Arpadžik i luk

Kiraj,svaka čast lepo izgleda. Samo me interesuje da li se ručno vadi ili mašinski.
Nisam povrtar niti me zanima povrtarstvo samo me interesuje da li je istina ona poslovica za luk.
pozdrav
 
"Bolje lukom trgovati nego luk raditi".
Svaka čast za ovakav posao treba imati jaku volju,malopre sam prelistao temu pa kad sam video šta te je sve snašlo prošle godine:udri:
 
Bilo ,ne ponovilo se .
Mora se nešto raditi.Lepo se na ovome zarađivalo ,pogotovo kad imaš malo zemlje.
 
Kiraj,nisam dobro razumela kako da pokrijem luk liscem,zasto,a i nisam mogla da nagjem slike.Nova sam,pomagaj!
 
Glavice pokriješ sa liščem.Na predhodnoj strani vidi .Znači ,ređaš glavice u pravcu redova ,ne mnogo debelo ,sledeći rukohvat arpadžika staviš tako da lišće od tog rukohvata pokrije glavice koje si već položio na zemlju i tako do kraja..Ne umem bolje


Ovako pokrivaj da bi glavica u prvom momentu bila zaštićena od jakog sunca .Kasnije glavica dobija ovojnu ljusku koja ga štiti.
 
Ovome smo se nadali.Kad je prošla mogućnost bilo kakvog ulaska mehanizacije i ljudi u ovu parcelu ,počela da probija ambrozija.Danas izgleda ovako,sreća pa se za 10 -tak dana skidaju cvasti.Nadam se da do tada neće početi da cveta.
P7010016.JPG

Proletos nije oprskana sa Stomp-om ali je rađena sa goalom ,zagrtana i okopana.Godinama se borimo da je uništimo ali se uvek provuče.Levo je naš kukuruz koji je rađen sa callistom i uopšte je nema.
 
Ambroziju je zbog izuzetne produkcije semena praktično nemoguće uništiti. Dovoljno je da se po koja provuče i baci seme i eto posla za naredne generacije poljoprivrednika. Ja lično mislim da će ambrozija biti najveći neprijatelj poljoprivredi u budućnosti.
 
Ove godine se malo mučimo sa sušenjem luka za seme.Vreme nestabino pa ne smemo da ga iznesemo na sunce nego u šupe pa prevrćemo da se ne upali.
 
Najzad lep dan ,iskorišten za grubu doradu arpadžika.Bilo je planirano da se radi pre desetak dana ali vreme nije dozvoljavalo.
 
Nije ekstra rod,nego osrednji
razlog, seme bilo lošijeg kvaliteta zbog prošlogodišnjih kiša.
 
Tast kupio malo pre srebrenjak pa nudio i mene po 120 din,bio covek kamioncetom kod njega kuci.Iz Novog Miloseva je i izgleda preprodavac,nije neki arpadzik,dosta svelog,trulog,a ima i bolji ja isao da vidim.Taj bolji bi dao po 140 ako uzmem barem 500 kg,ja ga pozdravio i otisao...Kod nas u selu slaba potraznja,mnogi odustali a ostali smanjuju,prosla godina kazu katastrofa,-nikad gora-,ja sam prosao solidno,da nekazem dobro.U apoteci kod nas stize sledece nedelje,cena najverovatnije 130 na veliko
 
tebi je to prva godina da radis luk.koliko znam.I ti ces uvek dobro da prodjes jer ne uzimas puno radnika ili uopste ne uzimas.Ali ako se to svede da ti pravis sebi dnevnicu i da si sa tim zadovoljan onda to nije posao.mislim da na cenu luka od ove godine se ne isplati i da ti neko da arpadzik za dzabe a ti da platis da ga sade,ali ajd,a ne da ga platis npr 100 din.Ali seljak se uvek nada i kaze bice mozda bolje iduce godine.I ja se tome nadam ali me plasi sto ljudi imaju sve manje para!Ja cu da radim a sad koliko razmislicu!
 
U pravu si,mislim da je prosle godine previse njih uletelo,medju njima i ja, ali cena koja je bila je mnoge oduvratila koliko cujem,drasticno manje ce se saditi...Dosta njih nece uopste,kazu posao veliki,kinta mala.Koga god sam pitao,niko jos ne zna,dok prosle godine u ovo vreme svi su vec nabavili arpadzik i vikali nema ga...Sad onaj isti preprodavac,sedi vec danima u centru i prodaje a niko ne kupuje.Seme je najmanji problem,10,15 din gore-dole ali mislim da je prosle godine bilo dosta skupo,u odnosu na samu cenu luka...
 
Manje ce biti u nasem selu,a to ne znaci da ga nece biti u Sabcu,Trsteniku itd.U Glogonju dosta rade luk i oni rade manje parcele ali ne iz arpadzika luk vec iz direktne setve.Ja sam to radio dosta puta ali neuspesno.Troskovi su im dosta mali ali bez navodnjavanja ne moze se proizvesti.Evo jednog poredjenja za jutro luka iz arpadzika iz moje prakse treba ti oko 600kg arpadzika po ceni od oko 100 din treba ti 60000 radnici da ti to zabodu treba otprilike oko 40000 din svega 100000din.
Ako se radi iz semena za jutro luka treba oko 4 kg semena po 1500 din je 6000din, plus setva 4000din i gorivo za navodnjavanje neka je jos 10000 svega 20000 din,sto je pet puta manje od sadnje arpadzika.Ali da ne zaboravim da setva iz semena nije tako sigurna kao sadnja,a li kad uspe broj biljaka je mnogo veci neko kod sadnje iz arpadzika.Sto se tice cene semena luka molim kiraja da me ispravi za cenu nisam siguran dali je oko 15 eura kg ili vise ,ali ne menja bitno konacnu procenu/
 
Nazad
Vrh