Vitlo za traktor

Nemas razloga da mi ne verujes,uostalom videces i sam jedino ako nema neke razlike u obrtaju kardana izmedju tvog i mog traktora mada ne verujem,tu bi trebalo da su menjaci isti jedino sto ti imas prednju vucu.Ovaj odnos koji sam ti rekao je milina, sve izvlacim na ler gas jedino ako je neko drvo bas veliko onda se malo povecaju obrtaji.Ajde da ti napomenem mada pretpostavljam da znas na Univerzalu je kardan MNOGO sporiji nego na Fergi,mozda si ti taj odnos video kod nekog na IMT-u pa mislis bice brzo.
 
Prosto ne mogu da verujem da 445 sa tim prenosnim odnosom moze da vitla na ler gas. Kolika su ta drva? Koliko odjednom moze tako da izvitla?
 
Ako vitlas preko menjaca 1 ima snage za manje stvari to ok,samo je zeznuto bez lamele a jak traktor,nedaj boze puci sajla pa belaja neznas koliko zapinje.
 
Borislave ja za ovo moje vitlo stvarno ne znam koje je snage. Uglavnom moje potrebe zadovoljava. Kidao sam sa njim neke stare lance debljine 7 mm, ako znas one upredene onako. Posle sam kupio 8 mm atestiran bas sumski i sad ga ne kida. Coker jedan atestiran na 4,5 t mi je isteglo i deformisalo. Ako bas hoces da nagadjam aj da kazem da mu je vucna sila oko 5 t.
 
Pa da, dobre je snage. Mada ja i nemam bas onako debela drva kao kod tebe sto ima. Najdeblje sam vitlao do 80 cm debljine, ali skraceno na trupce. Najvise ceo cer 2,5 m drva u njemu. Lamela mu je od obloga koje su nitovane direktno na lancanik tako da je veliki precnik. Sigurno je precnik lamele oko 400 mm. Mada mi se mnogo svidja onaj Mikserov sistem sa parcijalnom lamelom koja hvata na kocioni disk. Barem deluje kao dobro resenje. Inace ovde ljudi najvise koriste vitla bez lamele.
 
Evo kolege , malo sam se zanimao veceras, i mogu reci da je ovo sigurno zavrsni izgled.
Ostale su zakacke za traktor , ojacanja daske i da vidim koju koturacu cu postaviti.
Upravljanje ovog jezicka ce biti sajlom iz traktora, paralalelno sa rucicom na njemu.
Gornje vratilo je FI 40 a donje FI 35.
untitled629.png

untitled1.png
 
I ja sam izmodelirao jedno pre par dana.
Ovde bi izbacio onu plocu uz lancanik jer sam lancanik moze da bude deo dobosa kad je vitlo bez lamele. Cev u sredini dobosa bi ubacio veceg precnika. Daska naravno da se ojaca i ja bi malo vise iskosio ovaj doljnji deo. Gornji, vertikalni deo mozda jos malo veci. I iso bi na dve koturace ili koturacu i valjak. Jedna ispod dobosa, ali sto je moguce nize i valjak ispred nje i na nesto vecoj visini. Znaci sajla sa dobosa da ide na dole do koturace pa opet da se vraca malo navise i tek onda da izlazi. Vidim da si sigurnosni sraf stavio kod dobosa, ali licno mislim da je lakse i jednostavnije da bude na pogonskom vratilu.
 
Aco nije valjda da cijev ide kroz doboš? Kod mene kroz doboš na vitlu ide osovina debljine 50mm i to se uspjelo jednom iskriviti.
A daska bi valjalo da je još više gore tj. da popuni ovaj prazan prostor a samim tim bi ojačao konstrukciju vitla.
 
Malo sam razmatro fabricka vitla i cak dve cevi idu kroz dobos u prvoj su lezajevi,druga je sira za motanje sajle i ujedno semedju njih dve uvuce pocetak sajle.
Jako dobro smisljenoo al malo zeznuto sklopiti al sa ja meni uradio tako.

A sto se tice potezanja na malom gasu Borislave@ velike su razlike ja naprimem imam 35ks vi uglavnom 60ks tako da nije velika razlika u mimoilazenju samo duplo:haha:.

Neznam koliko su vam siroki dobosi,al preko 14 cm po meni losije pakuje sajlu i propasti je,rasturo sam tajfuna 5t na njemu je oko 14 nesire cinimi se.
 
Nazad
Vrh