Šta uzeti za prihrenu preko lista:murtonik,vuksal,slavol..............

Da li je neko nekada koristio ferticare 15:30:15 sa kombinacijom od nekih mikrobioloskih djubriva?
 
Ja sam ga koristio,i golim okom nisam video nikakvu razliku,e sad neko uvecanje prinosa od 400-500kg/ha i nemoze da se vidi golim okom tako da je tu kantar jedino merodavan.
 
Onako realno mislim da nema tog folijarnog tretmana koji može dići prinos po hektaru za 500kg kukuruza.
 
Teoretski, folijarna prihrana u ovoj fazi porasta kukuruza bi trebalo da ublaži herbicidni šok. I ja sam pomalo skeptičan da on ima neke naročite koristi od ove rabote koja i neje baš jeftina.
 
Ja vidim da u roku od par dana posle primene recimo Ekoboostera ili Fitoferta(stim sam radio) lišće potamni.Negeativan efekat sigurno nema ,a koliko pozitivnog ne znam.To što se po mnogim mestima piše razlike u kilaži na kontrolama sa određenim folijarnim đubrivima ne verujem.Jednostavno ne verujem zato što sam bio prisutan kad su jednom dečku upisali mnogo veću razliku nego što je on zapravo imao u realnosti.On ih je ispred mene zvao i svašta ružno rekao kad je to video u prospektu.
 
Ni ja neverujem u neki bog zna kakvo povecanje prinosa, zato sto sam bio prisutan kada su lazirali prinos na taj nacin sto su dokrunili neoznacenu parcelu 4-5kj onoj koja je bila ogledna i nalazila se pored ogledne.Kad su povadili kolceve sa oznakama niko vise nije obracao paznju malo i zbog piva i pljeskavica a i nije mala parcela bila.Na kraju uz pomoc rezervne njive dobijen rezultat od nekih 15% vise na tretiranoj njivi,vise o tome nemogu kazati.
 
I ja takodje delim to misljenje da nemoze i kao sto sam napisao u prethodnom postu "golim okom nisam video razliku"ali me agronom(zastitar) koji nema veze sa prodajom folijarnih djubriva ubedjuje da probam i da merim da li ima razlike u kilazi i da cu tako najbolje sam sabe da uverim da li vredi prskati ili ne.
 
Folijarna prihrana nije u osnovnoj agrotehnici , ona se koristi u slučajevima kada nedostaje neki mikroelemenat ili u stresnim uslovima , suša itd. u kritičnim momentima razvoja kukuruza ili neke druge gajene biljke kada ne postoji mogućnost usvajanja potpune ishrane preko zemljišta.
 
Ništa mu neće pomoći ma kakav folijarac ako on nema hrane u zemlji, ako hrane ima u zemlji a ne može da dodje do nje (ako je suša recimo) onda folijarac održava biljku u kondiciji do kiše i dok ne počne da usvaja 100% hranu preko zemlje, e tu folijarac zlata vredi....ali ovako...njet
 
neznam ljudi kakva su vasa iskustva sa pšenicom i sa kristalonom koje proizvodi yara, ja ju godinama koritim u dozi od 2.5 do 3 kg po ha nekad jednom a nekad i dva puta po toliko i kako koja godina i ima i nema efekta niti sam neznam sta da vam velim, cini mi se kad se ide prid klasanje(kad prskam od bolesti) da ima i da vridi efekat se vidi nakon par dana zacrni se list pravo, isto tu napravi i urea to je sto se pšenice o prinosu mislim da bas i neovisi jer ako je kisna godina ima svega , e sad ja vas pitam koji imate iskusta sa slavolom ili nekim drugim preparatom koji se koristi za folijarnu prihranu soje sta preporucujete imali efekta isplati li se u konacnici, a svakako cu napraviti par pokusa sa koje cim pa cu nadam se vidjeti imali ili nema... svakako molim za savjet...
 
@tomybrzic

Ima efekta kada se prska protiv leme, jer pomaže bržem oporavku oštećenog zastavičara.
 
dali se sme pomesati ekobooster i slavol?i jednog i drugog ostalo mi malo,pa reko da ne dokupljujem...
 
Ja vidim da u roku od par dana posle primene recimo Ekoboostera ili Fitoferta(stim sam radio) lišće potamni.Negeativan efekat sigurno nema ,a koliko pozitivnog ne znam.To što se po mnogim mestima piše razlike u kilaži na kontrolama sa određenim folijarnim đubrivima ne verujem.Jednostavno ne verujem zato što sam bio prisutan kad su jednom dečku upisali mnogo veću razliku nego što je on zapravo imao u realnosti.On ih je ispred mene zvao i svašta ružno rekao kad je to video u prospektu.

Da, na očigled potamni i ima bolju i jaču fotosintezu, ali koliko na prinosu je razlika jeste gledali možda?
 
Nazad
Vrh