Veštačko osemenjavanje: za i protiv

Ja sam razumeo da je ta tema o tehnici osemenjavanja a bilo bi dobro da se pokrene diskusija o tome kako uopšte doći do tih semena, može li se izabrati "donator" šampion sa internet i drugih kataloga, kako uvesti,... Ima tu brdo pitanja. :ppozdrav:
 
Za pocetak bi bilo dobro izbaciti na nasem forumu adresu i broj telefona te ordinacije u Cacku.Ja nikada ne bih zalio dobro da platim seme od kvalitetnog priplodnjaka.Kvalitet uvek pobedjuje,bilo koji posao da je u pitanju.U nasem narodu postoji izreka:"Siroma i cicija nikad nisu na dobitku." Sto ce reci ako nesto hoces da dobijes~moras prvo da ulozis. :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Poruka

Pre tri god rešim da osemenim 30komada semenom safolka. Kad sam čuo da je uspeh oplodnje oko 60% i cenu po ovci odustao sam. Za te pare kupim ovna pa sjagnjene sve.
 
futurefarming je napisao(la):
Ja sam razumeo ..................... Ima tu brdo pitanja. :ppozdrav:

Fjučer, sorry, ne zameri, nisam sumnjao u tvoje dobre namere, ali kada sam pre nešto više od godinu dana preuzeo uredjivanje Foruma, ova prva stranica sa opštim temama imala je tri strane i već se nije znalo gde je šta i kako pronaći!? Moramo svi da se trudimo da ostanemo na jednoj strani, jer je onda to, priznaćeš, mnogo preglednije i lakše za snalaženje.

Naravno, ako stvarno ima potrebe da se otvori neka nova Tema (jer ne postoji), niukom slučaju se ne treba ustručavati, već to i uraditi.

Kao što vidiš, inače, odmah se ta priča pretvorila u za i protiv, iako si ti imao drugačije ideje!

:ppozdrav:
 
telefon cu postaviti ovih dana,moram da se cujem sa prijateljom da dobijem telefon pa cemoga izbaciti,konkretne detalje neznam ali sa telefonom docicemo i dotoga
 
Maestro, sve ok, treba da bude pregledno. :ppozdrav:

majilovac je napisao(la):
ima vec te ordinacije u cacku,200 dinara po ovci plus sundjeri oko 600 din,cene su od prilike i ordinacija skoro otvorena mislim da jos neradi sve rase ali imaju u planu,moje misljenje na veci broj ovaca da se neisplati,nacin na koji funkcijonise da se uveze od svake rase po ovan i uzima seme godinu dana,nisam neki ljubimac toga,ljudi koji imaju po 100 ovaca izadje puno para jer za te pare bolje kupiti 2-3 dobra ovna i pripustati nego oplodjivati jer su ovo cene bez veterinarskih usluga.

Neki ovnovi/jarci ni ne mogu da se kupe ali seme može a ideja je izbaciti prvu generaciju i selektovati kvalitet za dalji rad.

sarbanac je napisao(la):
Pre tri god rešim da osemenim 30komada semenom safolka. Kad sam čuo da je uspeh oplodnje oko 60% i cenu po ovci odustao sam. Za te pare kupim ovna pa sjagnjene sve.

Zavisi od namene i sa kojim ciljem se neko bavi uzgojem pa tako i da li se isplati ulagati u nove linije a jasno je da sve ima svoju cenu.

Čekam da se javi kolega Tar, verujem da ima šta pametno da kaže na ovu temu.
 
Svaka selekcija(stada,krda ili jata) se radi sa najkvalitetnijim jedinkama.Priroda je to najbolje iskristalisala,te postoje
alfa muzjaci,a u nekim slucajevima i alfa zenke. Sto se tice vestacke oplodnje,logicki se namece misljenje da se ista radi zbog poboljsanja kvaliteta i prosirenja stada. Ako uzmemo u obzir stado od100 grla, sigurno je da svih 100 nisu ekstra kvalitetni da bi se od svih radila selekcija.
Znaci najbolje zenke bi isle na reprodukciju vestackom oplodnjom,i od njih bi se prosirivalo stado.Cak i kod takvog nacina oplodnje bi trebalo izvrsiti dodatnu selekciju. Onaj ostatak stada bi davao materijal (jagnjad,jarad..) za ostvarivanje materijalnih prihoda tj. za klanicu.
Samo pravom selekcijom i strpljivo se moze doci do kvaliteta.Ako se prosirenje stada radi tako da se za godinu dana utrostruci broj grla u stadu,garantovano se nece doci do poboljsanja kvaliteta vec naprotiv...
Sto se tice cene i opredeljenja za nacin oplodnje, o tome ne vredi raspravljati.Uslo bi se u dublju raspravu o ekonomicnosti (koliko ovan pojede za godinu dana, koliko kosta vestacka oplodnja sa izlaskom veterinara itd...itd). :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Kolega sarbanac i ja radimo sinhronizaciju nekoliko godina on cak i duplo duze od mene. Obadvojica znamo kakav nam je uspeh, taj uspeh bi bio jos manji jer prilikom vo koliko ja znam nemoze se uci u cerviks ubacivacem tako da se seme mora izruciti ispred. koliko ja znam uspeh je od 50-60%. Jedino ako bi se radilo laparoskopskom metodom uspeh bi bio dosta veci. Ako bih radio radio bi na nekoliko ovaca ne na velikom broju. To je moje misljenje ako sam negde pogresio ispravite me
 
Sinhronizacija je isto sto i SILOVANjE i ja sam protivnik te metode izuzev kad ja u terapeutske svrhe.Moje licno misljenje.Povecavati broj jagnjenja ili jagnjadi upotrebom hormona,to nije nimalo humaho,jer sinhronizovane jedinke se "brzo potrose",pogotovo u nasim uslovima gajenja,a i rentabilnost je pod velikim znakom pitanja. :ppozdrav:
 
upravo tako kolega, potpuno se slazem sa tobom. Mislim da se tehnologijom ishrane, efekat ovna moze mnogo vise postici nego sinhronizacojom. U nasim uslovima proizvodnje to nema mnogo smisla. Policiklicne ovce koje se dobro hrane se uopste ne moraju sinhronizovati da bi usle u estrus a i kod vecine tovnih rasa sezona parenaj traje dosta dugo. Cesto vidjam stada koja su u slaboj kondiciji i jos kada se organizam takvih ovaca "obmane" i navede hormonima na dodatne napore onda je propast zagarntovana. Interesuje me informacjia onih koji rade sinhronizaciju koliko puta se ojagnje takve ovce, kolika je uspesnost tog postupka, koliki je broj jagnjadi po jagnjenju u proseku i koliko kosta citava ta procedura? Sa druge strane me interesuje koji su motivi sinhronizacije i kolika je ekonomska opravdanost, sta i koliko je to sto se vise dobije? Mozda bi to neko mogao da pojasni jer ja mozda ne vladam dovoljno poznavanjem reprodukcije pa bih voleo nesto da naucim. Hvala unapred :cao:
 
Poruka

Nisam dosad čuo da postoji silovanje u terapeutske svrhe pa bi voleo da čujem o tome nešto više. Hormonska sinhronizacija ako se pravilno radi ne nanosi nikakvu štetu ovcama. Donosi niz prednosti. Ujednačenu jagnjad i jagnjenje van sezone kada je veća potražnja i bolja cena.
 
Kolega Sarbanac nije problem u slusnom aparatu,vec u pazljivom i razloznom citanju.Sve osim sinhronizacije u terapeutske svrhe je silovanje,a ne silovanje u terapeutske svrhe,terapeutske svre su npr,imate dobru dvisku a ona nikako da udje u esrtus a Vi necete da je zakoljete vec pokusate sinhronizaciju,nadam se da ste shvatili?Ostalo je Miljko sve podrobno objasnio. :ppozdrav:
 
Poruka

Imam savršeno dobar sluh a znam i da čitam. Preporučujem ti da i ti pročitaš knjigu Pr.Dr Blagoja Stančića Reprodukcija ovaca. Kako sam shvatio ima nas razliciti po pitanju bavljenja ovčarstvom. Postoje hobisti, lobisti i praktičari. Ako su naučnici razvili metod veštačke sinhronizacije i to potvrdili u praksi a to porediti sa silovanjem nema smisla. Hobi držanje ovaca, golubova, pasa papagaja itd je nešto drugo.
 
Naucne metode su jedno a realnost drugo,ali dobro,cenim svacije misljenje,neka svako radi kako misli da treba,to je najbolje.Ovcari se ne dele na osnovu broja ovaca,pa tu imamo hobi-profi,vec na osnovu toga kako rade posao,pa imamo dobre i lose ovcare...To je kao kad bi rekli da su ovi sto prave fijata profi,a ovi sto rade Majbah hobi,bitan je kvalitet. :ppozdrav:
 
Tako je,kupci odlucuju o kvalitetu,ali proizvodjaci su ti koji prave ponudu kvaliteta.Kod pravog kvaliteta zarade uvek ima. :ppozdrav:
 
kad se uzme koliko platis i koliko dobijes ono sto platis je skoro pa dzaba jer ako dobijes 2 jagnjadi prodas a dao za njih 25eura nije skupo
 
ima vec te ordinacije u cacku,200 dinara po ovci plus sundjeri oko 600 din,cene su od prilike i ordinacija skoro otvorena mislim da jos neradi sve rase ali imaju u planu,moje misljenje na veci broj ovaca da se neisplati,nacin na koji funkcijonise da se uveze od svake rase po ovan i uzima seme godinu dana,nisam neki ljubimac toga,ljudi koji imaju po 100 ovaca izadje puno para jer za te pare bolje kupiti 2-3 dobra ovna i pripustati nego oplodjivati jer su ovo cene bez veterinarskih usluga.

Šta bi sa kontaktom? Pozdrav.
 
Nazad
Vrh