Šaltanje nesinhronizovanih menjača

dukej

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
14 Avg 2007
Poruka
9.592
Lokacija
Srbobran
Otvorio sam ovu temu sa željom da se na jednom mestu nađu mali tutorijali kako se pravilno koriste nesinhronizovani menjači. Pozivam sve one koji to znaju da što detaljnije, korak po korak objasne kako se to radi, kako se ide iz niže u višu, iz više u nižu, međugas, razdel, sa teretom ili bez njega, za pojedine vrste traktora... Dakle sve o tome što znate a pretpostavljate da bi pomoglo nekom ko o tome pojma nema. (Nisu svi u vojsci terali Dajčeve pa da se podrazumeva da to znaju, i uostalom nije sramota ne znati već ne pitati za objašnjenje.) Takođe bi ovde mogao i da se stavi neki tutorijal o tome kako menjači zapravo funkcionišu, šta se fizički dešava ispod poklopca sa ručicama menjača... Ako bi još bilo slika i video klipova, to bi bio pun pogodak!

Ja koristim IMT ali planiram da pređem na Rusa a menjači su skroz različiti. I kod samih Rusa postoje različiti menjači (npr. 820 i 1025) pa se drugačije menjaju brzine. Zato mislim da bi ova tema bila veoma korisna za totalne početnike ali i one koji to nisu. Takođe, ovakvom temom bi se izbeglo ponavljanje iste diskusije svako malo na određenim temama (npr. u temi o MTZ traktorima se raspravlja kako se menjaju brzine svakih mesec dana...).

E sad, stručnjacima prepuštam dalju reč... :ppozdrav:
 
Treba među kvačilo kada se šaltuje iz manje u veću brzinu bez gasa a kada šaltujes iz veće u manju opet među kvačilo sa većim među gasom, gas daješ kada pustiš kvačilo i onda opet stisneš i prešaltuješ....ovo govorim iz iskustva pošto imam FAP-a 13 isto nema sinhroni menjač.
 
zdravo dukej to sto si otvorio ovu temu je zaista dobro za one sta su terale ruse i sto kazes da se treba postaviti neki tutorial za saltanje kod njih ali je to sve teorija a ne praksa sto se mene tice praksa je bolja :haha: ja sam vozio 892 sa 18/4 menjac nesihroniziran primenjivao sam medjugas za saltanje u sporu brzinu ali nikad nisam duplo kvacilo posto nikad nisam terao dajca :haha: ali cu da probam i to i jedan i drugi nacin je bitan ako imas iskustva i da znas pravi trenutak da presaltas brzinu kad se motor smiri ako ti das medju gas i ne sacekas da se motor smiri ili padnu obrtaji sve je djaba i opet menjac krrrrrrr a za reduktora kod 892 posto je menjac sa desne strane nema nikakvih problema bilo traktor ide ili stoi u mestu a za kako se kaze 9 brzina ili 5 brza ja nikad nisam uspeo da uguram u nju bez krcenja a za zec kornjacu isto tako krci ali ja mislim da je to normalna pojava kod ruse :haha: ja ti preporucuem da lepo odes kod nekog sta ima rusa pa da ti lepo objasni oko menjac i brzine ali dok malo ga ne priviknes jeste da je komplikovan :ppozdrav:
 
i međugas se mora uskladiti sa brzinom kretanja mašine-ako se brže krećeš a želiš da promeniš u niži stepen prenosa potreban je veći međugas i obratno ako se sporije krećeš netreba velik međugas.sve su to rutinske stvari koje se u praksi usavršavaju.razdel se koristi kada se ide iz manjeg u veći stepen prenosa i to se radi tako što se izbaci u ler(nikako dodavati međugas),stisne ponovo kvačilo i onda u željenu brzinu.sve to mora brzo da se odradi inače nema efekta :ppozdrav:
 
za medjugasa to treba sam da procenis dali treba veci ili manji kad idem polako i kad sam prazan samo traktor retko da ga i koristim ali kad sam dobro tovaren obavezno na bilo koju masinu posto znamo ako te prikolica zagura ne spasavaju kocnice i nema mesta za utke sem ako imas vazdusne na prikolicu tada mozes da spavas cisto da spomenem ove jeseni mi se dogodilo zaoravao sam jednu njivu ali je pocelo da vrne kisa jako puno ali sam zaorao sa ziv zor i krenem da se spustam niz jedno brdo na samom uglu njive posto nije bilo puta da ne gazim posejano zito
i sta se desava isao sam u 3 spori neznam dali zec ili kornjaca (pricam za 892) i doslo mi na pamet da ga presaltam u 2 posto je bilo puno mokar teren pa on lepo kad napravi krrrrrrrrr i nece u brzinu pa kad je poleteo nadole **greška mu mater ja po kocnice gume se vuku po mene isao je tako jedno 10 metra pa i vise i poceo je polako da usporava e tada sam ga stavio u 2 i pustio polako da ide nadole ziv sam se usrao srce lupa 200 na sat ali spasio sam glavu otidoh u off ali sam hteo da vam kazem :ppozdrav:
 
Hajde bar prva strana nek budu samo iznosenja ko kako radi tj da sluzi kao "sadrzaj" a dalje komentarisite.
Obrisacu komentare koji ne opisuju saltanje menjaca.
 
North ARMY je napisao(la):
Hajde bar prva strana nek budu samo iznosenja ko kako radi tj da sluzi kao "sadrzaj" a dalje komentarisite.
Obrisacu komentare koji ne opisuju saltanje menjaca.

pa nema vise sta da se isnese sve je receno i u temu MTZ Belarus duplo kvacilo i medjugas sta da pricamo dalje kad nema efekta mozda da nacrtamo semu brzina ali to ima u svaki novi traktor lepo je rekao grunt samo stvaramo zabune posto onaj koj ce tek da vozi rusa mora to sam da iskusi iza volana inace na drug nacin nemoze da svati ako mislis da treba da se obrise nesto obrisi ja nisam nista lose rekao samo iznosim svoje misljenje
 
Bobo je napisao(la):
Ako u nizu dajes medjugas, a ne pustas kvacilo to nema ikakvog efekta, samo trosis pedalu kvacila...
Samo trošiš gorivo, a pogonsko vratilo menjača je odvojeno od motora te to nema efekta. poenta je uskladiti obimne brzine zupčanika brzine koje hoćeš da uključiš, i nema krčanja.
 
Dobra je tema, i korisna svaka cast.
Ja sam ucio voziti na ursusu 355 i uvijek sam koristio medjugas i duplo kvacilo jer bez tog neide.
Kad, jednom naviknes stvarno je ok, i poslije to radis mahinalno.
Sa ferdzom je drugo nema nozni gas pa je vec malo teze, ali s obzirom na samo 3 brzine da se uganjati.
Zetor ima 4-vrtu i 5-etu sinhronizovane pa je druga prica, a do cetvrte medjugas kao na ursusu, i samo perjaj.
Ako neki put i zakrci desi se ,na ursusu se od73-ece ucilo nas 4,i tu je sigurno bilo krcanja do mile volje,
a samo jednom je mijenan zubcanik trece brzine. Stric ima dva t-40 jedan je sa prvom vucom, ponekad ih koristim, i mora se priznati da je malo komplikovanije u odnosu na moje traktore, jer sema brzina i hod rucice je drugaci od uobicajenog pa me to najvise jebe, ali u svakom slucaju medjugas pomaze. :ppozdrav:
 
Zetor7245: Ajd mi reci kakvog efekta ima medjugas kad saltas u visu brzinu. Pogotovo medjugas ako ne pustas kvacilo kao jedan covjek kojeg poznam.

Probaj u visu saltati bez medjugasa i vidjet ces da ce ti bolje ici nego s medjugasom, ako sve ispravno radis. Neki misle da je medjugas zanimljivo davati, radi zvuka motora il sta ja znam cega sve ne, ali to pomaze samo u slucaju da mjenjas iz vislje brzine u nizu.

EVENTUALNO u visu medjugas moze pomoci kad ti dugo treba da prebacis izmedju grupa brzina, tj. ako se mjenjac stigne usporiti prije nego sto presaltas, a motor je na ler gasu. Onda pustis kvacilo opet i das mu gasa srazmjerno brzini kretanja i saltas grupe. Ovo se rijetko dogadja kod uhodanog majstora, ali onaj koji ne zna i kojeg ne zanima, taj nece nikada ni nauciti i tome ce uvijek traktor biti kriv kad se sruni mjenjac u 1000 sati (cak i manje).
 
bobo.: odkud ti da saltam iz manje u vecu sa medjugasom, tu koristim duplo kvacilo, a iz vece u manju medju gas :D

grunt: ja nesumljam u tvoje sposobnosti, ali posto ja traktore koristim u brdovitoj Bosni, a ne u ravnoj Vojvodini nazalost medjugas je neophodan :ppozdrav:
 
zetor7245 je napisao(la):
Zetor ima 4-vrtu i 5-etu sinhronizovane pa je druga prica, a do cetvrte medjugas kao na ursusu, i samo perjaj.
Ako neki put i zakrci desi se ,na ursusu se od73-ece ucilo nas 4,i tu je sigurno bilo krcanja do mile volje,
a samo jednom je mijenan zubcanik trece brzine. Stric ima dva t-40 jedan je sa prvom vucom, ponekad ih koristim, i mora se priznati da je malo komplikovanije u odnosu na moje traktore, jer sema brzina i hod rucice je drugaci od uobicajenog pa me to najvise jebe, ali u svakom slucaju medjugas pomaze. :ppozdrav:

Odavde sam izvukao da u visu saltas s medjugasom. Ako sam krivo nesto protumacio, ispravi me, necu se ljutiti.
 
pa nema to veze bobo ako je menjac u redu i kvacilo dobro odvaja nema poterba za te stvari ali je stvar u tome da je ostala navika sta kazemo ono mahinalno na ravnice sta se kaze u prethodnim postova nema frke ali uz brdo i ako si tovaren ja primenjuem za svaku nizu brzinu medjugas da me ne zajebe da nece da ubaci to je to pogotovo kad su vecina kod nas IMT traktori ulazi u zljeb kao pijan u kafanu ili ce ti ostane samo rucica u ruke :haha: :haha: :ppozdrav:
 
pazite ljudi sve to takođe zavisi i u kakvom je stanju menjač mislim ko je koliko obrijao zupčanike ja recimo iz manje u veću idem sa među gasom a iz veče u manju duplo kvačilo i među gas ali to i nije neko pravilo važno je uskladiti broj obrtaja sa brzinom a i navika čini svoje . :cao:
 
pidikanac je napisao(la):
pazite ljudi sve to takođe zavisi i u kakvom je stanju menjač mislim ko je koliko obrijao zupčanike ja recimo iz manje u veću idem sa među gasom a iz veče u manju duplo kvačilo i među gas ali to i nije neko pravilo važno je uskladiti broj obrtaja sa brzinom a i navika čini svoje . :cao:

e moj druze to sta si reko je upravo sprotivno na ono sto je receno u ostalih postova i sad vidim da svako ima svoj nacin kako tera traktori onaj ko nije vozio rusa spominjem ga kako malo komplikovan od ostalih nemoze da se snadje u ove nase nase preporuke kako je bojle da menja brzine nego mu ostade sam da iskusi i da nadje svoj nacin a za ovi nasi IMT nema potreba da spominjemo jer su prosti kao pasulj ::namigivanje::
 
Nazad
Vrh