaš više ovaca.
Inače sad je pravo vreme za čobane,hrane u izobilju, lepo vreme...samo tovare kile na sebe....:ppozdrav:
 
Ljudi jel ste pripremali kukurozovine za stoku?? Ja sam radio prosle nedelje oko 200 bala,krave dobro ociste jasle,samo ostane deo stabljike,ostalo sve smazu.
28092012409.jpg

28092012413.jpg
 
Nikada teže nismo spremili kukuruzovinu nego ove godine, ljudi pale kukuruzovine kao da će pokupiti zlatne poluge, strašno. Uveče celi atari gore.
 
Izbalirali smo oko 3500 bala, to će im biti umesto deteline. Silaža, tuluzina, malo ovsa i deteline i koncentrovani deo u redukciji. Samo da prežive do leta.
 
Evo posle dugog vremena da se oglasim na ovoj temi i ja.Kad je rec o kukuruznjaku ja ga obavezno baliram pogotovo od ove godine posto sam kupio presu za meke bale ma balira je brez frke zbog konstrukcije same prese.Povezao sam i vezacicom snopova oko 500 sutra idem dao mi lik negde oko 300 snopova povezanih stoje mu na njivi a mora da ore,ujuto krecem.Izbalirao sam oko 250 bala plus seno i slama,ovas i lucerka.Ja kukuruznjak nezalno dajem pa neka im bude i kao poslastica i ja kad pojedem cokoladu 200 grama ja se najedem boga mi.Jos ih ispustam na pasu (imam 50 ari treće dvorište) pozadi kuće tj zadnjeg dvorista.Nemam mnogo ovaca za sada sutra bih mogao da napravim dobar posao imam neke orase tu na toj livadi uz potok da ih zamenim za jaganjce (orasi su inace za upotrebu ne za drva naravno)

- - - - - - - - - -

Evo iskopah sliku od pre par godina:


Uploaded with ImageShack.us

Ovo je milina.Svaka cast
 
1a38fd214310077.jpg
[/URL] [/IMG] sa ovogodisnjeg baliranja sarovine cca 1000 kom.

- - - - - - - - - -

Video sam i ja sada ali mi pre toga nista nije izlazilo kao ga ne saljem Hvala na pomoci
 
Ne može se tačno reći koliko bala bude po k.j jer ne prave svi jednake bale.Neko pravi valjuške od bala da se zove da je bala neko pravi bale da pucaju vile koliko su nabijene i dugačke...Recimo neki prosek na gore pomenuti prinos bi bio oko 250 dobrih bala po k.j.
 
To je ako ne gresim povrsina 60 ari. Prosek je makar kod mene bio po ha oko 250-300 bala vecih mada je sasina bila tanja i pikap je nije mogao svu pokupiti. Ostalo je 20% na njivi.
 
Posto je presa za tvrde bale malo specificna u tom poslu i treba malo vise zaleteti presu kad se presuje kukuruznjak samim tim i prasina je vise dignuta.Ja licno sa presom za polutvrde bale ne dizem prasinu prvo sto mogu sa manjim brojem obrtaja da presujem drugo vile na pikapu su iskrivljene pod nekim uglom od mozda 75 stepeni i kupe sve do lista a trsku ne lomi tako da je lisce kad se otvori bala savrseno.Idem sporije a ostane posle presovanja mozda 5 procenata bas ono sto je zalepljeno za zemlju.Mi smo ove godine na 1,5 hektar odlicnog kukuruza (zp 606) koji smo uzeli da baliramo sa JD CB 300 presom komsinom imali 160 bala .Bale su bile kamene,sa vrha prikolice pustao sam balu da padne pa je dizao kad sam istovarao nisam mogao da ih zadrzavam,ruke mi otpale.Nije to posao.Sada ima dosta stabrljika a lisce dosta sitno pa ispada iz jasala.A to se desilo zato sto sam ja sa Stajerom vukao sunce pred njim a on presu sa ferdzom.Da sam znao vratio bi se po moju presu 5 km kuci a ja reko ajde u jednom trosku.Sta je tu je.Bolje raspustiti presu da malo mekse balira kukuruzovinu jer imate vise iskoristljive mase
 
Savo toje 3u1 reda zbog manje prohoda po njivi i bukvalno nebi sve mogle stati na toj liniji toliko ih je bilo, ali je tu kukuruz navodnjavan. Prasine ima dok se radi jel sve trese a u balama nema. Godina je bila suva ogromni troskovi proizvodnje i na kraju slab plod. Ne povratilo se vise nikada. poz.
 
Nazad
Vrh