Čičoka u ishrani goveda

Ili ljudi kojisade cicoku nisu na forumu ili je to sve sto se tice cicoke samo propaganda a izgleda da ne valja za krave....ima li neko iskustva?
nisam primetio da su postovi obrisani :sta:
 
ja sam sadio cicoku i uradio sam silazu od nje, silazu vec koristim i ja sam zadovoljan. Krave je mnogo raije jedu od silaze lucerke i trava a i primeti se veca mlecnos kod krava.
Cak imam i kavu koja nece da jede silazu od lucerke i trava a od cicoke jede ko luda.
Krtola ne valja za krave.
 
Slike se podrazumevaju :osmeh:, naravno ako covek moze da postavi razume se :) cim je bolja od senaze lucerke zasigurno cu pokusati da izbacim kukuruz, a da opletem cicoku... :)
 
Sa 10 ari imam bar 9 tona silaze, provericu da li imam slike pre kosenja, a slikacu i silazu
 
ja sam sadio cicoku i uradio sam silazu od nje, silazu vec koristim i ja sam zadovoljan. Krave je mnogo raije jedu od silaze lucerke i trava a i primeti se veca mlecnos kod krava.
Cak imam i kavu koja nece da jede silazu od lucerke i trava a od cicoke jede ko luda.
Krtola ne valja za krave.

Radjena su istrazivanja i uporedjivanja sa razlicitim izvorima biomase za silazu. Stablo cicoke se pokazalo najkvalitetnijom za silazu.
 
Poslednja izmena:
Trebalo bi malo više, ako se ne varam tu ima preko 20 krava pa puta 30kg i dva meseca izadje oko 40-50t, ali slažem se daleko manje od 200t.
 
pa dobro, zavisi kad je posadio, jos kaze da nista nije djubrio, koliko je davao po kravi i koliko je potrosio u zeleno dok je davao, a sledece godien ce mu bolje roditi, mene vise interesuje da li mora to da se proredjuje svake godine, tj da se vadi ta krtola iz zzemlje
 
Pa i ako vadiš to ti je dodatni prinos koji mogu svinje da jedu bolje nego krompir. Samo je pitanje mehanizacije, možda bi vadilica za krompir valjala uz manje modifikacije.
 
ne drzim svinje, a mene interesuej da li MORA da se vadi ta krtola iz zemlje da se proredjuje? i kako se obradjuje sledece godine kada se ne ore, to nigde nisam procitao ?
 
Raste jako gusto kada se ne vadi ali ne znam kako to utiče na količinu zelene mase. Ne treba nikakva obrada ona se dobro bori sa korovom.
 
Kao sto sam pisao pre par stranica, moj drugar je debelo kalirao na cicoki prosle sezone, pa vam prenosim njegova iskustva. On je to sad sve unistio ali je racunao ako dobro prodje u sledecoj sezoni samo da iskultivise redove, tj da sa malom frezom formira redove. Prvu sadnju je radio u redove naravno. Inace biljka bude toliko gusta i visoka, jos kad se zaliva kao on sto je radio, da ispod nje nista ne raste.
Probao je da je vadi nekom primitivnijom vadilicom za krompir ali nije islo i nisu se bas ni trudili da to podese. Vadio je plugom tako sto je isao plitko. Kod vadjenja i skupljanja uvek ostane toliko toga u zemlji da setva sledece sezone ne bi trebala da se radi, osim formiranja redova ko sto rekoh gore. Ovo je samo delom prakticno ispitano tako da ne uzimajte zdravo za gotovo. Drugar je inace bukvalno bacio 7 t cicoke jer u selu niko ni dzabe nije hteo da je ume. Nisu jos culi za cicoku jbga pa se plasili da im se svinje ne proliju.
 
Па чичоком! Наравно да не мислим да ју је уништио али то се дешава када се људи залете да зараде паре. Без икаквог промишљања о последицама.
 
@Milan: zalio je 2 puta totalom u prolece kad je krenula da nice ponovo. Posle je posejao lucerku. Nisam ga skoro pitao ali mislim da je suzbio dobro.
Ja sam da savetovao da kupi par ovaca pa da brste ali se on razocarao u cicoku pa trovao, samo da je ne gleda. Bila je ista ona prica ko sa puzevima; evro kilo, plasman obezbedjen, savet strucnjaka itd. Inace cicoka brzo trune kad se izvadi iz zemlje, najbolje se cuva u trapu, zakopana.
 
Isti slucaj kao sa farmerom iz emisije ,,U nasem ataru", krave jedu cicoku bolje nego bilo koju drugu kabastu hranu
alen1972- meni je covek povadio krtolu sa vadilicom za krompir i to super, ali ne mora da se vadi, ja sam je vadio zato sto sam povecao povrsinu zemlje pod cicokom.
Ja nastavljam sa cicokom.....
 
Nazad
Vrh