Vesti i obaveštenja

Nisam slusao sta je pricao al pretpostavljam da je covjek mislio da smo zemlju posudili od nase djece sto je tacno.
Nije mislio nego baš rekao.Ne bi me čudilo da neko iz vlade izađe i objavi da će svaki stanovnik Srbije od sledeće godine biti mlađi za 5% što bi se prenosilo svake godine.Mislim da je ministar gledao u daleku budućnost.Takva vlast nama treba.
 
Dali ste mozda culi kad ce ovi iz gasovoda poceti sa isplatama usled nastale stete koji su ucinili?
 
Kad i kako srpska poljoprivreda može stići evropsku


Kada je reč o zadrugarstvu u Sloveniji ima 60 zadruga, 15.000 zadrugara i 45.000 kooperanata. Mladi bračni parovi ako ostaju da nasleđuju roditelje dobijaju po 45.000 evra. Ako samo jedan od parova hoće da radi u nekoj firmi i da istovremeno obrađuje roditeljsku zemlju, dobija po 18.500 evra!

– Prosečne subvencije po hektaru u Sloveniji su veće od 500 evra, a u EU se kreću do 900 evra! U Srbiji one su oko 36 evra. U tom finansijskom raskoraku se nalazi i uzrok zašto su oni konkurentni, a mi nismo!
 
Ovih 45 000 eura dobija sa tim da se roditelji odriču bilo kakvog daljeg upravljanja sa gazdinstvom, napapiru se to lepo potpiše. Zatim se prave projekti i većina novca se odobrava za projekte, recimo zasad jabuka ili štala za krave, pa kada s eodobri veći deo novca se za to koristi. Ovo vađi za mlade koji nisu zaposleni.

Ukoliko su mladi zaposleni, odobrava im se samo 15 000 eura , gde se isto većina koristi po projektima.

Čini mi se da je obaveza da se osposobi i deo domaćinstva za plasiranje preprađevina, nisam siguran tačno kako to ide.

I tamo je kao štp bi i ovde bio problem to da neko ko je čitavog veka nešto stvarao, to prenese u potpunosti na naslednike.
 
Ima u Bašaid jedno ali je u ataru.Znači pre prvih kuća jedno 300 metara.
 
Kod nas su pre par godina napravili otresišta na skoro svakoj leniji koja izlazi na asfaltni put. Otresište je betonsko, i ima kanalice na svakih otprilike 40-50 cm. Fazon je u tome da kad ideš po toj "neravnoj" podlozi da se strese blato sa točkova. U praksi to baš i ne primećujem, ako fizički ne uzmeš neku letvicu i ne proguraš kroz ripne blato neće samo spasti, bar ono friško koje se nalepi u mokroj leniji pre izlaska na asfaltni put. Kad idem traktorom preko otresišta ništa ne osetim - kao da idem po ravnom putu, ali kad idem biciklom rastrese me kompletno. Problem je što se ti kanalići brzo napune blatom pa onda kao i da ih nema, tj. nema šta da ti trese traktor. Ako ništa drugo, otresište je jako korisno zato što imaš tvrdi put na izlasku iz lenije na asfaltni put koji je obično malo višlji, pa je olakšano izvlačenje punih prikolica iz lenija kad one nisu suve. Kad sledeći put budem išao u atar slikaću otresište ako se setim...

edit: evo nađoh neke slike sa neta

13-otresista.jpg
otresiste.jpg
 
Poslednja izmena:
Kod nas su pre par godina napravili otresišta na skoro svakoj leniji koja izlazi na asfaltni put. Otresište je betonsko, i ima kanalice na svakih otprilike 40-50 cm. Fazon je u tome da kad ideš po toj "neravnoj" podlozi da se strese blato sa točkova. U praksi to baš i ne primećujem, ako fizički ne uzmeš neku letvicu i ne proguraš kroz ripne blato neće samo spasti, bar ono friško koje se nalepi u mokroj leniji pre izlaska na asfaltni put. Kad idem traktorom preko otresišta ništa ne osetim - kao da idem po ravnom putu, ali kad idem biciklom rastrese me kompletno. Problem je što se ti kanalići brzo napune blatom pa onda kao i da ih nema, tj. nema šta da ti trese traktor. Ako ništa drugo, otresište je jako korisno zato što imaš tvrdi put na izlasku iz lenije na asfaltni put koji je obično malo višlji, pa je olakšano izvlačenje punih prikolica iz lenija kad one nisu suve. Kad sledeći put budem išao u atar slikaću otresište ako se setim...

edit: evo nađoh neke slike sa neta

13-otresista.jpg
otresiste.jpg
Na tu dužinu otresišta možeš da otreseš bicikli i cipele i još nešto-neću da izjavim za javnost ali traktor,ne verujem.Samo još fali WC.Mi imamo otresište jedino gde su naftaški putevi-ako je na to mislio dotični pisac ali kao ovo na slici,nema ili ja tamo nisam nikad išao.
 
Evo jedne zanimljive vesti, kako zaraditi novac u poljoprivredi bez muke. Bar tako je autor stavio naslov, ostatak teksta nisam dalje čitao.

 
 
Veliki protest nemackih poljoprivrednika, desetine hiljada traktora vec na putu ka Berlinu, ceo ce biti blokiran, ocekuje se od 10.000 do 50.000 traktora, citam na netu da vec javljaju 50km duge kolone traktora, a kod nas mrtva tisina i pored skupe poljo nafte subvrncije od 40 eur. .... kod nas je dobro niko se ne buni





 
Nazad
Vrh