Višnja

I danas se malo radilo
a66198426af090f71643285b7f7337b8.jpg
11fe5a3d79f4ab5d82b377eb23da4e3c.jpg
 
Intresuje me misljenje iskusnijih kolega...
Primetio sam kod drugih plantaza, a i sam kada bacam vestacko djubre na visnje, vecina djubra dodje u direktan kontakt sa stablom vocke...
Interesuje me da li to djubre moze da steti stablu kada se polako topi...znamo da je rec o hemiji...
 
Intresuje me misljenje iskusnijih kolega...
Primetio sam kod drugih plantaza, a i sam kada bacam vestacko djubre na visnje, vecina djubra dodje u direktan kontakt sa stablom vocke...
Interesuje me da li to djubre moze da steti stablu kada se polako topi...znamo da je rec o hemiji...

Pokusavam da te razumem :sta: Na koji to nacin djubre steti vocki?
 
Mlada vocka, tanka kora, osetljivo stablo...u direktnom kontaktu sa hemijom...
Razmisljam da li to moze da bude stetno za stablo...
Mislim kada se baci dosta djubriva i kada veca kolicina djubriva dodje u direktan kontakt sa stablom...
Primetoi sam da dosta ljudi koncentrise djubre usko u predelu stabla, sto je pogresno...
 
IMT-506 Car careva-moćna mašina...neuništiva...ja je imam od 83-će...Ali ja je ne koristim za jesenju obradu...prvo dosta je tvrda zemlja( bar kod mene) a i ostane plužni đon tokom vremena...više je ona za prolećne radove...Jedino ako si ubacio veštak, pošto za stajasko đubre ona ide plitko...?
 
Mlada vocka, tanka kora, osetljivo stablo...u direktnom kontaktu sa hemijom...
Razmisljam da li to moze da bude stetno za stablo...
Mislim kada se baci dosta djubriva i kada veca kolicina djubriva dodje u direktan kontakt sa stablom...
Primetoi sam da dosta ljudi koncentrise djubre usko u predelu stabla, sto je pogresno...

Nema to nikakve veze, posle 3-4 godine djubrivo se rastura rasturivacem.
 
Ti ocigledno ne razumes sta sam pitao.
Gore u prvom postu sam napomenuo..."za iskusne kolege" :D
 
Za ucenje postoje udzbenici znas ono (zavodi za udzbenike i nastavna sredstva). Procitaj bar jednu knjigu pa dodji na forum da diskutujemo. O iskustvu sa visnjom tek nemas pojma kad postavljas ovakvo pitanje :D
 
Mlada vocka, tanka kora, osetljivo stablo...u direktnom kontaktu sa hemijom...
Razmisljam da li to moze da bude stetno za stablo...
Mislim kada se baci dosta djubriva i kada veca kolicina djubriva dodje u direktan kontakt sa stablom...
Primetoi sam da dosta ljudi koncentrise djubre usko u predelu stabla, sto je pogresno...

Koliko ja znam da ne moze da steti ni jedno djubre, niti mladoj niti staroj vocki.. Moze da steti kako kazu ovi iz mog kraja kokosiji stajnjak ili ovciji jer je jak, samo pri sadnji ako doje djubre u dodir sa korenom, a mozda mu ne moze ni tada nista...
 
Vetacko djubrivo se odbije od grana i padne na zemlju. Ako bas neces da vestak leti po granama, ciklon spustis malo nize. Posle trece godine starosti vocnjaci se djubre rasturivacima. I tu ne moze biti nikakve stete, moze da bude samo koristi.
 
Za ucenje postoje udzbenici znas ono (zavodi za udzbenike i nastavna sredstva). Procitaj bar jednu knjigu pa dodji na forum da diskutujemo. O iskustvu sa visnjom tek nemas pojma kad postavljas ovakvo pitanje :D
Ocigledno nisi razumeo pitanje.
Ne znam gde sam pominjao ciklon, bacanje u grane ili slicno. Mislim da sam bio dovoljno jasan. Mislim na rucno bacanje konkretno na mlade vocke, kada se djubre koncentrise u uskom krugu oko stabla i kada vrlo cesto djubrivo dodje u direktan kontakt sa mladim stablom. Npr kada djubre napuni onu rupu oko stabla koje stablo pod uticajem vetra napravi...
Napomenuo sam, da nije pravilno takvo djubrenje.
U ovom videu koji je Oktopod postavio, na kraju se napominje da stajsko djubrivo ne treba da dodiruje koru jer moze da je spali. Isto me interesuje za vestacko???
 
Gorski... Uvlacis me u nepotrebnu diskusiju...
Ja tako ne bacam djubre i ne pricam o pravilnom bacanju djubra....Lepo sam napisao da sam primetio da dosta ljudi baca usko u krugu stabla tako da dosta djubra dodje u direktan kontakt sa korom stabla...
sad mene interesuje da li to djubre moze da steti stablu??? Ne mogu da verujem da ne mozes da ukapiras na sta mislim...
 
Da ne pravimo bespotrebnu diskusiju. Bez obzira sto u mom okruzenju ima oko 1500ha pod visnjom. Ne poznajem takve ljude koji strpaju djubre uz samu sadnicu. A ti brate ako si video da tako bacaju, onda verovatno mozes i da pogledas da li su spalili sadnice ili nisu :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh