ZMAJ kombajni

Ako naiđeš na isteran primerak a vrlo je verovatno moraš pljunuti 2500-3000 eura da ga full izremontuješ kako bog zapoveda sa kvalitetnim ležajevima i remenjem a potrošni delovi su uglavnom svuda isti mada ima izuzetaka gde je kvalitet vrhunski.Fušeraj i budženje ne trpe.Osovine su predimenzionisane i sigurne.Problemi se javljaju na menjaču jer je isti kao na 142 i ne može da trpi toliko opterećenje i teret mada sve je rešivo relativno brzo u današnje vreme.Ako dosta radi lamela ne može da izdrži dugo jer je opet kao na 142.Pišem iz iskustva sa svojim 151 koji je manji od 170-190.Ima dosta posla i vidimo šta se najviše haba.Najveći problem su mi osovine slamotresa koje sastave sezonu uglavnom.Krivim proizvođače i njihov bofl kvalitet.Naći ću negde od Univerzala i ugraditi.
 
Za 170 i 190 nema bofl osovina slamotresa pa nema ni muke. Bitno je da slamotresi nisu utegnuti i onda to ide. Ja sam primetio da kod mene nema dovoljno obrtaja vetra iako su remenice dobre i svi ostali parametri na mestu ali i tako radim posao. Druga mana je sto ne mogu da kipujem u kamionske kade ali opet i to mi ne smeta previse.

190-ka ide dobro i sa 4.8 i sa 5.4 hederom. Bunker je 5.5m3 tako da mesta ima. Sad u psenici smo istresli u prikolicu jedan pun bunker i izmerili, bilo je 4,3 tone.

Velikim Zmajevima sa 2 doba ne smeta ni trava ni zeleno ni jaka masa, sve to prodje kroz njih. Samo treba uskladiti brzinu vitla sa brzinom kretanja i pici! Tacno je da Zmajev adapter cesto ne moze da provuce to sto moze 190-ka da proguta ali i za to ima leka.
 
Nema bofl osovina slamotresa jer su 35 mm debele i uglavnom proizvodnja iz stare Juge što je odlično.Kod mene su 30 mm i kada se to upari sa brzinom slamotresa od 220 o/min bude veselo a uvek pukne na mestu gde je varen prsten za ležaj slamotresa.Znači varenjem osovina slabi poprilično_Obrtaji vetra su i kod mene problem a rešenje je španovanje remena da bude kao praćka jer hoće da gubi obrtaje u suprotnom.
 
Da li se mogu naruciti negde osovine od 35m, a za 4 slamotresa, kod ovih sto prave? To bi dosta pomoglo
Ja sam gledao kod mene na 142, ima mesta za njen nesmetan rad
 
Nema toga u ponudi.Slušao sam priču baš o tome i ne može na 4 slamotresa 35 mm zbog potrebnih uglova i još nečega(davno je bilo pa sam i zaboravio)a ako bi nekako i uspeli onda bi kombajn morao imati 5 slamotresa a to menja ceo koncept.
 
Mala je razlika u ceni u odnos na 170-190 a neuporedivo se puno više dobija, nekako mi sve više smetaju taj mali bunker, heder i sl. Je'l 170-190 imaju nekih ozbiljnijih mana tipa slabe osovine, sklonost nekim kvarovima sem što su "sofisticioraniji"?

U odnosu na 141 ili 142 dobijes mnogo vise sofisticiranijih remenja koji kostaju ko djavo,a kvalitet kineski jeste da ti kombajni su azdaje za ova sto neko rece bicikla od kombajna ali kada ti se zalomi neki dres samo glava boli i onda muke zive em ga nece niko em ga ne mozes srediti!Za jedno domacinstvo do 100ha 141-142 su sasvim dovoljni kombajni ti kombajni su izgradili bivsu Jugu nije bilo zadruge da ih nije imala i isli su i dan danas idu prosti i jeftini za odrzavanje 5-6 remenova i 2-3 lanca nisu za trke ko noviji kombajni ali idu i odradjuju posao extra!
 
Nema mogucnosti na svakoj njivi da se stane pod nagibom da moze da se kipuje.

Tomo, sta je to tako sofisticirano na 190 recimo? Imas nekoliko kaiseva vise i to je to. Skroz prost kombajn i nisu potrebna nikakva pomagala (tipa lanac na dobu i sl.) da bi radio sve kulture.
 
Zato kad je dozrela slama samo susti, ne cuje se u bilo kakvom zitu
Tacno je da 142 ima falinki ali to je model iz 70tih godina pa ne moze se mnogo i zameriti...
da je fabrika mogla uz mala ulaganja bar udobnost povecati, mogla je ali i o tome ne vredi diskutovati
Jedino nama poljoprivrednicima sa skromnim budzetom ostaje da ko ima volje i zelje to malo unapredi i doradi
Za 100tinak hektara godisnje on lako godisnje odradi uz male troskove odrzavanja

Ja mislim da bi ti trebalo da ores volovima i drvenim plugovima, a da kosis psenicu rucnom kosom pa onda u vrsilicu da ubacis.
Tu imas najmanje troskove odrzavanja. A kvarova skoro da i nema.
 
Manjevicu, ja sam pisao za poljoprivrednike sa skromnim budzetom, mi moramo da gutamo prasinu u 142ci
a ljudi koji kao ti rade preko 100ha glupo bi bilo da ne mogu sebi da priuste nesto komfornije i brze
 
Nema potrebe, usavrsicu 142 ojku.
Ionako nisam puno ulozio do sada, samo da ugradim klimu i secku. Pa da izadje kao tx32.:haha:
 
Nema mogucnosti na svakoj njivi da se stane pod nagibom da moze da se kipuje.

Tomo, sta je to tako sofisticirano na 190 recimo? Imas nekoliko kaiseva vise i to je to. Skroz prost kombajn i nisu potrebna nikakva pomagala (tipa lanac na dobu i sl.) da bi radio sve kulture.

Ja racunam da posto su veci od 161 da su mnogo komplikvaniji jbg 161 ima remenja cudo pa sam se nosim prepostavkom da onda oni imaju bar jos 10-15% vise remenja sto dovodi do pretpostavke da su za toliko jos komplikovaniji!?Kod nas je bila jedna 190 i gazda joj se jedno tri,cetri puta radovao,a najradosniji je bio kad je prodata i kupac je nije vratio za razliku od predhodnih!
 
Tomo, ovaj je sljakao kod clana Tesin i mene 3 pune sezone bez vecih problema:

k48pyv.jpg


Njega smo prodali i onda su dosle na red 190-ke, svakom po jedna:

1zob2if.jpg

vnnk8l.jpg


Ova druga sto je bila nekompletna sad izgleda ovako:

2djsxol.jpg

345dg7s.jpg


Ako je nesto vece ne mora da znaci da je komplikovanije. To sto je 142 jako prost ne znaci da moze dobro da ide i dugo da traje kad je pola sklopova optereceno preko drugih sklopova. Taj sto se par puta radovao sa 190-kom ocigledno nije znao da je namesti a ni njegovi kupci to nisu znali. Primer za to je 190-ka sa moje fotke koja je bila bez motora i vidno neispravna a sad godisnje pici preko 200 jutara bez da se umori.
 
Nazad
Vrh