Arlequin LG sorta psenice

Sa 7079 kg/ha, Arlekin se plasirao na 12 mesto "siromašne" agrotehnike u Institutu TAMIŠ. Nije mi se dopao na višim, peskovitim terenima, presečeno nalivanje, sitna , neugledna i crna zrna, malog hektolitra i ne baš zavidnog prinosa. Ne znam kakav je na nižim terenima jer ga nije baš bilo mnogo ali, dok ne probate nema zaletanja i to bar 2 godine. Osnovno je da prvo nešto pročitate o sorti a možete koristiti i link http://www.polj.savetodavstvo.vojvo...lednim-poljima-poljoprivrednih-sručnih-službi gde imaš rezultate ogleda u 12 stanica PSS APV predstavljene na Vama sigurno nov način i naravno bez favorizovanja. Ako si otkrio da se neko favorizuje onda nisi dobro čitao. Zato, malo truda i sve je jasno. Ako imaš pitanje 064/8814407.
Gariša
 
Ja sam imao Arlequin ove godine na dva kj i bese 40mc po jutru ali kao sto rece Garisa...polako ne treba se zalecati i mudro
Hektolitar bese 76...dakle klasicna osnovna sorta
 
Arlequin je sorta nivije generacije, izvedena iz Apacha SSD metodom (single seed descendent). Reč je o sorti koja veoma dobro reguliše komponente prinosa -bokorenje, broj produktivnih klasova, plodnost klasa. Ova osobina dolazi do izražaja u nešto sušnijim uslovima. Samo stablo je srednje visine, čvrsto, visoke tolerancije na poleganje. Zastavičar je veoma dobro razvijen, što itekako utiče na nalivanje zrna. Po dužini vegetacije, Arlequin je srednje rana do srednje kasna sorta u zavisnosti od klimatskih uslova. Setvu je poželjno obaviti u što ranije, a optimalni setveni rok je 05-20 oktobra. Količina semena za setvu se kreće oko 200 kg u zavisnosti od stanja parcele i roka setve. Za kasniju setvu norma se uvećava za 10-tak %. Prolećnu prihranu obaviti iz dva puta, za prvu upotrebiti Ureu, za drugu KAN ili AN. Za očuvanje lisne mase, s proleća, po potrebi obaviti jedan fungicidni tretman.
Glavne osobine:
-Stablo srednje visine
-Veoma snažno bokorenje
-Dobro podnosi niske temperature
-Klas bez osja dobro razvijen
-Visok potencijal prinosa
-Dobra tolerancija na ekonomski najznačajnije bolesti
-Daje testo dobro kvaliteta
 
Ja sam bio letos na danima polja 2-3 sorte LG psenice,kod Gortve Imreta iz Beceja.Parcele su bile u blizini Fantasta.Apach,Arlekin,Andino.....neznas koja je bolje izgledala i vise obecavala.Covek je radio dva tretmana.Fungicid i insekticid(pojavili se neki insekti....).
 
moj arlekin, sejan prosle godine, se vrlo lose pokazao, hektolitar je bio ispod 76, nesto su mi pisali po 76 da ne bude odbitaka, a bilo je i da su pisali ispod 76... prinosi su bili oko 2t po lancu, ali za ovo ne krivim arlekin, nego sebe... stabljika dosta niska , sa malo slame. u odnosu na NS sorte koje sam imao, mnogo losijeg kvaliteta i prinosa, zato ove godine sve NS...
 
Moj savet vam je da odustanete od tog plana.Pretprošle godine sam posejao deklarisano seme na parceli od 4.5 k.j.Veoma me je iznenadio jer je dao prinos od preko 5 tona po k.j i normalno reših da sledeće godine posejem sve površine pod njim(sreća pa nisam).Ove godine u žetvi sasvim druga priča i nije mi se dopao uopšte.Prosečno nalivanje, sitna , neugledna i crna zrna, malog hektolitra(od 62 do 68 sramota) i ne baš zavidnog prinosa.Urađena 2 tretmana fungicidima,đubrenje standardno(N.P.K,Ureja i Kan).Najgore od svega je to da sam u žetvi imao vlagu od 17% dok su svi imali od 9 do 11% jer je bio poluzelen a kraj žetve i zatvaranje prijemnih stanica.Prošao sam kao bos po trnju i od mene jedno veliko doviđenja Arlequinu.
 
Nazad
Vrh