Vremenske prilike u 2019-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
U deset dana 25 l plus kosava .To moze da bude jedno nista.
 
Ja juče sijao pripremio 1.5ha i posijao, diže se prašina iza rotodrljače a i sijačice kao da je Jul. Nekih 10cm odozgo je suvo kao barut, dole ima vlage ali neće još dugo ako ovako nastavi. Kimi kakva je situacija za sjevero-istok BiH/RS? Ova karta što su postavio prikazuje neku žutu boju, ne djeluje optimistično čini mi se.
 
Ja juče sijao pripremio 1.5ha i posijao, diže se prašina iza rotodrljače a i sijačice kao da je Jul. Nekih 10cm odozgo je suvo kao barut, dole ima vlage ali neće još dugo ako ovako nastavi. Kimi kakva je situacija za sjevero-istok BiH/RS? Ova karta što su postavio prikazuje neku žutu boju, ne djeluje optimistično čini mi se.
Nije zuta ni tako losa ,ja bih bio prezadovoljan sa preko 30lit ....
 
Teško je pohvatat u ovom prostornom velikom polju niskog pritiska u Sredozemlju padavinske sisteme.

Prosta logika kaže da, dok to polje bude glavninom zapadnije od nas, u zapadnom Sredozemlju, upareno sa košavom koja će duvati teško je tu očekivati neke bitne padavine.

Ono što je jako jako dobra stvar je to što svi modeli hiruški precizno do jednog daju izmeštanje niskog pritiska centrom nad nas, uz slabljenje vetra, što bi bez ikakve sumnje uslovilo ozbiljnije padavine na širem području.

Prevedeno na najkraći mogući jezik- samo trebamo da se prepustimo prirodnom, dominatnom zonalnom strujanju da odradi svoj posao i to je to.
 
Čekaj , kažeš teško je očekivati neke bitne padavine ,.. pa , "što bi bez ikakve sumnje uslovilo ozbiljnije padavine na širem području." ?? Šta misliš hoće li padati ili neće , kao meteorolog , jer nisam , bar ja ovo shvatio?
 
Kimi reci nam molim te kad ce biti te kise vec jednom, izubih smo zivce cekajuci kisu,hoce li je biti za koji dan i kad?Kad ce se znati tacno za padavine u sredu?
 
Verovatno će nešto biti posle petka, mada su količine padavina u dogoročnoj prognozi koje su u večerašnjem izlazu yr.no tj ECMWF jako razočaravajuće, u odnosu na onaj od jutros i sinoć (mnogo, mnogo smanjene, pogotovo za moj kraj).
Uostalom, posle ovako dugog perioda bez kiše, nekad mora pasti pa makar i u okviru statističke greške.
Ako se šta bitno i na sigurno ne promeni, ovo sada opet deluje prilično bledo, pa u tome i vidim razlog opreza i doziranih prognoza ljudi koji se njima bave.
 
Kod nas je poceo vetar,narednih par dana ce duvati i do 70km/h. Mislili smo da odradimo drugu prihranu pred kisu,ali nam vetar nece dozvoliti.
 
Tata kaze ovakav vetar skoronda ne pamti.
Oduvace sve.Od setve nista i to sto je posejano pri ovakvom fenu bice brzo u suvom.Cekamo kisu.
 
1. sejati, ne cekati kisu ili
2. sejati ne, cekati kisu :sta:

Vetar duva uzasno, i izvlaci i to malo vlage. ima koje i posejao ali ce se ta zrna ubrzo naci u suvome.
 
Из сата у сат, се мења прогноза. Од најаве да ће од недеље бити озбиљније падавине, сада онај норвешки сајт најављује буквално росуљу од једва 1л у понедељак...сетва је стопирана до неке озбиљније кише бар код нас...опекли смо се на пшеници која је посејана у оптималном року, па је тек никла после нове године...
 
Од 40 литара за два дана до нула милиметара данас, поузданост врхунска.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh