Липа

jedini negativan uticaj lipe moze biti njen polen, na koji osobe sklone alergijama mogu biti reagovati...
 
Utice tako sto omamljuje i unistava sive mozdane celije.
Evo na pr. , ako imate lipu u dvoristu , ostavite uvece sirom prozor u fazi cveta i spavajte celu noc . Zapazicete obavezno da ste se probudili kao BLENTAVI , BRLJIVI itd.....itd...
Богами, по овоме што написа, изгледа да си у праву! :osmeh:
 
Ima preko puta ulice jedna velika lipa 10tak metara visoka i lepo mirise

Ja bi da kupim jednu lipu onu sto ima velike cvetova za caj :)
 
Poslednja izmena:
To je to, odustajem od plana za sadnju lipe u blizini kuce :svinja:
Inace sto se tice baksuznog drveca, ja sam cuo da je to zimzeleno drvece, jele i slicno i orah. Ne znam za neke tacne primere povezanosti, ali znam da je dosta ljudi to povadilo. S razlogom ili ne, ne znam.
 
Nemojte biti smesni sa sujeverjem,meni su se desile razne tragedije a od lipe ni traga...Ove godine sam poceo da pcelarim pa planiram da posadim nekoliko stabala lipe i uradicu to sa velikim zadovoljstvom.Na kraju krajeva,sve stvari u zivotu poticu direktno iz glave coveka.
 
I mi smo isto culi za to sujeverje i iako smo planirali da je sadimo odustali smo ... Jos je pokojni pop pricao ljudima sto imaju lipe u dvoristu da ih seku ,jer prema sujeverju gde je lipa u dvoristu ta ce kuca da se ugasi,e sad sujeverje ili ne ,mi smo odustali od njene sadnje ,ali ja inace obozavam miris lipiog cveta
 
Lipe su ranije dosta sadjene oko crkava,i sluzile su za ``litije`` , kod tih lipa su citane molitve , ima zaista kuca koje se ugasise a u dvoristima behu lipe... a jos vise ima onih sto se ugasise a nigde lipe :-D .... Ja samo znam sa medicinske strane,da lipa u odredjenom periodu otpusta preko lista i cveta nesto poput morfijuma , dakle kao sto je orah gadan za pluca (nakon spavanja pod orahom) ,tako i lipa ukoliko spavate blizu nje utice na nervni sistem.... Proverite jos negde sta,sto,kako,bla , bla ..... Ali mirise extra :) A i za pcele je zakon...Mozda samo ne treba bas blizu kuce zbog tih nekih uticaja. A ta sujeverja su glupost ,kad smo kod toga da Bog nije hteo da postoji nebi ona ni rasla,kao i sve ostalo sto raste.....
Pozdrav ! :)
 
Hteo bih da posadim nekoliko komada lipa,imam neku povrsinu (oko 20 ari)koja nicemu ne sluzi na nadmorskoj visini oko 500m.Cuo sam da cvet lipe otkupljuju neki ljudi koji se bave lekovitim biljem.Zna li neko gde mogu da se nadju sadnice lipe,kad je najbolje vreme za sadnju?
 
Lipu bi trebao naci u rasadniku,najbolja sadnja je u jesen,al mozes i u prolece,zalijes par puta u toku leta,i pazi koju sortu kupujes.
 
Zvao sam neke rasadnike,ali oni nisu imali,uglavnom rade cetinare ili drugo drvece.Samo mi je jedan covek iz okoline Krusevca obecao da moze da nabavi sadnice ali ne zna po kojoj ceni.
Lipu bi trebao naci u rasadniku,najbolja sadnja je u jesen,al mozes i u prolece,zalijes par puta u toku leta,i pazi koju sortu kupujes.
 
Zvao sam neke rasadnike,ali oni nisu imali,uglavnom rade cetinare ili drugo drvece.Samo mi je jedan covek iz okoline Krusevca obecao da moze da nabavi sadnice ali ne zna po kojoj ceni.
Не знам да ли могу да се искористе они изданци што ничу око стабла као луди? Ако могу онда да ти накрампам једно туце.
 
Za Panonac
Bagrena ima u okruzenju bas puno,a i pcelinjaka ima dosta

Za YT1RDI
Imam ja jednu lipu,dosta je stara a nema bas te izdanke,mada bi ja posadio neke sadnice koje vec imaju oko 2god,sa formiranim korenom
 
Ja imam lipu u dvoristu, za koju je potrebno 3 coveka da bude obuhvacena. Stara je preko 100 god i da nije secena (da ne ide u visinu, zbog blizine kuce) ko zna kolika bi bila. Pcele uzivaju u cvetu, a ja u caju i medu. :)
 
Nazad
Vrh