Šecerna repa 2014

Iako je najavljena niza cena repe 2014 dali cete povecati povrsine pod njom

  • da

    Glasovi: 24 42,9%
  • ne

    Glasovi: 32 57,1%

  • Ukupno glasača
    56
  • Anketa je zatvorena .
Druže,kakva ti je ova repa,dali može koja slika ovih dana :ppozdrav:
007.jpg

012.jpg

013.jpg


- - - - - - - - - -

evo,malo sa zakasnjejnjem ali ipak sam se setio :osmeh:
 
@Mislio sam na Grke kao Helenik Sugar i Italijane kao vlasnike Te-To Senta, ne na njihove drzave.

Moje zapažanje:Kad su pre dve godine šećeru cvetale ruže(ne proizvođačima) i grci profit oročavali u bankama EU se demokratski setila da moraju da je prodaju zbog državnog vlasništva.Kakve su sve karafeke smišljali da to izbegnu,pa su primenili džavnu strategiju :ako ti je neko dužan 100e on ti je dužnik,ako ti je dužan milion on ti je poslovni partner,tako da je sad poveriocima u interesu da se proizvodnja nastavi jer nema tu toliko starog gvožđa.Zato nikome nije u interesu da prestane prizvodnja repe a to će se desiti ako ne plate repu .Na 50 din za šećer sigurno nema zarade,možda i mali gubitak ali nikako desetmilionski tako da neplaćanje repe (već je plaćeno vše od trećine)nema toliki značaj.Druge su to igre,to je moje mišljenje:ideja:
 
EU je stara lisica i neverovatna prevara. Sustina price je da treba da svako gleda svoj interes, a drzava treba da omoguci sistem u kome je nemoguce da ti neko ne plati. Sto ce reci svako samo da radi svoje i da ne moram kao proizvodjac da brinem da li cu naplatiti robu.:ppozdrav:

Malo mi samo nije jasno kako su platili trecinu repe? Dobili smo avans (nekako silom sa kasnjenjem i umanjen umesto 12500din - 10.000din/h, sto takodje nije po ugovoru), ostalo ne znam sta je placeno? Repromaterijal (seme, djubrivo, hemiju) nikom nisu platili od dobavljaca koliko mi je poznato.
 
Pa ako ste uzeli avans i ceo repromaterijal preko šećerane, nema da brinete, vi ste repu već naplatili ::namigivanje::.
 
[h=2]Šećerna repa[/h]
KAMPANJA PRE KAMPANJE
Novi Sad, 5. septembar 2014.
Iz Kompanije „Sunoko” doo iz Novog Sada, sa potpisom direktora Ljubiše Radenkovića, organizatorima proizvodnje šećerne repe za potrebe šećerana ove kompanije stiglo je pismo kao „Obaveštenje o novonastalim okolnostima i ponudi za zaključenje Aneksa ugovora”. Pismo kao i Izjavu u prilogu prenosimo u celini:
***
„PREDMET: Obaveštenje o novonastalim okolnostima i Ponuda za zaključenje AneksaPoštovani,Vi ste sa Organizatorom proizvodnje „Sunoko" d.o.o. Novi Sad zaključili Ugovor o otkupu i isporuci šećerne repe za 2014. godinu. Ovim putem Vam se obraćamo kako bismo Vam obrazložili neophodnost izmene ovog Ugovora i ponudili zaključenje Aneksa.Naime, od dana zaključenja ugovora do danas, na tržištu prodaje šećera je došlo do naglog i neočekivanog pada cene šećera za cea 38%, što je gotovo opštepoznata činjenica. Sa druge strane, ugovori o otkupu i isporuci šećerne repe su zaključeni s obzirom na cenu šećera aktuelnu u tom trenutku. Kao uticaj napred navedenih okolnosti, došli smo u situaciju da nam je ispunjenje obaveze iz ugovora znatno otežano, te da bi takvo ispunjenje dovelo u pitanje mogućnosti obavljanja proizvodnje tokom predstojećih godina. Imajući u vidu napred navedeno, mislimo da je u interesu obe ugovorne strane da se postigne ravnoteža na način da ugovor odgovara očekivanjima i jedne i druge ugovorne strane, jer se samo na taj način može sigurno omogućiti uspešna saradnja u narednim sezonama.U vezi sa tim, nudimo Vam Aneks radi promene cene, koja bi bila pravična s obzirom na trenutne okolnosti i koja bi omogućila saradnju i u narednom periodu. Ova cena je obrazovana u skladu sa uslovima tržišta i stoga je smatramo razumnom. U tom smislu Vam nudimo cenu od 4.100,00 RSD po toni čiste repe digestije 16% + PDVNapominjemo da će cena za tzv. „slobodnu repu", odnosno repu koja nije ugovorena, biti znatno niža od cena za ugovorenu šećernu repu, i da smo u ovom trenutku spremni zaključiti ugovore o kupoprodaji takve repe za iznos od 3.500,00 RSD po toni čiste repe, digestije 16%+PDV. Iz ovoga proizlazi da je nova ponuđena cena za ugovorenu repu više nego razumna.Prihvatanjem naše ponude biste omogućili- da ovu poslovnu godinu završimo sa minimalnim gubicima, a sa druge strane, imajući u vidu očekivane izvanredne prinose, verujemo da ova izmena neće ugroziti Vaše poslovanje.Pozivamo Vas da sagledate sve napred navedeno, i u interesu obeju strana, potpišete Aneks koji Vam dostavljamo u prilogu.Očekujemo Vaše izjašnjenje najkasnije do 01 septembra 2014.g. Ukoliko se do tada ne izjasnite, bićemo prinuđeni da razmotrimo mogućnosti raskida ugovora zbog promenjenih okolnosti u skladu sa članom 133. Zakona o obligacionim odnosima.”IZJAVA, koju po preporuci Sunoka treba da potpiše proizvođač – organizator proizvodnje, je saglasnost na izmenu Ugovora i dogovor o dobrovoljnosti za izmenu cene iz ranije zaključenih ugovora.Na memorandumu Sunoka date su pojedinosti iz sklopljenog ugovora sa proizvođačem – organizatorom proizvodnje, a iza toga se navodi tekst koji druga strana treba da potpiše:„Proizvođač ovde, neopozivo, bezuslovno, bez ikakve prinude, prisile ili zablude, svojom slobodnom voljom, svestan svih pravnih posledica ove Izjave, izjavljuje da su pomenute izmene sadržane u aneksu Osnovnog ugovora izraz njegove slobodne volje i ekonomskih interesa, te da stoga prema Organizatoru proizvodnje po osnovu pomenutog Ugovora i pripadajućeg aneksa i u vezi sa njima, nema i neće imati bilo kakvih drugih potraživanja, uključujući i potraživanja naknade štete i/ili izgubljene dobiti, osim iznosa nove dogovorene cene za količinu šećerne repe koju isporuči u skladu sa Osnovnim ugovorom i pripadajućim aneksom.”
 
Na memorandumu Sunoka date su pojedinosti iz sklopljenog ugovora sa proizvođačem – organizatorom proizvodnje, a iza toga se navodi tekst koji druga strana treba da potpiše:„Proizvođač ovde, neopozivo, bezuslovno, bez ikakve prinude, prisile ili zablude, svojom slobodnom voljom, svestan svih pravnih posledica ove Izjave, izjavljuje da su pomenute izmene sadržane u aneksu Osnovnog ugovora izraz njegove slobodne volje i ekonomskih interesa, te da stoga prema Organizatoru proizvodnje po osnovu pomenutog Ugovora i pripadajućeg aneksa i u vezi sa njima, nema i neće imati bilo kakvih drugih potraživanja, uključujući i potraživanja naknade štete i/ili izgubljene dobiti, osim iznosa nove dogovorene cene za količinu šećerne repe koju isporuči u skladu sa Osnovnim ugovorom i pripadajućim aneksom.”
Neopozivo,bezuslovno i bez ikakve prinude,prisile ili zablude svojom slobodnom voljom priznajemo da smo degenerici i majmuni i kako se kom cefne moze da silji k..ac na nama.
Tako ja tumacim ovaj anex.


Veceras imamo sastanak sa ugovaracem proizvodnje,nas stav je da se ne potpise anex ugovora ali prenecu desavanja posle sastanka.
 
Poslednja izmena:
A gde su bili 2010-te kad su proizvođači bili na gubitku? Cena repe je bila 2.5 dinara ako se dobro sećam a šećer je onda bio skuplji nego danas...
 
Ma treba niko da ne potpise i kraj.Pa sta im fali neka rade jednu godinu na nuli ,evo mi suncokret na nuli,psenica isto kukuruz videcemo.Soju ima da ujebu samo tako videcete....
 
Evo sad se vratio.Anex je juce potpisan,danas su nas zvali da nas obaveste o tome....
Na pitanje jednog koperanta sta ako se on ne slaze sa tim anexom i ne pristane na te uslove receno mu je da ima slobodnu repu i moze sa njom da radi sta hoce....
Pre neku godinu su forsirali agronome u polj.gazdinstvima a sad nam je izgleda potreban po jedan pravnik dobar,jer nas zajebu i sa ugovorima.Nemam reci ovo je dno dna.
 
Pa njihov komentar je da su smanjili SAMO 30 para po kg plative repe što je u odnosu na cenu šećera zanemarivo !!!!
 
8% je smanjena cena,kaze organizator kad su bili na sastanku u secerani vrsili su pritisak na njih da spuste cene repromaterjala ili da euro klauzule pomere i jos svasta nesto i zaboravio sam sta nam je sve ispricano ali kaze ovi iz secerane bukvalno nisu hteli da razgovaraju jednostavno rekli su uzmi ili ostavi.
 
Predstavnici šećerana sprovode direktivu, ništa oni nemogu da promene(pitaju se koliko i mi). Kako je gore pomenuto ko nepotpiše Anex raskida se Ugovor i samim tim repa je slobodna. Ove godine ko ima slobodnu repu nema nikakvu perspektivu, jer izvoza nema. Izvoz repe kao mogućnost i odgovor na novonastalu situaciju niko i ne spominje. Prinos neće biti kod većine ni blizu prošlogodišnjeg tako da sa umanjenjem cene većini proizvođača neće biti baš sladak koren. Inače kod nas u najavi za sledeću setvu mnogi ozbiljni proizvođači sladkog korena je neće sejati.Posle 15 godina neprekidne setve i sam isto razmišljam.
 
Dogodine ocekujem jos gore uslove. Cena verovatno oko 30e/t. Postoji sansa da je ne sejem. Volim da proizvodim repu, ali izgleda nema ko da plati to:cao:
 
Nazad
Vrh