Zapošljavanje u poljoprivredi.

Niste vi gospodo mene shvatili bas najbolje kako ja vidim.
Govorim o tome da nam treba praksa ali ne po sistemu idemo da dobijete ocenu vise nego lepo odvesti grupu npr 20 studenata,nekima ce se svideti doradni centar pa ce tu ostati da rade,neki ce se zauzeti oko mehanizacije i nacina obrade zemljista,a neki oko "hemije" u proizvodnji na kraju to neko mora i da proda pa ce se neko odluciti da postane komercijalista prodaje u poljoprivredi o tome ja govorim da buducem kadru treba dati slobode u praksi da odluce sta zele,jer najcesce se ne podudaraju knjiga i praksa.
 
Problem je što su danas razni "biznismeni" kupili ogromne površine obradivog zemljišta po Vojvodini, i takvima ne trebaju mladi i obrazovani ljudi, takvima trebaju stručnjaci i to samo jedan ako može da vodi 10 hiljada hektara.Mi koji završimo fakultet nemamo iskustvo, samo imamo neko predznanje koje treba debelo nadograditi da bi mogli da radimo u poljoprivredi.
Međutim čuo sam od mladih kolega koji rade u Delta Agraru da oni stalno zapošljavaju mlade koji su tek završili škole ali je problem što mali broj ostane da radi jer je selekcija jako rigorozna i samo oni najbolji ostaju, što i treba da bude tako.
 
Mi koji završimo fakultet nemamo iskustvo, samo imamo neko predznanje koje treba debelo nadograditi da bi mogli da radimo u poljoprivredi.
Dobro si ovo rekao, svaka čast. U principu posle faksa, ako se ne baviš poljoprivredom ne znaš maltene ništa, ali imaš dobru bazu da povežeš znanje i novostečena iskustva
 
Onaj ko zeli da nauci i da radi posao koji je vezan za poljoprivredu za tog nema problema, ali sta sa onim kadrovima koji zive i rodili su se u gradu i ne znaju sta je selo i poljoprivredna proizvodnja??? Sta oni mogu da urade a preko raznih veza i vezica rade u nekim poljoprivrednim preduzecima ili kao npr sada "savetuju" pri savetodavnim sluzbama!
 
Onaj ko zeli da nauci i da radi posao koji je vezan za poljoprivredu za tog nema problema
Nema problema da radi, ali ko može da živi od 12 ili 25k?
Meni su kao mladom dipl. agroekonomisti 2008. nudili posao u ratarskom polj preduzeću koje se nalazi na 30km od mog grada za 12k. Pa pored sve ljubavi i volje jednostavno je nemoguće raditi za ove pare po 12h (znači nema dodatnih poslova) osim ako te ne finasiraju roditelji kao na faksu a plata ti služi jedino za cigare, doručak i putne troškove. Ovo je ok varijanta za one koji imaju raspoložene roditelje.
A posao je obuhvatao i proizvodnju i administraciju i ... što bi bila super škola ali džaba ... kada od nečeg mora da se živi danas.
Bilo je još par sličnih ponuda ... i koliko znam većina kolega je iz tih razloga završilo van struke.
 
Znam, imao sam i ja takvih poslovnih ponuda (na zalost) potpuno te razumem



Da li je neko imao dodira sa Almex-om iz Panceva?
 
Poslednja izmena:
Evo ako ima jos neki od inzenjera poljoprivrede a nema posao ima novu sancu da se prijavi do 21.04.2012. Ministrastvu poljoprivrede, da prodje obuku i postane savetodavac!
 
Sličan problem imaju svi diplomci - solidno teorijsko ali gotovo nikakvo praktično znanje, malo šansi kako za posao tako i za volontiranje, pripravnički... Kada na to dodamo i zaista male plate, situacija nije sjajna.
Ono što savetujem svim mladim ljudima jeste - glavu gore, pravac na internet u potragu za informacijama o poslovima i poslodavcima, poslovnim šansama, seminarima i sl.
Networking je veoma bitan - aktivirajte sve ljude za koje mislite da vam mogu pomoći da dođete do svoje šanse.
Da ne pominjem dobro pripremljen CV i spremnost za razgovor za posao.
Za one koji su odvažni i imaju znanje jezika postoji kao opcija i neko usavrašavanje-doškolovavanje u inostranstvu ...
 
Naravno, glavu gore!!!! Ali ne treba ni bezati od pokretanja svog posla! Postoje razne opcije, udruzivanja...pa malo po malo i moze dosta ljudi da se ostvari i u tome.
 
pa to sto oni obucavaju nema veze sa polj, a ovde traze da poznajes poljoprivredu. ma ja bih isao i u Vrsac, malo promenim sredinu, bas me briga, tj isao bih gde god treba, nemam taj problem. :)
 
Pitam se zašto onda u Procredit-u obučavaju tolike volontere među kojima ima i dosta inženjera poljoprivrede? :)
 
Izgleda da njima treba neko ko ce na terenu da vuce ljude za rukav u banku, to je takav posao. E pa da su malo azurniji s odobravanjem kredita i ostalom papirologijom, ne bi im ni trebalo takvo radno mesto.
 
Ja mislim da taj posao nema blage veze sa istinom pet puta sam konkurisao za obuku nita sam kontaktiran nit pozvan...To su namesteni poslovi za nekog drugog ali zato sto su namesteni za te ljude zato i Banka dozivljava sunovrat, malo malo pa afera, te Agrobanka te Procredit samo se smenjuju....
 
Bio sam jednom samo na razgovoru u Prokredit banci, od milon konkursa koje sam poslao....ovaj sam im kao najvise odgovarao...ali su mislili da mogu da me kupe za sitnu lovu:sjasi: i da me jasu!!!
Ako vec prelazim u drugu firmu trebam se dobro prodati, jer u bankama je tako, kako se prodas! :haha:
 
U bankama vlada sistem isti kao i u javnim komunalnim preduzećima samo što nema političkih partija i porodičnih odnosa. Ovi volonteri - (čitaj jeftina radna snaga) u Prokreditu su pod ugovorom za 15.000,00 skoro 6 meseci, kao dobijaju neku obuku, rade testove a u stvari samo gaze jedni preko drugih da bi ih na kraju zaposlili i nemaju pravo da se bave ničim drugim- nekom alternativom, pa čak ni svojim hobijem u slobodno vreme.
 
Nazad
Vrh