arheoloska nalazista na poljoprivrednim površinama

none 73

Član
Učlanjen(a)
6 Jan 2011
Poruka
927
Lokacija
krnjevo,krnjevacko vinogorje
drage kolege znam da nema veze sa poljoprivredom ali se ipak nalazi na nasim njivama.da li i kod vas prilikom obrade njiva izlazi ostaci starih naselja...da li vam nepoznati ljudi kopaju po njivama...da li ste nasli nesto u vasim njivama..
 
arheoloska nalazista na poljoprivrednim površinama .

Ukoliko se nađe nešto značajno država to preuzima od vas za potrebe muzeja, a vama se isplaćuje od 15% do 45% procenjene vrednosti. Kako kod nas nema tržišta, ne postoji mogućnost da se zna kolika je tržišna vrednost nego samo koliko oni procene i uvek isplaćuju samo 15%.
U nekim ranijim vremenima je bilo slučajeva da su prilikom pronalaska nekih stvari davali da je vrednost neprocenjiva, onda su se pravili ludi i čekali da im prođe mandat i da to postane nečija tuđa briga. Sada je situacija da postoji nekoliko tužbi pred sudom u Stražburu za ljudska prava, gde ljudi tuže državu Srbiju jer nije isplaćeno ni tih 15% koji su zakonom zagarantovani.

Ja nisam ništa našao, ali ima uvek priča o nekima koji su našli razne zanimljivosti.
 
ima raznih nakupaca...prevaranata..ali ima i internet pa se moze i naci vrednost toga sto se nadje u nasim njivama.mada dobar deo toga nevredi jer je unisteno ako tako mozemo da kazemo.osteceno prilikom obrade,izlizano,najela ga kiselina tako da vrlo malo ima vrednost.ali opet se moze naci.
 
Kod nas u selu opet nesto kopaju. Nije u mojoj njivi ali i ja imam njivu u blizini pa mozda svrate i do mene.
 
ako su pravi arheolozi dolaze po danu a ovi sto kopaju na divlje oni dolaze nocu..neki su kako da kazem dobri pa zakopavaju rupe a neki su bezobrazni pa ostavljaju rupe na sve strane tako da stvaraju problema kasnije prilikom obrade njiva,
 
u susednom selu su pre 30-40 god. našli ćup pun zlatnika...to su prodali nekim švercerima za tad "dobre" pare
ćup su razbili a po priči više je vredeo nego to zlato u njemu......
 
da ima tih kopača najviše kopaju oko gadzinog hana i u caričin grad kod mene u kraju.o caričinom *kola legenda da tamo ima neka zlatna kočija zatrpana,pa sve unište lokalitet,čak su i podni mozaik oštetili.95,96g na hisaru su arheolozi našli neku šipku iglu neznase ni kad je nastala ni od koje vrste materijala nije ni čelik nije ni gvozđe i tu je kraj priče tajac.a ovi ljudi što su im njive ucrtane u mape kukaju od kopača dođu i iskopaju ogromne rupe rake ima ljudi i ostavili obradu zemlje i kazu da sam ih zvao da kopaju ni jedan nebi došo a za noć nicali bunkeri samo tako.najviše kopaju po suvu planinu.na televizor je i bilo čoveku se u san pojavi kao bog ,svetac i non stop mu govorio da ide da kopa iznad sela,ovaj nije išo i počeo noćne more da ima,otide on da kopa seljaci zatrpaju on ponovo seljaci zatrpaju ostavio sve poslovepo kući,sinovi nisu mogli da izdrze i pomognu mu u kopanju i strazarili nocu,posle dva dana pojavi se temelj od crkvu a ni ujedan zapis ona nije obelezena,kad videli seljaci i oni se priključili i digli crkvu na to mesto.
 
e ovo je lepa prica.bravo vlado.

- - - - - - - - - -

a prica o zlatnoj kociji je bas velika a sto se tice predmeta koje je uzela drzava o mlogima se nikada vise nije culo kao o avarskom pojasu kojeg su nasli u okolini sremske mitrovice a momci koji su nasli zavrsili u zatvor a od pojas vise ni traga ni glasa,mlogo predmeta koji su kao otisli u muzej gubi im se svaki trag.
 
u blizini Negotina godinama na divlje kopali neka iskopina kod sela sarkamen.Znaci sve izrovali i nista.Dodju arheolozi i za par dana nasli 99 zlatnika neprocenjive vrednosi bese udarna vest na svi televizijama a ja godinama tako iso i kopao i nigde nista sem 3 pusaka i par srebrnjaka.Da sam kukuruze kopao svo to vreme bogat bih bio
 
pa sad da je cup vredeo vise od zlatnika,,,neverujem..zlato je zlato,,


kod arheologije nije bitan materijal već koliko je čest (odnosno rijedak) nalaz a ako se radi o predmetima , onda i kome je pripadao ili tko ga je izradio. Kod mene su čest nalaz taliri i mada su svi iz istog materijala (srebra) i iste veličine cijena im se kreće od 100 pa do čak 40 000 eura .

Ovo je najskuplji kojeg sam ja držao u ruci (ali nažalost nije bio moj) http://www.mcsearch.info/record.html?id=11057
 
Poslednja izmena od urednika:
sto se tice novcica tu je velika polemika oko vrednosti vrlo malo novcica vrede a sto se tice drugih predmeta sve zavisi da li su umetnicka ili ih je izradio neki majstor.
 
Kod mene u Plavanskom ritu se dosta toga nalazilo. Za vreme iskopavanja nasipa nadjen je ljudski kostur sa zlatnim narukvicama i pored njega cup sa zlatom, mislim da se sada te pronadjene stvari nalaze u Somborskom muzeju.
Zanimljiv je podatak da se `70ih tu muvao neki japanac koji je bio izuzetno zainteresovan za taj deo posto je u ritu nekada postojalo staro naselje Nikolajevo pretezno naseljeno Rusima koji su dosli posle revolucije. Uglavnom on je od ljudi otkupljivao stare stvari, napunio kamion i posle par godina imao izlozbu u Japanu sa stvarima koje je tu nalazio.
Bilo je dosta ljudi koji su izoravali dosta stvari, mislim da je cak covek iz Bodjana, napunio sobu raznim figurama i orudjima samo sto je isao po oranju i trazio.
Dugo su kruzile price o nekakvim Nikolajevim cupovima sa zlatom, ali nista okvirno nije pronadjeno, s`obzirom da je velika povrsina u pitanju.
Zanimljivo je da su mi u zadnjih par godina njih nekoliko dolazili na salas da pitaju dal je tu nekad nesto nadjeno, rekao sam im da cu ih voditi do iskopina al delimo te cupove na pola, posle toga se niko nije javljao. :D
 
Nazad
Vrh