Zastita kajsije od monilije! Vasa iskustva.....

Hvala buraz, prskam ih ja mada je prethodnih godina održavanje radio moj pokojni deda koji se držao starih recepata i da ne kažem štedio gde ne treba.

Onda znači ove grane loše da isečem skroz do korena, samo kako sada da prepoznam loše ili da čekam proleće pa da vidim gde ne izađe list? Ako vidim da na grani fali nešto listova, odmah celu da sečem? Imam i trešnje mlade na istom placu, jel monilija ne napada njih? Plan mi je da kajsije polako menjam trešnjom...
 
monilija napada kosticavo voce pa i visnju i tresnju ja ih nemam pa nemogu da govorim o tome ovde ima jedan program prskanja vreme prskanja je ok a proizvodi nisu bas pouzdani svako ima pravo da prska sa cime hoce ovo je program galenike i ona preporucuje svoje proizvode a kolika je razlika izmedju switch-a i kubika zna svako ko je prskao njima kubik je ove godine kostao oko 900 din a switch oko 3000 din ali bar je delovao ....
ne moras celu granu vec deset cm ispod osusenog mesta. malo je teze da se vidi ali se vidi sta je osuseno i po boji a i po listovima koji ne opadnu sa sasusene grane bar ne odmah. sto se tice prskanja kod monilije MORAS da prskas na vreme nakon toga prskas bez veze jer nema efekta.obicno se odmah primeti sta je uhvatila monilija i odmah se odstanjuje jos na zeleno sto bi rekli.

http://www.fitofarmacija.rs/images/download/Program zastite visnje i tresnje 2009.pdf
 
OK, nego se nisam lepo izrazio, da li se monolije prenosi sa drveta na drvo pa da mi zarazi mlade trešnje ili je to bolest određenih vremenskih uslova i doba godine? :)
 
Pa vidi se na ovim granama, meni ta bolest kreće odozdo, sve više i više grančica umire i tu ne izraste list pa samim tim ni plod, a sledeće godine se proširi na još jednu glavnu granu, par drveta mi je tako, bojim se da nije nešto što se prenosi sa drveta na drvo, celo selo ima taj problem ali nikako da uhvatim nekog ko zna da mi kaže šta je, pitaću ujaka kad svrati već jednom :ppozdrav:
 
moze da bude ali ne mora da znaci....
ima jos jedna bolest slicna moniliji (monilija pocinje od vrha grane da se susi bar sam ja do sada tako video) ovako skoro i ne mozes da primetis na slici sta je sasuseno a sta ne i odakle pocinje . kajsija ima puno "neprijatelja" a susenje grana izaziva i Eutypa lata . jedino sto covek moze da uradi je pravovremena zastita i pri rezanju (odstranjivanju) takvih grana da se makaze dezinfikuju nekim fungicidom. kod mog poznanika se dogadja svake godine da mu se po jedna grana sasusi odmah je skloni i stablo raste dalje normalno on taj prostor popuni sa novom , neznam dokle ce da traje takva borba ali stablo normalno radja i razvija se i to bez ikakvog prskanja posto on ne zeli nikakve fungicide da koristi

inace sam prosle godine koristio preparate siyngente medju njima i ovaj chorus i sta da kazem a da ne izgleda kao reklama . zadovoljan i odradili su posao.
 
Steta Kole,vidim inace da je kajsik odrzavan uredno i po pravilu.Ne znam gde si kupovao sadnice i koja je vrsta posto su neke osetljivije na bolesti.Zavisi i kako si prskao.
 
...jel' neko zastitio kajsije od monilije....kod mene jos nisu pocele sa cvetanjem (diskutabilno) :sta:,interesuju me vasa iskustva sa preparatima...poz.svim forumasima iz suncanog Nisa
 
Jos je rano za to ,ne verujem da ce se prskati u narednih 7 dana.Naravno ovo vazi za sorte koje nisu rane.Ja imam srednje -kasne sorte tako da cekam.Prvo cu prskati sa Signumom!I ova kisa pada pa je i malo hladnije ali dobro je to,sto kasnije procveta manje bojazni od mraza!
 
Pozdrav!!! Kod mene u Grockoj vec uveliko ide prskanje protiv monilije (rane sorte) ja sam tretirao Kubik plusom pa cemo videti ovde ga hvale.
 
...da rascistimo,kajsiju je neophodno zastititi u fazi pupoljaka ili u fazi cveta ili rekao bih negde izmedju?...neko bi verovatno preporucio sve tri faze :D i tri razlicita sredstva...da i ne pominjem "misje usi"...pozdrav :cao:
 
haklberi je napisao(la):
...da rascistimo,kajsiju je neophodno zastititi u fazi pupoljaka ili u fazi cveta ili rekao bih negde izmedju?...neko bi verovatno preporucio sve tri faze :D i tri razlicita sredstva...da i ne pominjem "misje usi"...pozdrav :cao:
Druze svi ti preporucuju bar dva prskanja ,kod balona i cvetanja a trece i kod precvetavanja ako treba.Nema tu hocu -necu .To se mora inace monilija dolazi po svoje! :D
 
Ja sam izgleda malo poranio kod kajsija, nisu jos baloni.
u pitanju je kubik plus
Da li da ponovim kod balona ili je ovo bilo dovoljno?
 
Darkan je napisao(la):
Ja sam izgleda malo poranio kod kajsija, nisu jos baloni.
u pitanju je kubik plus
Da li da ponovim kod balona ili je ovo bilo dovoljno?
Ako nemas puno kajsija sacekaj par dana pa nekim drugim preparatom ponovi.
 
Ja sam tek pre 5 dana završio cuprozin+cipkord+galmin tretman, kad da odradim kubik plusom? jel nema tu šta da čekam u smislu cuprozin je sličan?

Ako može neko da mi objasni ili da link do teme ako ima o tim fazama pupoljka, šta je balon, šta mišje uši, i šta još ima, cvet i precvet kapiram :)

I da, koliko je ovo prskanje otrovno da tako kažem, jel bezopasno kao i plavo ili bolje maska za otrove?
 
Slike i objasnjenja o razvoju cveta i ploda imas u svakoj knjizi o vocarstvu i maltene u svakom uputstvu o preparatu koji koristis.Sto se tice maske,uvek se nosi!Nema bezopasne hemije!
Ja sam danas kupio Signum,kesica od 100 grama kosta 850,oo din.Po hektaru ide do 750g i prvo prskanje kada je otvoreno 10% cvetova(po proizvodjacu).Tako cu i uraditi , a drugo ili trece u punom cvetu i precvetavanju ako treba!
 
OK, očigledno neke teme na forumu posećuju ljudi koji imaju manje volje da pomognu.

Hvala u svakom slučaju.
 
Nazad
Vrh