Zetor

Kod lazara sam uzimao kocione cilindre u tocku. Na tel kaze sve je original. Poslao jedan zut i jedan crven cilindar. U crveni nisam mogao da zavijem cevku jer je neki navoj bez veze, sa zutim nije bilo problema. Prihvatio je reklamaciju bez reci. To je moje iskustvo

Послато са SM-J320FN уз помоћ Тапатока
 
Hvala momci , do sad sam samo u Lazaru uzimao sta je trebalo, ali kolko se secam sve je bila neka uvozna "mala privreda", zato pitam za muhu ili norden, da li imaju original delove i da li uopste ima original delova.
 
Hvala momci , do sad sam samo u Lazaru uzimao sta je trebalo, ali kolko se secam sve je bila neka uvozna "mala privreda", zato pitam za muhu ili norden, da li imaju original delove i da li uopste ima original delova.

Vecina je mala privreda,moje misljenje je da Norden ima najvise "dobrih" delova,sa Marijom takodje saradjujemo,kao i sa Golobokom,i tu je sve kako naletis...napomenucu posto je motor u pitanju da smo mi imali problema sa mahle sklopovima...nakon toga stavljeni Atp i radi vec dve godine.
 
Sto se tice delova,mislim da su u Krokus(Golobok) naj jeftiniji,ipak su onu gen. uvoznici. Delove najvise nabavljamo u Bavanistu,neznam tacan naziv prodavnice,vlasnik se zove Bojan. Kad su u pitanju sklopovi motora mi smo imali problema sa AG,po savetu smo to uzeli za Ursusa 904 jer to "original" i nakon 900rs morali smo da menjamo komplet jer je nekoliko karika nestalo... Ubacili Mahle i do sad nema nikakvih problema!
 
Po meni Muha. Doduse i PAL mi se cini dobar, ali nemam iskustva sa njima, ali sam gledao neke delove kod njih, ali na kraju nisam narucio (nisam imao potrebe).
 
Moze li neko slikat gde dolazi na torpedo 6006-6206 sajla za obrtaje na motor i dal pinjon kod njega stoji na satu ili motoru...Greska nisam video da sam u temi za zetora
 
Poslednja izmena:
Ja sam Lazarom imam loše iskustvo. On ti šta ima na lageru samo da liči. I posle naravno menja bez problema jer zna šta je dao.
 
Pozdrav svima imam zetor 5211 primjecujem da mi kvacilo odvaja skroz visoko, znaci pustim ga skoro do kraja i onda tak krene.
Pa me sad zanima jel ima neko stelovanje ili kako dalje?
 
Pozdrav i u ovoj temi..
Stric ima zetora 2511, nije los traktoric za poslove srazmerne sebi...
Samo ne znam koliko ima ks?

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
Meni u radionickom uputstvu pise ovako:

2511 - 22 KS
3511 - 30.8 KS
4511 - 45 KS


Imao je (2511) otac mog strica pocetkom 70-ih godina okretao kais za vrsalicu sa njime (za taj posao je bio kao izmisljen posto je trosio ko' upaljac bukvalno)...

Danas je to vec vise "oldtajmer" nego tratktor za neki ozbiljniji rad na domacinstvu...

Kada smo kod toga ajde da napisemo i par crtica iz rane istorije Zetora (cisto da se vidi od cega i kako su pocinjali)...

U Cehoslovackoj su ti prvi modeli Zetor 25A/25K, poneki 50 Super, pa da kazemo cak i 20/30/4011 bili VEOMA NEOMILJENI kod njihovih traktorista u zadrugama (takozvanim JZD) iz 2 razloga.(Inace prve 25-ce su imali nadimak "losaci" - po ruskim konjima koji su ih obicno vukli posto nisu imali starter za palenje)...

Prvo bili su mnogo lagani, pa su skakali dosta po oranju i "osecali" svaku rupu, i drugo nisu imali sediste sa oprugom vec samo fiksirano na ram bez ikakvog amortizera.
Za one mladje koji ne znaju evo kako bi izgledao jedan radni dan tih ljudi traktorista u Zadruzi:
- Ustane u 6, pregledaa sve,
- ide na njivu tj. na posao,
- dodje uvece oko 20h,
- svrati u kafanu,
- po dolasku kuci eventualno malo i "pomiluje" zenu i sutra od 6h opet isto i tako jedno 300 dana u godini...

Dakle ti ljudi su godisnje sa takvim traktorima pravili vise hiljada radnih sati i po pravilu NE BI NI DOCEKALI penziju.Ja sam upoznao jednog Ceha koji kaze da je on jedini ziv od ljudi iz tog doba koji su iz njegovg sela bili traktoristi u zadrugama.Tek par je po njegovim recima uspelo da "stigne" do penzije (ali ne i da uziva u njoj).Ocigledno je prevelik pritisak i "rastresanje" organa odradilo svoje i ostavilo trajne posledice na zdravlje i uopste celokupan zivotni vek tih ljudi...

Inace Zetori su bili de facto jedini traktori koje ste mogli imati u socijalistickoj CSSR pa domaci ljudi nisu nesto posebno ni gledali na njih (posto nisu ni imali sa necime da ih uporedjuju).Za razliku od Ceske gde su ti traktori radili "robijaski" na zadruznim gazdinstvima i gde bi brzo nagurali i po 10 000h, bili remontovani a nakon toga i jos para godina intenzivnog koriscenja baceni u staro gvozdje, kod Nemaca kao i kod nas su ih koristili uglavnom manji i srednji poljoprivrednici za sopstvene potrebe.Verovatno je i to jedan or razloga zasto su van kuce bili i omiljeniji nego u svojoj zemlji (gde su ih "terali bez mislosti" od jutra do mraka)....

Dva ogromna korkaka za Zetor u to vreme kasnih 60-ih bili su "iskopirano" elasticno sediste od nemackog Fritzmeier-a i prva atestovana sigurnosna kabina u svetu ugradjena na Zetora Krystala 8011 u 1968. godini.Mozda to nekom danas ne izgleda "nesto specijalno", al za to vreme to je bio ogroman korak napred i uopste gledano jedan od uslova da se krene ozbiljno na strana trzista.... Inace ta kabina poznata i kao "Slovacka" - to je ona sa "ravnim-u sredini nelomljenim" vratima se pravila u ZTS Martin u Slovackoj gde je kasnije po partijskoj direktivi 1981. premestena celokupna proizvodnja Zetora UR2 tj. Kristala.
 
Meni u radionickom uputstvu pise ovako:

2511 - 22 KS
3511 - 30.8 KS
4511 - 45 KS


Imao je (2511) otac mog strica pocetkom 70-ih godina okretao kais za vrsalicu sa njime (za taj posao je bio kao izmisljen posto je trosio ko' upaljac bukvalno)...

Ako se ne varam isto ima mogucnost okretanja vratila preko menjaca, kao ursuz 355?

Kačerac, izvini, nisam umeo drugacije
 
Ne bih smeo da tvrdim 100 % posto sam ja taj traktor mozda 2 puta u zivotu video uzivo (taj od strica je vec bio prodat kada sam se ja rodio) al rekao bih da cak i on ima kardan preko menjaca.Kada bolje razmislim trebalo bi da ima posto Ursus C-355 ti nije nista drugo nego poljska "varijacija na temu" Zetor 4011/4511.
Kada su Cesi 1972. krenuli sa novom serijom motora na 4712/5711/6711 Poljacima je ustupljena tehnicka dokumentacija i sve potrebno za proizvodnju Zetorovog motora Z-4001 sa pocetka 60-ih i oni su taj motor sa manjim izmenama (ubacena jaca pumpa na C-360 pa je dobio jos 5-6 konja) pravili do kraja 80-ih...
U principu dobar motor za 60-te godine ali 80-ih je vec bio zastareo, tj. premalo konja za traktor od 4 klipa a veca potrosnja nego na zetoru trojci slicne snage...
 
Glava:
Prva etapa 50-60Nm
Druga etapa 100-125Nm
Treća etapa 167-180Nm
Leteći ležajevi:
Prva etapa 60Nm
Druga etapa 120Nm
Glavni ležajevi:
Prva etapa 42Nm
Druga etapa 80-90Nm
Treća etapa 140-160Nm.
Zetor 2700 kubika,kod motora Z5201.
----------------------------------
Auuu,al sam zatrokiro! Pardoniram se,verovatno je premor učinio svoje. Ono su bili podaci za stezanje glave,a ne za ležajeve! Evo ispravio sam grešku. Kanački odgovoriću ti u pp.
 
Poslednja izmena:
Sad sam naisao na ovo u knjizici za 5211

86c14fb44c19cee5ae013dcce6119f9f.jpg
 
Nazad
Vrh