Odg: Kupina:Sortiment,podizanje i nega zasada,radovi u kupinjaku,problematika cene
Zemljista koja najvise odgovaraju za gajenje kupine su ona sa dubinom od 1-1,5 m,rastresita,srednje teska sa 50-60% gline,propustna,plodna sa 4-5% humusa,umereno vlazna i slabo kisela sa pH od 6-6,5.Te osobine nejcesce imaju gajnjace,duboki aluvijalni i deluvijelni nanosi,gajnjace u opodzoljavanjui lakse smonice.Krecna i suva zemljistatakodje ne odgovaraju kao ni teska i nepropusna zemljista.
Izbor polozaja kupinjaka najcesce zavisi od nadmorske visine.Na visim n/v treba izabrati juzne,jugoiustocne i istocne ekspozicije a na nizim n/v zapadne,severne i eventualno istocne sto zavisi od kolicine padavina u tom podruciju.Koristiti otvorene terene,ravne ili blagog nagiba do 6%,ne suvise izlozene vetru i golomrazicama ali dovoljno provetrenim.Izbegavati i uvale i vrtace sa zadrzavanjem hladnog i vlaznog vazduha koji pojacava izmrzavanje i doprinosi jacem razvoju bolesti.
Priprema zemljistaRasturiti ugoreo stajnjak u kolicini 30-50 t/ha i moze se rasturiti 500kg/ha vestackog djubriva 8:16:24 ili slicne formulacije.Ako zemljiste ima nisku kiselost(pH manje od 5) potrebno je izvrsiti kalcifikaciju.Oranje se vrsi do dubine 30 cm a kod tezih zemljista i do 40 cm.Po odlezavanju i raspadanju zemljista (1-2 meseca) pristupa se tanjiranju i frezovanju.
Sorte kupine za komercijalno gajenje u nasoj zemlji zasniva se uglavnom na sortama bez trnja i cine ga svega nekoliko dominantnih sorti:Tornfri,Blek saten,Dirksen tornles,Hal tornles i Cacanska bestrna.
Kostanje podizanja zasada je relativno jer zavisi od vise cinioca.Sadni materijal je najbolje kupiti u sertifikovanom rasadniku nego na pijacu.U mom slucaju kada sam kupovao sadnice u rasadniku cena im je bila oko 1 euro.Na pijacu su oko 25-30 dinara.Razlika u ceni je velika kao i razlika uz kvalitetu i tome da li su zarazene ili nisu.Ako imas svoj stajnjak to umanjuje cenu podizanja zasada jer se onda kupuje samo vestak.Tako je i sa obradom ako imas svoje masine samo naspes naftu.Ako nemas masine i stajnjak onda i to ulazi u cenu.
U mom slucaju kostale su me samo sadnice i zica ostalo je sve home made(stajnjak,oranje,tanjranje,sadnja,direci).Vestak sam rasturio kada sam posadio i to samo po 50g na struk jer sam zaorao ovciji stajnjak.
Prodaja konkretno u mom kraju nije problem jer imamo 2 hladnjace u opstini i nakupaca mali milion.Problem je cena jer je nestabilna.05. 06. i 07. je cena bila 80-100-120 din/kg a 08. je bila 30 i spala do 15 din/kg.
Malina je bila suprotnost sa cenom u gore navedenim godinama je bila oko 40 din a 08. je isla od 180-240 din/kg.
Sve ovo sa cenom je u mom kraju uslovljeno naglim sadjenjem kupina zadnje 3 god. a malina je sistematski krcena zadnjih 10 god jer starije sorte maline su neotporne na nove bolesti a ljudi nece da se menjaju navike-sorte.
Dobru ulogu igraju i hladnjacari koji jedne godine dobro placaju kupinu i ne mogu da je izvezu po tim cenama ne uklapaju se onda sledece godine obaraju cenu i izvoze oba roda zajedno po nekoj srednjoj ceni.
_________________________________________________
Post je spojen: [time]Sat Feb 7 00:14:16 2009[/time]_________________________________________________
ivanhoe je napisao(la):
Dali na terenima gde ima divlje oce i kultivisana kupina?
Naravno da moze jer je pripitomljena.
