Зеолит - чаробни камен, мит или стварност?

Zanimljiva tema. Pa da napisem i ja svoja iskustva.
U jesen 2011. sam posadio jednu parcelu kajsija sa 110 komada. Naredna godina je bila jako susna i iako sam ih zalio 2 puta prirast je bio jako mali. Tek kasnije sam saznao za zeolit i naredne godine sam resio da probam sa njim. Kupovao sam ga u dzakovima od 25 kg po 800din. Za vasu informaciju sada kosta 900 din. Receno mi je da je najbolje uneti ga u zonu korenovog sistema. Zbog toga sam otkopao zemlju oko svake biljke i bacio po 200-300 gr. pa zatrpao. I naredna 2013. je bila jako susna ali sam imao fantastican prirast. Pretpostavljam da je zeolit najvise doprineo. Te jeseni sam posadio jos 125 kajsija i jednu parcelu visanja, oko 300 kom. U svaki jamic sam bacio po 1 kg zeolita, pola na dno jamica a drugu polovinu pri vrhu. Sadnice su prosle godine jako dobro napredovale. One posadjene 2011. su se toliko razvile da su se svi cudili i pocele su da radjaju. I visnje, sorta erdi botermo, posadjene prethodne jeseni, su imale fantastican prirast. Zbog toga sam i ove jeseni prilikom sadjenja nove parcele sa 260 kajsija primenio isti princip.

Videvsi rezultate u vocu a citajuci da je dobar i za povrce koristili smo ga u bastici. 2013. koja je bila jako susna izmerili smo sargarepu od 420 gr. i to bez zalivanja jer nismo imali vode.
Moj dosadasnji amaterski zakljucak je da je koristan. Usitnjava zemlju, pomaze biljkama u slucaju suse, utice na povecanje plodova.
Praticu efekte i dalje.
 
Zanimljiva tema. Pa da napisem i ja svoja iskustva.
U jesen 2011. sam posadio jednu parcelu kajsija sa 110 komada. Naredna godina je bila jako susna i iako sam ih zalio 2 puta prirast je bio jako mali. Tek kasnije sam saznao za zeolit i naredne godine sam resio da probam sa njim. Kupovao sam ga u dzakovima od 25 kg po 800din. Za vasu informaciju sada kosta 900 din. Receno mi je da je najbolje uneti ga u zonu korenovog sistema. Zbog toga sam otkopao zemlju oko svake biljke i bacio po 200-300 gr. pa zatrpao. I naredna 2013. je bila jako susna ali sam imao fantastican prirast. Pretpostavljam da je zeolit najvise doprineo. Te jeseni sam posadio jos 125 kajsija i jednu parcelu visanja, oko 300 kom. U svaki jamic sam bacio po 1 kg zeolita, pola na dno jamica a drugu polovinu pri vrhu. Sadnice su prosle godine jako dobro napredovale. One posadjene 2011. su se toliko razvile da su se svi cudili i pocele su da radjaju. I visnje, sorta erdi botermo, posadjene prethodne jeseni, su imale fantastican prirast. Zbog toga sam i ove jeseni prilikom sadjenja nove parcele sa 260 kajsija primenio isti princip.

Videvsi rezultate u vocu a citajuci da je dobar i za povrce koristili smo ga u bastici. 2013. koja je bila jako susna izmerili smo sargarepu od 420 gr. i to bez zalivanja jer nismo imali vode.
Moj dosadasnji amaterski zakljucak je da je koristan. Usitnjava zemlju, pomaze biljkama u slucaju suse, utice na povecanje plodova.
Praticu efekte i dalje.

Gde kupuješ zeolit po toj ceni?
 
Какви су ефекти зеолита у кишним годинама као што је била прошла?
 
Мислио сам на онај део земљишта који није оцедит, ако га имаш, да ли је ту зеолит можда упијао вишак влаге или можда имао супротан ефекат?
 
Zeolit ipak ima ogranicene mogucnosti upijanja vlage. A prosle godine je u mom kraju bilo skoro duplo vise vlage nego prosecno. Tako da definitivno zeolit na tim parcelama nije pomogao. A da li je odmogao to ne znam. Za to bi se moralo raditi uporedno testiranje, sa i bez zeolita.
 
На пример:
Млада мама с малом бебом оде код педијатра и пита да ли сме чајем од камилице да брише уста или очи бебине.-Никако,имате да купите у апотеци течност за то-одговориће лекарка.Камилица је и бесплатна или јако јефтина и неможе да се патентира.И ту је зајеб.Зато што је за бебу имада кошта охохо.
Тако је са скоро свим медицински корисним биљем.И ако не будемо јако опрезни догодиће нам се да и наш законодавац покуша да забрањује употребу појединих биљака и не само то већ и њихово поседовање.
Ово је примењљиво на скоро све из природе.


Stara poruka, al sad je videh i samo da se pridruzim ljudima sa zdravim razumom, a oni koji veruju marketingu bilo koje vrste umestu svom mozgu i culima su na zalost vec zombiji.. :cao:
 
Nazad
Vrh