Čičoka u ishrani goveda

ona se sadi u jesen zato da bi krtole prezimile u zemlji jer se cak i na vazduhu za 20ak dana osuse,a o mrazu i da ne pricam.Zato su moje na njivi i cim dozvoli vreme moze da se sadi.

- - - - - - - - - -

ona se sadi u jesen zato da bi krtole prezimile u zemlji jer se cak i na vazduhu za 20ak dana osuse,a o mrazu i da ne pricam.Zato su moje na njivi i cim dozvoli vreme moze da se sadi.

- - - - - - - - - -

ona se sadi u jesen zato da bi krtole prezimile u zemlji jer se cak i na vazduhu za 20ak dana osuse,a o mrazu i da ne pricam.Zato su moje na njivi i cim dozvoli vreme moze da se sadi.

- - - - - - - - - -

ona se sadi u jesen zato da bi krtole prezimile u zemlji jer se cak i na vazduhu za 20ak dana osuse,a o mrazu i da ne pricam.Zato su moje na njivi i cim dozvoli vreme moze da se sadi.

- - - - - - - - - -

ona se sadi u jesen zato da bi krtole prezimile u zemlji jer se cak i na vazduhu za 20ak dana osuse,a o mrazu i da ne pricam.Zato su moje na njivi i cim dozvoli vreme moze da se sadi.

- - - - - - - - - -

ona se sadi u jesen zato da bi krtole prezimile u zemlji jer se cak i na vazduhu za 20ak dana osuse,a o mrazu i da ne pricam.Zato su moje na njivi i cim dozvoli vreme moze da se sadi.
 
Hmm,interesantno!Da li bi moglo da se sadi npr u lose zemljiste,gdje ima kamena i prijeti trnje da naraste,tj u zemljiste koje ne mogu da orem,a ni da kosim jer je strmo a ima i poneki kamen?ovo bi barem sprijecilo trnje i druge beskorisno drvece da se siri.
 
dali neko zna kako se hrane svinje cicokom(mislim koja kolicina dnevno dali ima neka ogranicenja itd)ja sam prosle godine zasadio u jednu bastu za probu nadzemni deo bio oko 2m visine a u zemlju krompiri ko u prici bas mnogo
 
"Svježi gomolj čičoke ima tanku ljusku i često se koristi kao hrana za svinje. Dobro je svinjama dozvoliti da same ruju i sakupljaju gomolje. Njima se daje 1 kilogram dnevno svježe čičoke na 10 kilograma mase. Da bismo svinje naučili na čičoku trebalo bi im prvi dan dati skuhanu čičoku, drugi i treći dan samo na pola skuhanu, a dalje davati sirovu, opranu i izrezanu na komadiće. Od šestog dana jedu gomolj bez pranja, i to u količinama od 3 do 10 kilograma, ovisno o težini svinje."
Radmila Rade, dipl.ing.agr.

Ovo je jedan isecak na koji sam ja juce naleteo dok sam malo citao o ocoj biljci,nadam se da ce biti od pomoci :)
 
moj zemljak silirao prosle godine cicoku za ovce i davao im jedno 7 dana jedu ko lude al pocrkali svi jaganjci 18kom.
 
Nemam iskustva u ishrani zivotinja čičokom ali lepa je salata od krtole,oprano izrezano,posoljeno_Omiljena salata"kolibara" uz šlivovicu.Provereno.
 
moj zemljak silirao prosle godine cicoku za ovce i davao im jedno 7 dana jedu ko lude al pocrkali svi jaganjci 18kom.
E vidis i ja sam doso do nekih podataka da je idealna za tov junadi,ali da je jedan veliki farmer okolina kikinde imao probleme sa ishranom priplodnih grla naime 6 junica iz te grupe koja je hranjena cicokom se izjalovilo.provericu dali je tacno pa cu javiti.
 
ljudi, junice krave i ostale zivotinje sve osim svinja(krmaca) daje se cicoka iznad zemlje a krtole samo svinjama( krmaca) i ja planiram za 2014 cicoku za silazu :D
 
Da nije ta cicoka slucajno divlji krompir ili tzv buljba od koje se nekad pravila rakija znate li ista o tome:sta::ppozdrav:
 
Da nije ta cicoka slucajno divlji krompir ili tzv buljba od koje se nekad pravila rakija znate li ista o tome:sta::ppozdrav:

Izgleda da je bas to ali kako sam razumeo genetski unapredjena povecali joj masu stabla biljke i masu krtole,a negde sam procito da je vec koriste za pravljenje alkohola.
 
mozda krtola za pravljenje alkohola ali ja cu nadzemni zeleni deo koristiti za moje zlatne kravice bice njam njam :D
 
Pitanje za člana geometar i sve ostale,da li je podzemni deo i za ljudsku ishranu?
 
bilo juce predavanje vezano za cicoku,kazu zelene mase sa 1ha ima 230tona ili ti 23 vagona!!!ko je zainteresovan mogao se prijaviti pa ce ga zvati da ide i vidi ogled svaki mesec da se prati razvoj da ljudi na licu mesta vide tu biljku...ako je tako ja planiram oko 2,5ha 2014...cena krtola za tu povrsinu iznosi 5000eura,20 godina tamo ostaje biljka.
 
i ja nudim oko 1500kg krtole za sadnju po 90din za kilogram,stoji na njivi u zemlji i odlicnog je kvaliteta
 
Nazad
Vrh