Šaltanje nesinhronizovanih menjača

zetor7245 je napisao(la):
bobo.: odkud ti da saltam iz manje u vecu sa medjugasom, tu koristim duplo kvacilo, a iz vece u manju medju gas :D

grunt: ja nesumljam u tvoje sposobnosti, ali posto ja traktore koristim u brdovitoj Bosni, a ne u ravnoj Vojvodini nazalost medjugas je neophodan :ppozdrav:
E pa i ja sam u brdu obromci Fruske Gore,ali ursusa c360 saltam bez duplog kvacila tu nema price? :nono:
 
pidikanac je napisao(la):
kod mene lakše ubaciti u veču sa međugasom bez kvačila što zavisi i od menjača do menjača.
Kada stisnes kvacilo odvojio si rad motora i menjaca tako da nema potrebe za gasom.Kada menjam stepen brzine ne koristim kvacilo za izbacivanje brzine vec samo za ubacivanje.Malo je nezgodno u pocetku treba dosta vezbe ali ide mnogo lakse i brze takav nacin kada udjes u rutinu.Medju gas se koristi samo za nizi stepen saltovanja.Tako saltam auto,kamion i traktor
 
Znaci i ti auto teras s medjugasom ;) Kad radim na selu u s traktorom par dana, noga u autu radi sama od sebe, i dvaput kvacilo i medjugas...

Kao sto je netko napisao i ja zelim da mi se objasni na bilo koji nacin kakve veze ima medjugas kad saltas u vislju brzinu, i kad ni ne koristis duplo kvacilo, znaci stisnes kvacilo (mjenjac i motor 100% odvojeni) i das mu medjugas, to ti dodje isto kao kad kreces s mjesta da mu das medjugas i da ga usaltas u brzinu.

Neki ne znaju na koji princip mjenjac radi, sto se iz vise postova ovdje i vidi kao i na temi MTZ...

Da se razumijemo, ja mogu saltati i bez kvacila, cak i pod teretom od 1. spore do 5. direktne i nazad bez da zakrci mjenjac i jedan put. Ali svejedno dvaput stiscem kvacilo i u nizu brzinu dajem medjugas jer saltam svaku brzinu redom kad idem, a ako se brzine preskacu, nema potrebe za duplim kvacilom. Recimo na 549 kad ga moj brat vozi krece u 2. i salta ga u 5. nit zna za duplo kvacilo, nit zna za medjugas ;)

Zato i tvrdim da bih rusa naucio saltati bez greske, samo da mi se da 10-ak minuta s njim "na samo" ;)
 
e ovako nemoj da me neko pogresno svati da sam ja najpametan i drzim predavanja ali to sta kazes da tvoj brat nezna ni medjugas ni duplo kvacilo zato sto nije imao potrebe za to posto je menjac ok i kvacilo dobro odvaja a ni ja nisam imao potrebe od duplo kvacilo sem na kombaj 133 ponekad kad izbaci pa stisnem 3 - 4 puta da bolje ubaci ali za to mogu najbolje da kazu oni postari soferi ili kamiondjije koji su vozili dajca bar ja tako sam cuo da taj kamion bez duplo kvacilo ne ideeee pa mi jedan covek kaze sta je vozio 10 godina motor slabodusan kaze a ti ides niz brdo jedna greska te kosta 2 - 3 brzine unazad pa t i sada misli kako ga teras a sto kazes za 10 minuta prevario si se
pozdrav i :ppozdrav:
 
Sad jedva cekam da provozam rusa... OK, ne bas 10 minuta, al ne ni 10 dana.

Gledaj, nitko ne kaze za nikoga da je najpametniji, ali vidim da clanovi foruma ne znaju kako radi mjenjac u traktoru (kao ni moj brat izmedju ostalog) pa su se naucili mjenjati brzine i bez duplog kvacila.
 
ma naucises kad covek ima volju sve moze da nauci pa dobro sada nemoze sve da znas tada majstori bi ostali bez posla :haha: ali kada nesto neznas bolje pitaj pa mozda ti neko pomogne ko nije imao staru masinu koja se skoro svaki dan kvari nemoze da zna posto nikad nije to radio ali kad te ubeduje da je tako kako on kaze sta ces da mu radis moze jedan put da mu poverujes ali vise ne :cao:
 
Sve u svoje vrijeme... Becarina me vec par puta zvao na "sate voznje rusa" a ja nikako da odem do njega. Ove godine bih mogao na brzinu odletjeti da i to cudo probam.
 
ja se trudim da saltam lepo ali kad dodje vece posle celog dana rvanja sa traktorom vise nevidim i necujem nista niti znam sta treba da radim kako jadni menjac izdrzava svaka mu cast.
 
sta je bilo zapostavila se tema pitanje za vas dali je neko vozio traktor goldoni ja sam pre 2 godine vozio u kombinat kod mene to je bilo mali traktor 50 konja duplak sa kabinom donacija od japan ako je neko vozio isti traktor moze da potvrdi kakav menjac ima neznam dali ima sihron ili nema ali salta se kao auto kada ides u 4 i oces da namalis brzinu nemoras da kocis nego kvacilo ubacis u 3 bez ikakvog krcanja i on usporava prosto neverovatno sto nije slucaj sa ostali traktori kod nas pa da cujem sta kazete i srecan praznik :ppozdrav:
 
Kod mene na mtz 52 iz 8 u 7 brzinu mogu saltati bez kvacila i nema krcenja.sto u nekim situacijama mnogo znaci.
 
Probao sam da snimim šaltanje MTZ 820 bez kvačila ,ali sam se nalazio na neravnom putu i bio sam sam pa možda se nevidi najbolje.[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Stl5FSAelbk [/youtube]
 
kod saltanja iz 6 u 7 ili iz 7 u 8 treba da imas razliku u obrtajima od 300o/min i onda moze i bez kvacila
u slucaju da prebacujes iz 8 u 9 ptrebna je razlika od 900o/min
a kod sltanja na dole koristi se madju gas
::namigivanje::
...za reduktor nemam pojma kako ide
 
Snimci govore vise od 1000 reci...

..sa kvacilom..
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=JRPLZ5F-OJw[/youtube]

..i bez kvacila..
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=kq9Mq3Pn2qI[/youtube]
 
E, tebi ce mjenjac trajati vjecno... Svaka cast!

Bez kvacila na 549 nikako da se naviknem iz 4. u 5. kao da svaki put treba razlicit zalet u 4. da 5. primi lijepo... ostale brzine idu bez kvacila kao i kod tebe, kako gore, tako i dolje, al se s time previse ne zamaram. puno je lakse u nizu ;)
 
:D Daj Boze da traje vecno. . . :ppozdrav:

Moram snimiti i drugog 577 zato sto mnogo bolje vuce i ako ga saltam na putu bez ikakvog prikljucka u svaku brzinu onda skoro i ne sklanjam nogu sa kvacila..
 
bobo mnogo je lakse saltati 577 od 549 zato sto 577 ima +dva reduktora sa strane te imas vise vremena dok se luftovi poklope ako me razumes o cemu pricam i tvoj 549 je nov pa stim i nemas luftova mnogo
 
Nazad
Vrh