Zaštita vinove loze

Planirao sam odraditi zaštitu shavitom + folijarna prihrana wuxal boron . Čovek iz poljo apoteke mi kaže da se bor nesme mešati sa drugim pesticidima i da sa borom mogu ići tek drugi dan nakon zaštite. Da li je neko od vas mešao bor sa drugim pesticidima?
 
Bor je dosta osetljiv na mesanje sa drugim pesticidima.Mozes napraviti probu fizicke kompatibilnosti,smesati malu kolicinu bora i planiranog pesticida (proporcionalno preporuci proizvodjaca),i nakon nekog vremena videti da li se mesavine odvajaju.Medjutim,i kada se fizicki ne odvoje moze da bude opet problem u vidu ne povoljne hemijske reakcije takve mesavine.Sa mankozebom ga nikako ne treba mesati!A najbolje je raditi ga odvojeno.
 
Zasto i Karathane Gold i Topas?A ovaj schwafl,da nije mozda Shavit F 72 WDG?Ako je i on u pitanju,onda je nerezonska kombinacija u svakom pogledu.Inace,ova vocarsko-vinogradarska mehanizacija je 10+!

neznam zasto tim ja dobijem papir cega,koliko ide koliki pritisak i koliko km/h se vozi i opleti,a za ovaj schwafel cu da provjerim staje i sta pise pa javim...
 
Svaka cast Vedrane, zaista je odlicna mehanizacija. Ja sam nesto sam pravio, vrsi mi posao. 29-og 05-og sam drugi put prskao vinograd kombinacijom sabitan + kurzejt...trece kad bude menjam sredstva.
 
Juce sam poprskao lozu sa Agrimatcovim preparatom ARMADA jer mi se pojavile grinje na listovima.Inace je loza ponela lepo i nadam se da ce biti ok.Od fungicida sam prskao RIDOMILOM.::vino::
 
slika839.jpg
Da li neko zna zbog cega se ovo dogodlo .Radi se nekoj beloj sorti koja moze da se i neprska ,ali ja sve prskam posto imam i onog koje se obavezno prska pa mi ostane materijala i za ove ,radjeno je zimsko ,funguran ,kabrio top 2 , normalno cvetalo i onda doslo du susenja cvetova negde manje negde vise i to uglavnom na ovoj sorti .
 
Kad ste radili sa funguranom?
Meni se isto pojavilo. Najverovatnije zato sto sam prskao sa DIONAL-om dok je vecina loze jos bila u cvetu...
 
Funguranom je radjeno pre cvetanja . Interesovao sam se zasto se to dogodilo i raspitivo se po poljoapotekama ali niko nije znao tacno da utvrdi o cemu se radi ali sam dobio nekoliko pretpostavki .Mozda je palez cvasti ,pokusati sa svitch u cvetanju ,jedni su i preporucili signum , no ja bas nisam siguran jer sam dosad ucen kad loza cveta nediraj nista i neprskaj . Mozda je neki pauk sa grinjama i tu kao pre cvetanja prskati sa akaricidima , jedna od pretpostavki je i ono sto ste vi naveli da je bilo cveta kad se prskalo .Ja nisam siguran ni u jedenu pretpostavku zato sam i postavio sliku reko mozda je neko imao iskustva sa tim . Za ovu sezonu je gotovo do sledece valjda cemo naci neko resenje .
 
Mislim da nije od fungurana , cveta nije bilo , na nekim grozdovima su se bobice proredile a na nekim su se delovi grozda posusili , ono sto je ostalo sasvim normalno napreduje .
 
Jutros mi uletese koze u moj mali zasad od 50 cokota koji je posadjen proletos i obrste svo lisce koje je veoma lepo poteralo.Da li ce isterati ponovo,da li necim da poprscem?Hvala
 
Sa cim prskate protiv plamenjace? Hvala
[TABLE="width: 570"]
[TR]
[TD="class: fungicidi-naslov, colspan: 2"]Antracol[SUP]®[/SUP] WP-70Antracol WP-70 je kontaktni fungicid sa preventivnim delovanjem namenjen za suzbijanje prouzrokovača plamenjače i čađave krastavosti.
  • vinove loze, za suzbijanje plamenjače (Plasmopara viticola), u koncentraciji 0,2% (20 g u 10 l vode), vreme primene je preventivno, pre ostvarene infekcije; utrošak vode 600-1000 l/ha (6-10 l na 100m[SUP]2[/SUP]); broj tretiranja u toku godine nije ograničen, po potrebi;
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
Jutros mi uletese koze u moj mali zasad od 50 cokota koji je posadjen proletos i obrste svo lisce koje je veoma lepo poteralo.Da li ce isterati ponovo,da li necim da poprscem?Hvala
Isterace opet novo lisce i lastare (ako su bukvalno sve obrstile),samo tu se biljka nanovo iznuruje bukvalno kretanjem nove vegetacije.Zavisno od prethodnog djubrenja,mozes dati malo nekog azotnog vestaka da biljka lakse i brze preboli ovaj stres i omladi se.Zastita na dalje najnormalnija kao za svaku mladu lozu,a dobro bi dosla kada krene list i folijarna prihrana na bazi huminskih i fulvinskih kiselina koje ce odlicno doci lozi u ovakvim situacijama.
 
[TABLE="width: 570"]
[TR]
[TD="class: fungicidi-naslov, colspan: 2"]Antracol[SUP]®[/SUP] WP-70Antracol WP-70 je kontaktni fungicid sa preventivnim delovanjem namenjen za suzbijanje prouzrokovača plamenjače i čađave krastavosti.
  • vinove loze, za suzbijanje plamenjače (Plasmopara viticola), u koncentraciji 0,2% (20 g u 10 l vode), vreme primene je preventivno, pre ostvarene infekcije; utrošak vode 600-1000 l/ha (6-10 l na 100m[SUP]2[/SUP]); broj tretiranja u toku godine nije ograničen, po potrebi;
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Pise da se to preventivno prska, a sta prskati kad je vec nastala infekcija?
 
@remiks
Plamenjacu je gotovo nemoguce zaustaviti ako dodje do sekundarne infekcije,pa jos i vremenske prilike nastave da joj idu na ruku.Zato je uvek,kao i za sva druga oboljenja,prevencija jedino pravo resenje.Ova godina je bogom dana za plamenjacu i,bar u mom kraju,haos je napravila po vinogradima.Oni vinogradari koji su na vreme krenuli sa zastitom i oslonili se na sistemicne fungicide sa postovanjem vremenskog razmaka izmedju dva tretmana,imaju odlicnog uspeha u zastiti loze.
Najbitnije,vezano za tvoje pitanje,ukoliko je plamenjaca krenula u napad,reagovati sto pre jednim od fungicida sa dimetomorfom u svom sastavu.Dimetomorf je lokal-sistemicna materija,sa dubinskim probijanjem u list i dugim rezidualnim delovanjem i jedan od retkih sa kurativnim delovanjem na plamenjacu.Drugi tretman se ponavlja za 5 (pet) dana,obavezno,a doze se oba puta blago uvecaju od preporucenih.Treci tretman se radi fungicidom drugacijeg mehanizma delovanja.
Preparati sa dimetomorfom za ovu namenu su sledeci:Forum Gold,Forum Star,Acrobat...Ovim redosledom se voditi i kod odabira jednog od njih.
 
Nazad
Vrh