Willamette u Vojvodini

Да ли је неко размишљао о фертодију у Војводини? И он се плаћа у рангу са Микером. Такође, селекција је извршена у Фертодију, на 150 м надморске висине, у Мађарској, ако Виламет неће да ради ...
 
Да ли је неко размишљао о фертодију у Војводини? И он се плаћа у рангу са Микером. Такође, селекција је извршена у Фертодију, на 150 м надморске висине, у Мађарској, ако Виламет неће да ради ...
kvalitetna malina , ove godine berem prvu berbu probne parcele 500 duz. m., vec vezana i obecava. sto se vojvodine tice mislim da ona moze da daje dobre rezultate

- - - - - - - - - -

a za samouverenog profesora (jadna li nam deca) imam sadnice vilameta , veliku kolicinu , povoljna cena
 
Jel zaražene nečim? ;)
Ne brini, besposlen sam... Ali, tesko nama ovde na forumu... Jer kad bi čitao sve što pišem, bilo bi nam lakše, drugačije bi pisao... Rekao sam da nemam nameru da gajim vilamet... Ako te zanima zašto, ima napisano...

Sent from my K013 using Tapatalk
 
opet greska , moj profesore, ako nemas tezgu na pijaci nisam siguran da ces se proslaviti sa prodajom polane u narednim godinama. rekao sam da cu pomoci i zato ti dajem savet, probaj sa fertodijem, pozrav odjavljujem se sa ovog foruma

- - - - - - - - - -

pardon, teme
 
Ono što sam primetio u ovoj temi je da povremeno upadnu neki članovi malinari iz tradicionalnih malinarskih krajeva i počnu da pišu kako ne treba da gajite malinu u ravnici. Ako može da se gaji a može, slobodno gajite i znajte da će za par godina čim bude dovoljno količina da se naprave i otkupna mesta i hladnjače..... Za poljoprivrednike koji nemaju mnogo zemlje i najniža cena maline je isplativija nego da se radi ratarstvo ili povrtarstvo... ako znamo da se svake godine ucenjuje za otkup povrća.. pogotovo što će hladnjačari koji otkupljuju malinu uvek dapotrče za jevtinijom malinom. Plus uvek je možete preraditi u rakiju ili liker ili džem.... ili je ne morate ni brati ali je najvažnije da je ona vaša i da ste je proizveli uprkos zavidnima....

Najvažnije je da se povežete i da će kvalitet i veća količina značiti i otkup i bolju cenu...
 
Ova tema se pretvara u nešto što ne bi trebalo da bude.
Pre nego što sam donela odluku da posadim Vilamet, imala sam nedoumice zbog:
1. Nadmorska visina- Na nekim stranim sajtovima primetila sam da se za Vilamet piše samo o maksimalnoj nadmorskoj visini, dok naši stručnjaci navode i minimalnu. Šabac ima manju nadmorsku visinu od mesta gde sam ja posadila malinu.
2. Ph vrednost- Kod mene je nešto preko 7. Ako pogledamo tabelu o usvajanju elemenata, možemo videti koji mikroelementi se lošije usvajaju na većoj ph vrednosti. Njih po potrebi planiram dodati folijarno, nakon što rastvor spustim na odgovarajuću ph vrednost.

3. Rosa?- Imam po sredini parcele kanal koji mogu napuniti vodom. Po potrebi se može proći prskalicom.
4. Prevoz do otkupnog mesta - Kupili smo kombi :osmeh:
Brzo će jun mesec pa ćemo svi znati da li je vredelo rada, truda i para:ppozdrav:
 
Jedino sa čime se mogu složiti sa tobom jeste oko pH zemljišta... Ali to je lako rešivo...

Sent from my K013 using Tapatalk

Hoces, molim te, objasniti kako se to lako resava visoka pH zemljista. Ja vec godinama mucim muku sa tim problemom... Mozes ovde, mozes na pp...


Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 
To sam napisao više teoretski, nego što to stvarno radim. Kod mene je neutralna reakcija pa ne radim ništa po tom pitanju. A i nisam profesionalni proizvođač...
Sigurno ti znaš to bolje od mene :)

Sent from my K013 using Tapatalk
 
E jbg, ja mislio da si to napisao ozbiljno...

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 
Koju kolicinu ph greena si potrosio za tu sezonu? Doza, koncentracija....

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 
Oko 500 gr na bure prihrane ,svaki put kad sam prihranjivao fertigaciono dodavao sam Ph green od 400-500 gr zavisno od količine đubriva 1/4 ph grena na količinu đubriva
 
Hoces, molim te, objasniti kako se to lako resava visoka pH zemljista. Ja vec godinama mucim muku sa tim problemom... Mozes ovde, mozes na pp...

Sad dali je lako ili nije ne znam, al koliko sam ja proucavao dodavanjem sumpora se smanjuje ph... Spominje se da oko 300g po m2 cistog SO3 (sto je maksimalna preporucena doza) smanjuje PH za 1-1,5. Imaju i blaze kombinacije koje mislim da su bolje ukoliko zemljiste nije bas previse alkalno, a to je recimo FeSO4 ili AlSO4.
Takodje sam citao preporuka za organsko djubrivo PLANTS PROTECTOR Thiofer koje osim sto smanjuje PH ima i dosta drugih povoljnih karakteristika. Ja ga licno nisam koristio, al ako neko jeste bilo bi dobro da nam prenese svoja iskustva, posto je proizvodjac napisao dosta hvalospeva u vezi pomenutog djubriva.
 
Citao sam i ja dosta toga, samo nigde nisam video i cuo da je neko u praksi to uradio. Pogotovo ne lako (i jeftino). Zato me onaj post zaintrigirao

Dule, koliko si potrosio po jedinici povrsine za sezonu?

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 
Nebojša ,bio sam nedavno na jednom predavanju i bio je i čovek koji je radio smanjenje ph zemljišta sa elemntarnim sumporom.Kaže da je to jedini način koji trajnije daje rezultat od kiselina i ph grina.Kaže da mora pažljivo da se radi zbog otrovnosti i ako sam dobro zapamtio količini od 1 t po ha smanjuje ph za 1. Koliko su tačni podaci ne znam samo prenosim ono što sam čuo.
 
Nazad
Vrh