Čičoka u ishrani goveda

Код нас је задруга посејала чичоку има 40 год. човек узео да ради парцелу две године је прска тоталом и ништа опет се обнавља,треба добро размислити пре сађења,ја то никад не бих посејао-посадио па нек даје и 500 вагона силаже по 1 ха .
 
a sto je prskao?? mogao je kositi silirati a i korenje cicoke puno vredi, trebao je unovciti a ne totalisati :)
 
Ja sam na jesen posadio 10ari cicoke da probam sa tim, nikla je i izbacila jedno desetak listova. Zanimljivo da nije smrza zimus jer je kod nas u Sjenici hladno zimi, kazu da je to zbog visikog sadrzaja secera trpi i do -25C......
 
Iskreno mislim da cicoka ima buducnost i perstpektivu i nadam se da cu uspeti da je zasadim nesto ove godine,sve zavisi od finansijske situacije ali ako nista drugo onda makar za ogled,bilo bi dobro da onaj ko je sadio ove godine da nam kad mu pristigne kaze kakva su mu iskustva sa njom.
 
Meni savetodavac iz polj.strucne sluzbe rekao da se ona iskorenjuje vadjenjem krtole,kao kod krompira,podrivacem ili necim slicnim.
 
Kod mene je nekoliko njiva zasejano cicokom.Vidim da lepe prinose daje i danas sam prosao pored par njiva i ona je 20cm,mnogo veca od kukuruza.Plasi me to sto moze da zakorovi i okolne njive i sto se tesko iskorenjuje sa povrsina.Mozda je u pravu neko sto rece da je dobra i u Americi bi je koristili a ne bi svi silirali kukuruze.Sad mozda je tacno to a mozda i nije.Zna li neko analizu dobijene silaze ili analizu biljke zelene,znaci koliko proteina,energije vitamina...???
 
ja sam prosle godine imao 15ari cicoke na njivi 3klase,seme je za nju kostalo oko 300evra,apsolutno nista nisam radio oko nje,posadio,isilirao dve duple prikolice i sad u prolece prodao 1000kg krtole firmi sa kojom imam ugovor.
 
:sta: ko mi prodaje seme za 1700 a ne snosi nikakav rizik za to smatram da je u naj-manju ruku dobro upakovana prevara tipa puzevi itd ... Gopoda traze pacijenta za::000:: . E sad nabaviti samo seme mozda nije lose ali sa tolikom kolicinom mase se iznosi iz zemlje enormna kolicina hranljivih materija a sta posle ?
 
Zasto placati tolike sume za krtole kad ima na pijaci za 100din/kg a kad bi trazio na vecu kolicinu bilo bi 50 din.Osim ako ova sto je skupa nije nekako modifikovana.Ja licno ne verujem da je moguce iznositi masu preko 100t u jednom kosenju ili kao sto sam negde citao 200t.To je previse pa i da je 5 m visoka.I opet nigde nema podataka o kvalitetu dobijene silaze od cicoke.Ako me neko ubedi da se stvarno dobijaju tolike kolicine mase koja vredi onda cu momentalno da sadim ali zasad mi se cini sumnjivo.
 
ljudi dragi to sto vi nazivate cicokom to je kod mene korov koi unistava samo djetelina lucerka al posle 3eg kosenja sto vise ores parcelu sve se vise razmnozava mi se tog nemozemo resit avi hocete da sijete dodjite kod mene na jesen kad budem orao i kupite sebi dzabe taj korov
 
Video samu krusevcu silazu od čičokeoke, crna je ko ugalj, ima mnogo parčića celuloze u sebi, kao iz suve stabljike kukuruza, suva je na dodir i ne mirise na kiselo, na izgled mislim da nema dobar kvalitet, nisam stigao da pitam čoveka kako mu se pokazala kod klrava ali video sam da ih ujutru posle muže hrani njome. Verovatno zbog sušne godine.
 
Kod mene u selu sve do pre par godina radilo je nas 3-4 silazu kao sta ce im to to nema hranljivosti samo lucerku i koncentrat i sad kad je sve poskupelo svi prave silazu tako ce cicoka za godinu dve dana postati aktuelnija od kukuruzne silaze :)
 
Mog ortaka su u Krusevcu nasamarili, prodali mu seme po evro i obecali otkup ali nista od toga. Otkupili 1000 kg da sire krug prevarenih. Lik je bacio 7000 kg jer nije mogao da je cuva i sad je poliva totalom i truje svoju okucnicu jer mu ne vredi pricadti da nista time ne postize. I pored onolike suse proslog leta niko nije hteo da silira nadzemni deo iako je nudio za dzabe, jbga kod nas u selu je ljudima lakse uterati u d.... nego u glavu.
Ja mu rekoh nek kupi par ovaca i pusti da brste i ciste to polako, bolje nego da se truje + bude tu lepe jagnjetine.
 
Nazad
Vrh