ZMAJ kombajni

Zdravo. Imam jedan veliki problem sa svojim kombajnom u pitanju je Zmaj 133 RM. Problem je taj sto prosipa zito. Zito se zadrzava na zadnjem trapu a i dok kombajn radi zito se moze naci na rukama. To je pocelo pre 2 godine kada sam menjao sita na ladji. Kako god da namestim sito vidi se da prosipa. Ventilacioni otvori su namesteni po pravilu. Ako bi mi neko mogao nekako reci o cemu se radi. Sve sam pokusao

Nesto si gaaadno zeznuo.. na koliko ti je vjetar otvoren na onim limovima sa strane u psenici? Po prirucniku kaze otvoreni MAX ali to NIKAKO ne funkcionira, poizbacuje svo zrno napolje, pogotovo u losoj psenici koja nema dobar hektolitar.

Dalje, na kojim obrtajima ti je vjetar? imas na pogonu vjetra dvodjelne remenice i one se rastavljaju i po potrebi se ubacuju-izbacuju sajbice i na taj nacin se remenice sire/skupljaju? Kod mene je to na tvornickom podesenju, iz glave ne znam kako trebaju stajati posto to nikad ni ne diram.

Jesi li skoro radio pumpu visokog pritiska? ako jesi jesi li napomenuo da se radi o kombajnu? Ako nisi majstor ju je otvorio i kombajn ima da se pri tim obrtajima raspe po njivi. Samim time je cjela vrsalica ubrzana pa tako i vjetar, te sita preko kojih zrno u kombinaciji s pojacanim vjetrom samo preskace i zavrsava iza kombajna.

Dalje, usmjerivaci vjetra... hmmm, ni to iz glave ne znam ali iskreno da ti kazem nikad ih ni ne diram, podeseni su uvjek jednako za sve kulture koje vrsim (psenica, jecam, zob, tritikal, raz, soja).



Po meni je problem u previse otvorenom vjetru i u kombinaciji s povecanim brojem okretaja motora dodje KATASTROFA. Obrtaji motora pri max gasu moraju biti 1850 o/min ili jos tocnije 945 obrtaja PRIJEMNOG bitera pri max okretajima. Ovo provjeravam svake godine prije pocetka zetve za svaki slucaj posto sam imao slucaj da je majstor koji je radio PVP istu nastelao na 2200 okretaja, jer "Zna on sta je ZMAJ kombajn"...
 
da li to stelujes na pvp ili nekako drugacije?

Ma kupiš lančanike, i rešiš problem...:osmeh: A i razlika je za kukuruz u nekih 15-ak obrtaja, dal je 305 ili 320 neigra veliku ulogu... Kolko sam ja razumeo Matića tu gore ima onaj šraf na kojem se skraćuje poluga, pa se dobije manje obrtaja, ako nisam u pravu nek me neko ispravi.

P.S. Da li neko zna gde ima da se kupi ta aparatura za merenje obrtaja bitera?
 
Nije ni Matić i molio bih da se o ovom prekine jer ko zna, zna, a ko ne zna taj neće ni znati.
 
Poslednja izmena:
Kada se skraćuje povećavaju se obrtaji a kada se produžava smanjuju se obrtaji.Nije to nikakva umetnost uraditi samo je potreban merač obrtaja.
P.S.Shale pisao je J.Brtka gde je kupio stroboskop za merenje obrtaja.Na Limundu ili Kupindu ih ima.
 
Poslednja izmena:
Nesto si gaaadno zeznuo.. na koliko ti je vjetar otvoren na onim limovima sa strane u psenici? Po prirucniku kaze otvoreni MAX ali to NIKAKO ne funkcionira, poizbacuje svo zrno napolje, pogotovo u losoj psenici koja nema dobar hektolitar.

Dalje, na kojim obrtajima ti je vjetar? imas na pogonu vjetra dvodjelne remenice i one se rastavljaju i po potrebi se ubacuju-izbacuju sajbice i na taj nacin se remenice sire/skupljaju? Kod mene je to na tvornickom podesenju, iz glave ne znam kako trebaju stajati posto to nikad ni ne diram.

Jesi li skoro radio pumpu visokog pritiska? ako jesi jesi li napomenuo da se radi o kombajnu? Ako nisi majstor ju je otvorio i kombajn ima da se pri tim obrtajima raspe po njivi. Samim time je cjela vrsalica ubrzana pa tako i vjetar, te sita preko kojih zrno u kombinaciji s pojacanim vjetrom samo preskace i zavrsava iza kombajna.

Dalje, usmjerivaci vjetra... hmmm, ni to iz glave ne znam ali iskreno da ti kazem nikad ih ni ne diram, podeseni su uvjek jednako za sve kulture koje vrsim (psenica, jecam, zob, tritikal, raz, soja).



Po meni je problem u previse otvorenom vjetru i u kombinaciji s povecanim brojem okretaja motora dodje KATASTROFA. Obrtaji motora pri max gasu moraju biti 1850 o/min ili jos tocnije 945 obrtaja PRIJEMNOG bitera pri max okretajima. Ovo provjeravam svake godine prije pocetka zetve za svaki slucaj posto sam imao slucaj da je majstor koji je radio PVP istu nastelao na 2200 okretaja, jer "Zna on sta je ZMAJ kombajn"...

Podmetaci kada su u remenicama tad je obrtaj ventilatora veci i tako se radi vecina kultura, ja sam na 142 probao u suncokretu da ih izbacim i smanjim obr. i nije bilo dobro, morao sam ih vratiti, tako da samo kolicinu vazduha stelujem.

sto se tice usmerivaca vetra, trebalo bi biti usmereni na prvoj trecini sita, gledano od ventilatora, a proverava se tako sto se u radu naglo iskljuci rucica vrsalice i kada se pogleda na sita, ta trecina mora biti cista bez bilo kakve mase i zrna, tad je potpuno sigurno da se zrno pravilno odvaja od mase...

trebao je malo bolje objasniti na kom mestu mu prosipa, dali odmah iza sita ili malo dalje ili na slamotersima, to mora znati ako misli da se rastur otkloni...
 
Podmatac koji izvadis iz jedne remenice moras u drugu staviti... kad izvadis ili stavis podmetac i iz jedne i iz druge realno nisi napravio nista, nego za istu vrijednost promjenio obod obje remenice. ako samo iz jedne izvadis a drugu ne diras, mjenja se broj obrtaja ali se onda mora dotezati remen.


Da su mu slamotresi postopani, to mora biti ja stvarno ne znam sta da toliko na ocigled prosipa iza... A kako mi se cini da je pre jak vjetar u pitanju, pogotovo ako nije sigurno na kojim se obrtajima vrti motor tj. vrsalica na punom gasu.


Ovo sto je netko prije napisao da se nabavkom lancanika rjesava problem, nije istina. ako je biter na pre velikim okretajima onda je cjela vrsalica na pre velikim okretajima i obrtaju bubnja tu ne igraju apsolutno nikakvu ulogu. Sve pocinje od obrtaja bitera (kod 13x prijemnog, kod 14x kod odbojnog) i ako je to ispravno onda se stela vrsalica dalje a ako ovo nije unutar tvornicke specifikacije nema se sta dalje gledati dok se taj "kvar" ne otkloni.
 
majstor mi je rekao da se podmetac mece u kukuruzu da se dobije broj obrtaja veci nemam adapter za kuruz tako da nisam nokad radio a inace u zitu vetar otvoren skroz u jecmu malo zatvorim u sunc zatvorim skroz pa malo otvorim zub dva tako ja radim potpisisujem i overavam na 142
a vetar gornji regulator podignut skroz a donji spusten skroz tako da duva na pocetak i na kraj sita
 
Ne pricam za 142 ja pricam o malom zmaju, mozda je za 142 drugacije, njegovu knjigu nisam toliko dobro listao... Mani se sta majstor kaze, nego prelistaj upute za stelanje pa pogledaj da li se to igdje spominje. Ne znam sto u kukuruzima radi vjetar, posto je moj kolega dvije sezone kukuruze radio doslovce bez vjetra u 142, povadjeno sve napolje jer je s kombajnom najseo u poguzvao cjelo kuciste vjetra... nije to ni popravljao posto za psenicu ima drugi kombajn...
 
Nije ni Matić i molio bih da se o ovam prekine jer ko zna zna ko ne zna taj neće ni znati.
Lepo vam je rečeno-ali ne slušate ...Nijedan da spomene ispravno podešavanje : Broj obrtaja zavisi prvo od stanja mase koju diže u bunker , jer to vam plaćaju na otkupnom mestu , i od mase koju ostavlja kombajn iza sebe jer od toga zavisite dali će vas gazda ponovno zvati ..Bolje prekinuti pisanje na ovu temu i u sezoni zovite upućenog na njivu da vam pokaže .U šupi sada niko nije tačno namestio ..!!
 
Nesto si gaaadno zeznuo.. na koliko ti je vjetar otvoren na onim limovima sa strane u psenici? Po prirucniku kaze otvoreni MAX ali to NIKAKO ne funkcionira, poizbacuje svo zrno napolje, pogotovo u losoj psenici koja nema dobar hektolitar.

Dalje, na kojim obrtajima ti je vjetar? imas na pogonu vjetra dvodjelne remenice i one se rastavljaju i po potrebi se ubacuju-izbacuju sajbice i na taj nacin se remenice sire/skupljaju? Kod mene je to na tvornickom podesenju, iz glave ne znam kako trebaju stajati posto to nikad ni ne diram.

Jesi li skoro radio pumpu visokog pritiska? ako jesi jesi li napomenuo da se radi o kombajnu? Ako nisi majstor ju je otvorio i kombajn ima da se pri tim obrtajima raspe po njivi. Samim time je cjela vrsalica ubrzana pa tako i vjetar, te sita preko kojih zrno u kombinaciji s pojacanim vjetrom samo preskace i zavrsava iza kombajna.

Dalje, usmjerivaci vjetra... hmmm, ni to iz glave ne znam ali iskreno da ti kazem nikad ih ni ne diram, podeseni su uvjek jednako za sve kulture koje vrsim (psenica, jecam, zob, tritikal, raz, soja).



Po meni je problem u previse otvorenom vjetru i u kombinaciji s povecanim brojem okretaja motora dodje KATASTROFA. Obrtaji motora pri max gasu moraju biti 1850 o/min ili jos tocnije 945 obrtaja PRIJEMNOG bitera pri max okretajima. Ovo provjeravam svake godine prije pocetka zetve za svaki slucaj posto sam imao slucaj da je majstor koji je radio PVP istu nastelao na 2200 okretaja, jer "Zna on sta je ZMAJ kombajn"...
a moze li se nekako proveriti broj obrtaja motora bez skidanja pumpe,posto je kod mene fabricki motor zamenjen i stavljen drugi S44,nemam pojma od cega :sta:mada na punom gasu cini mi se kombajn malo ubrzan ali tolikih problema sa prosipanjem nema..
 
Lepo vam je rečeno-ali ne slušate ...Nijedan da spomene ispravno podešavanje : Broj obrtaja zavisi prvo od stanja mase koju diže u bunker , jer to vam plaćaju na otkupnom mestu , i od mase koju ostavlja kombajn iza sebe jer od toga zavisite dali će vas gazda ponovno zvati ..Bolje prekinuti pisanje na ovu temu i u sezoni zovite upućenog na njivu da vam pokaže .U šupi sada niko nije tačno namestio ..!!

evo ja ga imam i broj obrtaja ventilatora je vezan direktno sa obrtajem motora treba 2200 a znna se po katalogu kolke remenica treba na vetar ako ces jaci vetar prsten sa ubacuje izmedju dve polovine remenice znaci manji obom remenice remen dublje ulazi u nju a totreba za kuruz jer je teza masa tolko ja znam a sad...
 
Pa lijepo sam napisao da se mjeri broj obrtaja prijemnog bitera na malom zmaju koji na punom gasu mora imati 945 obrtaja. Postoji uredjaj koji radi pomocu reflektirajucih naljepnica. naljepi se jedna na prijemni biter ukljuci se vrsalica i uredjaj uperimo na mjesto gdje ce naljepnica prolaziti i na displeju se prikaze broj okretaje odredjene osovine. Kako da vam jednostavnije objasnim...

Postoji i jednostavniji nacin ali nije 100% tocan. remen za pogon bubnja dovedite u polozaj da je u vodoravnom polozaju tako da je na otprilike istoj udaljenosti od osovine na biteru i na bubnju te okretaje mozete OTPRILIKE ocitati na okretomjeru bubnja. Ovo nije precizna metoda ali makar otprilike znate o cemu se radi.
 
Upitna je tocnost satova za mjerenje okretaja... nekad nekako pokazuju tako da je ipak pouzdaniji digitalni uredjaj za mjerenje okretaja...
 
rado bih ja to namestio ali jednostavno ne znam gde to da nadjem da kupim pogotovo za te male zmajeve,mozda malo glupo pitanje a da to nije isti sat kao na vecim zmajevima?
 
Koliko znam da industrijski IMR motori nemaju mjesto za pinjon na bregastoj osovini, da li ovi ugradjivani na kombajne imaju? Mislim, prilikom izrade jedna operacija manje ako se vec zna da nece ti motori ici na traktore iako imaju oznaku "/T" pumpa im je nastimana na nize okretaje...
 
Nazad
Vrh