Balirana kukuruzovina

novica

Član
Učlanjen(a)
1 Avg 2008
Poruka
503
Lokacija
Суботиште Мишковци
da li neko praktikuje da koristi baliranu kukuruzovinu u ishrani prezivara, mislio sam ove godine da spremim vece kolicine pa da nesto i unovcim na zimu.
 
Bolje ćeš proći ako spremiš slamu iliti travu em će ti i balirka ostati čitava
 
Kod nas se dosta koristi i dobra je kako za ishranu tako i kao prostirka
 
kod nas se masovno koristi,ali naravno ne kao osnovni obrok,vec kao dodatak lucerki ili silazi,daje se uglavnom uvece da zivotinje nju uzimaju da ne bi bile gladne tokom noci jer ona nema veliku hranljivu verdnost da bi mogla biti glavni obrok.kukuruzovina se vise koristi u ishrani krava i junadi,a slabije u ishrani ovaca.za ovce je mnogo bolje izbalirati sojinu slamu,ona uglavnom ima dosta protenina,a naravno uvek se desi da u mahuni ostane i samog zrna soje,a to ovce sve pojedu,ja sam koristio sojinu slamu celu zimu i prezadovoljan sam,dzabe je,a ovce je dobro jedu,jos je bolja varijanta ako postoji prilika gde je soja bila dosta travna,tako je izbalirati jer se onda dobije slama izmesana sa senom,a to je dosta hranljivije.
 
I mi je koristimo, kao i bale od soje. Nisam siguran koliko ti se to isplati, ako imaš tržiše probaj, mada slama je fina zarada na npr 1000 bala...
 
nije losa balirana kukurozovina. Netreba preterivati sa njom ali da dajes svaki treci dan umesto jednog obroka nije lose. sojina slama je mnogo bolja ali imas puno djubra iza nje jedino ako je ne istarupas pre baliranja. ja dajem i jedno i drugo i prezadovoljan sam a u vezi baliranja kukuruzovine to uopste nije problem za presu samo treba znati
 
Prošle godine je jedan čovek kome smo dali zemlju u arendu planirao da pravi kukuruznu silažu, odustao je od te ideje jer nije imao dovoljno prostora, pokosio je kukuruz rotacionom kosom ( da napomenem da je kukuruz bio slabijeg rasta jer je išao posle ječma kao druga kultura ) i izbalirao, tako da nemojte da brinete za balirku, samo polako....
 
i ja cu probati ove godine sa kukuruzovinom, komsija uzgaja secerac kukuruz ima oko 500 biljaka tu kod kuce rezervisao sam sve tako da cu sve to iseci rucno i spremiti ..
 
Tačno,ja jedne sezone nisam imao dovoljno deteline,ispresovao 1000 bala tulaja,stavio im zelene naočare i napred-i prođe godina ali kada ne moram onda ga ne baliram
 
Svake godine napravim oko 1500 bala, (kod nas se kaze) klasure, kao dopunska hrana za stoku, to im dodje kao grickalice sa obzirom da nema neku hranjivu vrijednost. A ako ne pojede sve stoka bacim u tor na dno kad izvucem stajnjak , i tu se pokaze najbolje kakva ti je presa mislim u baliranju klasure, ili sto bi rekli Macvani sarovine.
 
poceo sam ovcama da dajem baliranu kukuruzovinu,lepo je usitnjena tarupom i jedu kao lude,ostane samo stabljika,a nju je lako izbaciti iz jasala.
 
jeste daleko april ali ko nema takve uslove mora ovako. ja sam vec presao na zimsku ishranu, silazu uveliko jedu, kukuruzovinu, sojinu slamu, lucerku i koncetrat
 
Nazad
Vrh