Zaštita vinove loze

Juce odradjen drugi tretman,ponovio sam kombinaciju od prvog puta.Ono sto me pomalo zabrinulo je prisustvo nekroticnih pegica na listu,sa prisustvom piknida unutar kruga pege.Tipican simptom crne trulezi (Guignardia bidwellii),koja zna da napravi ozbiljne probleme.Nije preveliko prisustvo ovih simptoma ali pratice se situacija i pravovremeno reagovati.
Racunam pomalo i na a.m.metiram koju sam naneo Enervinom,inace registrovanu i za crnu trulez.Nije zgoreg zagledati malo bolje po listovima i u slucaju pojave simptoma na vreme odraditi tretman Kaptanom,Poliramom uz Strobi,Folpetom...mada je Kaptan dao odlicne rezultate protiv crne trulezi.
 
Zar nije rano za crnu trulež? Bilo je reči o sivoj truleži....
Moram citirati jednu tvoju rečenicu: " Ono što me pomalo zabrinulo je prisustvo nekrotičnih pegica na listu, sa prisustvom piknida unutar kruga pege."
Molim te druže pojasni ovo i objasni prostijim rečima...A možda postaviš slikice...čisto da i mi " tvojim očima" vidimo ovu " pretnju"..
Hvala!!!
 
Pa dobro ...poučno...Ali ne vidim potrebu za nekom specijalnim preparatima (bar zasad) jer ono što deluje na plamenjaču, deluje i na uzročnike ove bolesti( bar se tako navodi u onom tekstu)...
Mene više brine siva trulež, ako se sećam dobro "botritis" ili tako nešto...sećam se preparata ronilana i sumilexa...koji smo obično dodavali pred šarak...pa onda (tokom godina ...a u zadnjih deset otprilike) i malo ranije u trećem prskanju, konkretno posle cvetanja... (isti ovi preparati su se koristilin i u povrću). Koliko sam čuo neki od ovih preparata su povučeni (?), a sa novima nisam upoznat...Što se tiče crne truleži ona se pojavila ( kod mene) kao bolest ili napast tek pre tri godine...i sa nečim sam prskao tada , ali sa čim ne mogu da se prisetim...
 
Sumilex i Ronilan zvanicno su povuceni iz upotrebe.Sada su aktuelni Cantus,Pehar,Dional,Teldor,Switch...I obavezno ubaciti neki od njih u fazi precvetavanja vinove loze.Sto se tice crne trulezi,ne deluju na nju bas svi preparati koje koristimo protiv plamenjace.Sta vise,kod nas ih i nema nesto registrovanih za ovu bolest (koja je i inace uzela maha u zadnjih 6-7 godina),pa se vise koriste iskustva iz inostranstva.Kaptan,Folpet,Poliram,Strobi,Sistan,Sabitan su neki od onih koji deluju na crnu trulez.
 
I da rezimiramo, ovaj nadam se koristan dijalog, za sledeće prskanje( kod mene za deset do dvanaest dana...između 15 i 20-tog ovog meseca, u zavisnosti od najavljene vremenske prognoze) , pored sistemika za plamenjaču (Alijansa od Galenike), te sistemika za pepelnicu ( Falkon) , i nešto na bazi sumpora isto protiv pepelnice( Kumulus) , treba dodati za crnu trulež (Kaptan, Poliram, Strobi , Sabitan...) i konačno nešto protiv sive truleži(Cantus,Pehar...ili nešto sa spiska Ivana)...Je li tako?
E sad mi reci od ovih preparata za truleži, koji su sistemici a koji... hmmm..." obični" (ne znam kako da se izrazim), jer ako kod tebe ima tih naznaka "piknida" o kijima si pisao, pretpostavljam da se mora ići sa direktnim sredstvom u kombinaciji sa sistemikom ( kao kod pepelnice) i da li od njih ima malih pakovanja? Izvini malo sam preterao...
 
Gandrad,cela prica je da se od pocetnog prskanja pravi selekcija preparata shodno problemima koji dominiraju za odredjeni reon,kao i vremenskim (ne)prilikama.Hocu reci da se stavi akcenat na preparate koji imaju kombinovano dejstvo na par bolesti.Primera radi,u prvim tretmanima:Kaptan ili Folpet ili Poliram dejstvo-plamenjaca,fomopsis,crna trulez,palez listova.Ili Sabithane-pepelnica i crna trulez,Strobi-pepelnica i crna trulez.Mikal-plamenjaca,fomopsis,crna trulez...
Botriticidi,preparati protiv sive trulezi:
sistemici-Pehar,Switch,Cantus,Mytos,Linus...
kontaktni-Teldor,Dional...
Fleke koje sam pominjao sa piknidima unutar kruga,su pocetni simptomi crne trulezi,ne sive.Siva trulez krece svoj pravi razvoj od cvetanja,to jest precvetavanja.
Tvoja zastita protiv ovog patogena mozda je i valjano odradjena,a mozda se isti uopste i ne pojavi u vinogorju.Ovde pricamo pre svega o preventivi najvaznijih patogena vinove loze,a neki od njih shodno svim pratecim prilikama mozda se u datoj sezoni i ne pojave uopste u vinogradu,cak i kod "labave" hemijske zastite.
Najvaznija je preventiva i mora se stanje na terenu redovno pratiti i reagovati ukoliko se pojave nepozeljni simptomi.
 
Ma jeste, apsolutno sam saglasan, sa ovom tvojom zadnjom rečenicom...ali ...ebiga trebaš znati šta gledaš...Nismo svi mi edukovani na način da lako možemo prepoznati ove pomenute simptome....više se oslanjamo na iskustvo (kako ko...znam neke koji imaju vinograde tridesetak godina a nemaju pojma...i to najblaže rečeno) ...retko ko sluša ove iz opštine kad najavljuju neka prskanja...a najviše ima onih koji su krenuli u rutinu...i prskaju maltene automatski , iz godine u godinu , istim ili sličnim sredstvima u nekom istim terminima...Obično se prska protiv plamenjače i pepelnice...a o ostalim bolestima ( koje nekad mogu začas očistiti vinograd...a nekad prođe bez njih) retko ko vodi računa...Pa se dešava da se prska prekomerno i bez veze...a posle se pita , pa gde mi je grožđe ...zeznuli me ovi ...zenuli me oni...
 
Pozdrav svima!
Cvetanje je pri kraju.Na vecini sorti sto imam:Otelo,lasta,afus ali,i od mladih treca godina moldava,karmen,matilda... cvetanje je zavrseno.
Pre cvetanja prskano acrobat mz+stroby+switch 62.5+slavol.Loza je zdrava kao dren i pre cvetanja je svuda lepo ponela ali u cvetanju se dosta cvetnih kapica osusilo.Nikada se ovako nije desilo da oslabi rod...:(

img20150609184540.jpg


img20150609184420.jpg


img20150609184346.jpg


img20150609192551.jpg
 
Poslednja izmena:
Nije bila nikakva paucina tako da nisam sumnjao na grozdjanog moljca.Vreme je bilo lose ali neposredno pred cvetanje.Hladno 15C i dosta kise.Ali posle od 29 maja do danas ni kapi kise.Jos sam ubacio i switch preventivno ali dzabe izgleda.Na svim sortama se pojavilo to osipanje.Samo vreme nije bilo idealno izgleda.
 
Ovde kod nas u okolini koga poznajem retko ko prihranjuje borom.Uglavnom se djubri npk i stajskim..Neki dodaju i slavol kao ja i to je to.Ali nije lose prihraniti borom,verovatno bi oplodnja bilo sigurno bolja.Kod rodjaka jedan cokot pokazuje znakove poremecaja ishrane kao kod tebe druze.Listovi su poceli da zute ,kao da je jesen.Stanje se ne popravlja desetak dana.Verovatno je magnezijum ili gvozdje u pitanju.Treba intervenisati prihranom sto pre jer cokot moze lako da se osusi.
 
Ja sutra idem u akciju...okopavanje, provlačenje, zalamanje, skidanje zaperaka i na kraju prskanje. Ako se ne stigne sutra...onda ćemo u subotu prskati...jebiga velike su vrućine...ne možeš posle jedan -pola dva raditi po vinogradu... Ujutro ću skočiti za nešto protiv sive i crne truleži i verovatno slavol, a za plamenjaču sam spremio alijansu i falkon za pepelnicu...
 
Ja sutra idem u akciju...okopavanje, provlačenje, zalamanje, skidanje zaperaka i na kraju prskanje. Ako se ne stigne sutra...onda ćemo u subotu prskati...jebiga velike su vrućine...ne možeš posle jedan -pola dva raditi po vinogradu... Ujutro ću skočiti za nešto protiv sive i crne truleži i verovatno slavol, a za plamenjaču sam spremio alijansu i falkon za pepelnicu...
Dobra kombinacija alijansa+falcon.Za sivu trulez mozes uzeti pehar.Ja sam danas nabavio pa cu za sledece prskanje da ga iskoristimo.Pored vinove loze pokriva i jabuku,jagodu,malinu,papriku,paradajz... pa se moze iskoristiti ako ostane ;)
 
Juce uvukli lastare kroz zicu,malo procistili,danas oprskali treci put.Equation Pro+Colis+Sumpor.Interesantno da je i kod mene ista situacija kao i kod Bojana,ima dosta rehuljavih grozdova.Nista drugo do losijih vremenskih prilika (pre svega temperaturna kolebanja izmedju dana i noci),ja nisam isao botricidom pre cvetanja,Bojan jeste i opet ista slika.Zna ponekad botritis da se pojavi i u samom cvetanju,ali retko.Slazem se da bi bor dao mnogo bolju oplodnju i kvalitetnije plodove,na nauk za dogodine.
Sto se tice retkih pojava simptoma crne trulezi kojih sam imao stanje je stabilno,verovatno je metiram odradio svoj deo posla.Mada sam pre neki dan u razgovoru sa zastitarom iz BASF-a saznao da je stanje na terenu takvo da se ova posast i ove godine javila u dosta reona sa pocetnim simptomima i da nije cudo da se,tamo gde je ima,ubrzo pojavi na okrupnjale zelene bobice grozda,gde je i najopasnija.
Generalno kod mene u okolini stanje vrlo zadovoljavajuce,a i vremenske prilike do sada nam idu na ruku,za dalje videcemo.
 
Loza je stvarno lepo ponela ali steta sto se tako proredilo u cvetanju.Bitno je da sad vreme ide na ruku,ali valjalo bi da nakvasi zednu zemlju.Ovde odavno nije pala dobra kisa.
 
Da, ja sam juče obavio prskanje...kako sam i rekao kombinacija plamenjača-pepelnica...alijansa-falkon....Za crnu trulež, dali su mi običan župilan...ili nešto slično tom nazivu, ne sećam se...sa aktivnim kaptanom...Sistemik nisam uzimao jer su mi rekli da je alijansa taj posao odradila...A za sivu trulež su mi dali botricilen ...ili nešto slično tom nazivu, ne sećam se...to jeste sistemik. Na sve to sam dodao jedan slavol po kanti...
Ima malo, te rohuljavosti, ali beznačajno po mom viđenju...Da kucnem u drvo...sve zajedno izgleda vrlo dobro...mnogo bolje, u ovoj fazi, nego ranijih godina...
 
Nazad
Vrh