Zwartbles

Kada su posle nekoliko gladnih godina uvozili italijanku psenicu svi su bili protiv, mislim oko 60/tih, i svi su pricali kako ona nije nista bolja, medjutim pokazalo se da ona radja do 4x vise nego nase domace sorte i sa njom kod ljudi i sa ljuljevima u stocarstvu su prekinute gladne godine.
Ovo je jedan od pozitivnih primera mada ima i negativnih kao npr merinizacije u ovcarstvu gde od 2 000 000 osemenjenih ovaca merinom u samo jednoj godini i visedecenijske merinizacije nije ostao ni kap krvi (gena) merina, mozda i to mozda u sjenickoj malo i u sokobanjskom varijetetu svrljiske ovce, a da postoji i pirotska oplemenjena ali da je dobra bila bilo bi je debelo vise.
Znaci treba biti oprezan sa uvozom neceg novog, koliko dugo pricamo o tekselu, saroleu i romanovu pa dokle se stiglo, odnosno kolika je brojnost ove tri rase, a kamoli sa necim ovakvim :)
 
Mislim da nije problem,cena priplodnog materijala,vec cene proizvoda ovcarstva(meso,sir,mleko).Cena ovih proizvoda treba da stimulise ovu proizvodnju.Prosto receno,da je ova proizvodnja isplativija bilo bi vise proizvodjaca i nebi bo problem "cena priplodnog materijala".
 
Komplikovan uvoz i jos mnnoogo stvari...
Cini mi se da ni u Evropi cena jagnjeta zive vage nije drasticno veca
Slazem se i sa tvojom konstatacijom!
Ali ako je nekome isplativo da gaji pramenke od 40 kila cije jedno jagnje dostigne 25 kila za 4-5meseci (a takvih je necete verovati prilicno) taj bi ako nista pokusao i sa Romanovskom na primer da mu je cenovno dostupnija, pa bi nesto ukrstao kombinovao sa tovnim ovnom.
Nasi ovcari nisu obrazovani, to su starci koji su odrasli na neki nacin (uglavnom) i ne prihvataju nikakve promene, pa mislim da vise od 60% kad bi pitali da nabroje tri rase i kazu tacan naziv i neke karakteristike moglo bi samo da trepce ocima. E sad kad bi ponudio tom coveku Sarolea jagnje i objasnio mu koje su sve prednosti tog ukrstanja da ce dobiti na prirastu itd slusao bi te dok mu ne kazes da za to jagnje treba da izvadi 300evra (koliko mijailovac rece da je placao na Ubu) da ode po njega, jos ako nema svoj auto plati 30-40 evra prevoz, cao djaci rekao bi aj ti svojoj kuci neka mene ovako
 
jos drasticnije je sto nece da uzmu svezu krv
imam par budala kojima dajem glavu za glavu uvek kad god hoce,njihovog pramenca od 2o kg za janje sjenicko il mesanca od min 30 kg,da osveze krv da im se degenerici ne radjaju sto je cest slucaj i oni nece.extremni idioti koje nazalost imam za rodjake i prijatelje
 
Sve je to tacno,opet ima ono"ali",stariji ljudi znaju da kod pramenki je manji prihod "ali" su ulaganja neuporedivo manja.
O"osvezavanj krvi"nezahvalno je komentarisati,iz mog iskustva,mali je broj ljudi koji nezna sta to znaci a od odgaivaca,nesmem ni da pomislim,da tako bitnu stvar neko nezna.
Imam komsiju koji se bavi ekstezivnim stocarstvom,kakva je trenutna situacija u stocarstvu,njgova prica "pije vodu".
Da dodam,on je "ekstenzivno" prekrstio u "organska" proizvodnja.
 
Poslednja izmena:
black blazed.jpg
 
Poštovani ljubitelji foruma želim da vas sve pozdravim.
Prije dva dana stupio sam u kontakt sa uzgajivačima Zwartbles ovaca u Holandiji i nadam se da ću uskoro pokušati da uvezem nešto od ovih prekrasnih životinja, puno sam čitao o njima ali me interesuje da li neko od vas ima iskustva sa njima ili šta je čuo o njima:haha:
Veliki pozdrav...

Pozdrav iz Sarajeva, jel iko uvezao ove ovce na prostoru bivse yuge..
 
Nazad
Vrh