Поздрав колеге! мене занима како и да ли се сме сад штитити од болести. У сред смо бербе а ево моји рођаци прскали пре неки дан и то поново Свичом против трулежи (по 4-5 пут иако је 3 пута максимално) и са Квадрисом. Како се сме прскати кад се зна колика је каренца а у сред смо бербе? Па људи нико није луд што је написао ту каренцу, трујемо народ.
Sme se prskati, AKO I SAMO AKO se ispoštuje karenca, bez obzira što smo usred berbe. Zato je karenca i izmišljena. Znači ako je svič 3 dana, onda prskaj i ne diraj ih ta 3 dana. Ali to su 3 dana, a ne: "prskao sam u ponedeljak ujutro, znači berem u sredu".
Sad, druga je priča što je karenca za svič u nekim drugim državama 7 dana, ali možemo bar da štitimo sebe i druge najmanje koliko nam naša država i zakon nalažu, a ko može više - još bolje.
I naravno, pored te karence postoji i
radna karenca, koja je za svič mislim 1 dan, a ona je tu da štiti proizvođača i njegove radnike, tj nema čačkanja po njivi dok je u toku radna karenca, prskaj i begaj napolje.
Inače, koliko ja razumem odredbu da se Svič koristi maksimalno 2-3 puta, to nije donešeno toliko zbog opasnosti/otrovnosti za jagode i njihove konzumente, tj ne zbog gomilanja opasnih sredstava u plodu, već zbog toga što Sviču opada efekat ako se koristi više od toliko puta na istim biljkama. Isto kao što čovek ne treba koristiti antibiotike i za najsitniji problem (a na ne pominjem potpuno pogrešnu upotrebu za stvari na koje antibiotici i ne deluju), pa da ga na kraju ubije neka super bakterija koja je stekla otpornost - tako ne treba ni koristiti Svič 100 puta jer jednostavno na kraju ničemu ne služi. Džaba plaćaš, ulažeš rad, čekaš karencu - a efekta na zdravlje biljke nema i jagoda ti je sve gore i nezdravija.
Zato kažu - dvaput svič, pa onda npr dvaput neki drugi fungicid, koji deluje na nekom drugom principu, pa onda eventualno neki treći.