Aplikacija - pomoc - saveti (za obeležiti među)

Bozur

Član
Učlanjen(a)
10 Sep 2013
Poruka
35
Lokacija
selo Bigrenica-Cuprija
Poštovane kolege,
Zanima me, dali postoji neka aplikacija u smislu mape na kojoj bi moglo da se onim pijunima markira trenutno mesto gde se osoba sa telefonom nalazi, da bude prilicno precizno i da se kasnije covek moze orjentisati po tome?
Konkretno mi tako nesto treba da bih markirao medje u sumama, jerbo ih imamo mnogo, a medjde ne idu pravolinijski, neke parcele su po 20-tak ari a ima i onih od po nekoliko hektara, a posto ne zivim vise u Srbiji znacilo bi mi jako puno da izadjem u sume, umarkiram tako nesto, pa jednog dana kads se vratim za Srbiju da znam dokle je moje.
Dakle postoji li nesto tako ili kako ste vi obelezavali a da to bude vidljivo nakon desetak godina?
Pozz za sve forumase i admine ovog i te kako korisnog i dobrog foruma.

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk
 
Poslednja izmena od urednika:
Pa zabeležiš koje suGPS kordinate, posle na netu možeš proveriti pomoću, na primer, ovoga sajta.


A možeš i pomoću telefona da ponovo nađeš te kordinate.

Aplikacije bi bile


ili


mada ih ima još mnogo.
 
To nesto u ovom smislu mislis?
820e8374d9a3a93728d8ffd5bdc52e4b.jpg


Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk
 
GPS uredjaji na telefonima i navigaciji za aute nisu nesto precizne( + -10m) i tesko da ti mogu pomoci.
 
Pa ako omasuje stvarno za +/- 10m onda to naravno u sumi moze dovesti do vrlo nezgodne situacije sa komsijama.
A neki malo veci ekser i neka metalna plocica primera 5x5cm?
Iliti neka farba koja moze da izdrzi neko duze vreme?

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk
 
Ako te parcele postoje u katastru, onda ti svaki geometar može izvući koordinate svih tačaka koje su potrebne za određivanje međa. Zašto da ti utvrđuješ koordinate međa kad to već postoji u katastru?
 
Sve parcele su u katastru.
Znaci odem kod geometra i potrazim kordinate i kad odem na licu mesta ukucam kordinate u telefon ili neku drugu aplikaciju za to i tu gde bide tacka to je medja?
Dobivam li te kordinate od geometra u smislu ° ' "
Stepen, minut, sekund?

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk
 
Matematika znaci
Da se sad lepo razumemo,
Prvo katastar po listu nepokretnosti, pa sa time kod geometra po koordinate? Jel geometar nemora izlaziti na teren?
Koliko to od prilike kosta?

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk
 
Baš tako, prvo spisak parcela, pa onda geometar. Spisak parcela može biti i tvoj, tj. ne moraš uzimati iz katastra u vidu lista nepokretnosti. Koliko geometar naplaćuje, to ne znam, ali on ne mora da izlazi na teren. Preko kompa on pristupi svim tim merama i koordinatama. Za sada taj pristup imaju samo geometri, ali se ja nadam da će to u budućnosti biti javno. Npr. kao što je sad aplikacija geosrbija, samo sa preciznijim detaljima...
 
Mislim da može svako da kupi kordinate ako ima spravu za učitavanje tj da može da ih koristi.
Cici je pisao o tome da je kupio kordinate i da su mu u Livoni "prepakovali" i da ih koristi u navigaciji.
nedavno sam zvao geometra na jednoj parceli što sam kupio a isti dan je i drugar zvao gde će saditi voćnjak pa sam išao i sa njim ,jedan detalj mi je zapo za oko a to je da je kolac zabo baš na stari kamen koji je bio 7-8 cm pod zemljom i nije se video.
 
Evo sad baš gledam tu aplikaciju geosrbija ( https://a3.geosrbija.rs/ ), tamo možeš da vidiš svaku parcelu ako znaš njen broj. Ako naciljaš miša na određenu tačku (npr. ćošak od međe) i klikneš iskoče ti neke koordinate u obliku N: xxxxxxx E: xxxxxx. Pretpostavljam da se na taj način može dovoljno precizno doći potrebnih koordinata (u granicama +/- npr. pola metra (zavisno koliko precizno naciljaš miša)) za potrebe da fizički pronađeš među, tj da vidiš jel ti neko sekao drva u tvom delu i sl. I ne košta ništa!
 
Postoji i aplikacija u google play gde ti pokazuje i trenutnu poziciju pomocu gpsa u telefonu koju gledas na toj mapi sa ucrtanim medjama.
 
Kod nas geometar izlazak na teren na jednu parcelu 8000din a ako vise parcela onda 6000 din

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
Ali moras zvati ovlascenog geometra jer meni jednom komsija zvao nekog drugog pa oznacio medje a kad je meni dosao ovlasceni pa za pola metra stavio kolce u njegovu parcelu i kad mi zakopali asovom a ono tamo stari betonski stub ali sreca pa pre nego sto smo krenuli na njivu zvao sam ja tog komsiju da dodje i on

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
Evo sad baš gledam tu aplikaciju geosrbija ( https://a3.geosrbija.rs/ ), tamo možeš da vidiš svaku parcelu ako znaš njen broj. Ako naciljaš miša na određenu tačku (npr. ćošak od međe) i klikneš iskoče ti neke koordinate u obliku N: xxxxxxx E: xxxxxx. Pretpostavljam da se na taj način može dovoljno precizno doći potrebnih koordinata (u granicama +/- npr. pola metra (zavisno koliko precizno naciljaš miša)) za potrebe da fizički pronađeš među, tj da vidiš jel ti neko sekao drva u tvom delu i sl. I ne košta ništa!

Nemoze, i to je vrlo neprecizno , mozda 2m.

Precizne kordinate mozes da dobijes iz digitalne mape koju posjeduje katastar, odnosno katastarske mape prebacene u AutoCAD.
Onda te kordinate moras prebaciti u GPS kordinate i tek onda sa geodetskom opremom izaci na teren.

Kordinate katastarske u bivsoj YU su bili u HTRS96 sistemu. Onda nadjes na netu konvertor da ti te kordinate pretvori u GPS , moras jos da znas i zonu u kojoj su HTRS96 kordinate.

Ja sam radio konverziju pa sam potrosio 20 sati dok nisam pronasao na netu kako se radi konverzija u GPS kordinate.
 
Za Srbiju ti ne vazi ono gore , HTRS96 ti vazi samo za HR, Srbija ima drugi katastarski sistem, SRB-ETRS89/UTM , za njega na netu trazis konvertor u GPS. Samo ti treba kordinate iz katastra.
 
Nazad
Vrh