Veštačko osemenjavanje goveda

On je iz linije kvalitetnih bikova sa dobrim okvirima i dobrim osobinama fitnesa. Ti imaš dobre krave tako da bitni je da je bik testiran i pozitivno ocenjen i nemaš brige ni za mušku ni žensku telad. Imao sam priliku da vidim da od izuzetno kvalitetnih bikova ispadnu junice i junad u tovu da se samo krstiš. Bio sam kod čoveka, dobar odgajivač, vidim 2 teleta od Vebala, muška, ni za šta nisu, ostavio ih da ih tovi, za godinu dana dodjem opet njih dva po 350-380 kg. A njegove junica sam viđao po Vojvodini kod odgajivača simentalca,vrhunske a i muška grla jako dobra. Treba stvoriti dobru osnovu sa kvalitetnim ženskim grlima pa posle bikovima iz različitih linija ići na popravku određene grupe osobina. Tražio sam po netu, mada ne preterano podatke za bika Valijana. Jel ima ko kakve podatke o njemu ili da ga je koristio u svom zapatu? Vrlo moguće da je domaći bik.Hvala unapred.
 
O hvala za informacije ! Sada treba da mi se teli za manje od mesec dana jerda junica od Porta osemenjena Weinmalom ! A za dva meseca mesec i po junica od Herstreita HB 1409 osemenjena Tomenom , Ta junica je unika Morwalla onako lepa vitka nadam se da ce da bude bikovska majka !
 
@ cika_jova
Kako ti se cini sad,mislim eksterijerno?Jel obecava?Jedna od najboljih mojih krava je osemenjena sa njim, a nisam upoznat sa njegovim poreklom i priplodnom vrednoscu pa me zato zanima. Nisam javio veterinaru na vreme kog bika da ponese i on ponese Valijana.Sad sam narucio 10 doza od Realista,pa cemo videti.
 
Profesore pokusao sam da VAm posaljem pp,ali je izgleda pun folder pa nemoze.Pogledajte u temi Superkoncetrati zadnji post,pa da cujem vase misljenje.
 
prof.dr.seljak

solidna junicica, ne bih mogao nista da ti kazem ima oko 300kg, inace majka joj je bila extra krava
mada mi je to semenila vet.stanica, a oni duguju centru Boga oca para, pa im ovi daju seme onako kako ovi placaju ::lose::
njegove ocene
Okvir 104
Muskuloznost 95
Fundament 86
Vime 90

inace pise da poboljsava osobine prinosa mleka i sadrzaj mlecne masti - nemacki bik

Mlecnost +791+38+0.06

ocene ne obecavaju ali kombinacija gena moze da da dobar rezultat i da se nadas da je ipak nemacka genetika jaca od nase i da tu trazis nadu
 
pozZ svima, da li je neko oplodio sa Vuk-om (otac vagabung) austrijski bik a Vuk je dosao u stomaku i sad ga ima temerin... svi ga hvale 80% krava su mi oplodjene sa njim sad kako ce biti videcemo...mozda je tele malo sitnije aLi je izuzetno lako telenje jer prosle godine junica jedna mi se otelila uopste nije bilo problema...
 
evo utisak sa teljenja otac Vans, tele izuzetno vitalno, lako telenje iako je tele krupno, za sada je extra, videcemo sta ce dalje biti, sa ovim bikom cu osemeniti jos krava - sve pozitivni utisci
 
pitanje jedno.

cuo sam da kad krava ne trzi bika onda ide inekcija

. ali valjda kad za sledecu god ako isto ne trazi. a das joj inekciju tad joj ona nece pomoci dali je to tacno:haha::haha:?
 
nije tacno, uzrok ne trazenja moze biti razlicit i nakon konstatovanja uzroka sprovodi se odgovarajuca terapija
 
Pozdrav.
Inekcija ide kao poslednja opcija.Najlakša i najjeftinija stvar koju možeš da uradiš je masaža materice.
 
Pre neki dan mi krava otelila žensko tele otac "hofag" pa me interesuje zna li neko kakav je to bik. Našao sam da u velikoj plani ima bik hofal možda je to to. I još me interesuju bikovi rumpold i west čiji su to bikovi i kakvi su
 
Poslednja izmena:
kakav je bik simentalac donner zna li ko?
dobio musko tele od Uhu-a svajcarca odlicno tele i lepo napreduje,kod komsije od istog bika isto stanje
 
Doner je bik kojeg SVc Krnjača i austrijski repro centar imaju u zajedničkom vlasništvu (ortaci :) ), testira se u obe populacije, inače je oteljen u Austriji a sad se nalazi u Krnjači. Dionisov sin, Prema priči kolega iz Krnjače korektan bik , koristi se za poboljšanje forme i okvira, inače eksterijerno jako lepo izgleda. Uhu mi deluje kao bik fine konstitucije, naglašenih mlečnih karakteristika i nekako mi se ne uklapa u naše selekcijske trendove, skoro sam bio kod odgajivača koji samo sa Semex-ovim semenom osemenjavanja simentalca i nije mi to to. Krave su vezane, stavovi, ledja sve je manje više više nepravilno. Jedino sam kod jednog odgajivača video dobre Repronove i UHuove junice ali on melezi sa RHF i to je već nešto sasvim drugačije,drugačiji tip grla, kao manenkenke.
 
hvala na odgovoru druze i ja sam cuo da je repron dao dobro potomstvo bas
uhu je nekako svajcarskog tipa ,zut sa podignutim rogovima i koliko sam video bez dodataka krvi RHF
 
kod nas se u ponudi ima ogroman broj bikova simentalske i holstein pasmine, tako npr ove ću godine za simentalke koristiti Winnora, nezz dal ste čuli al to je trenutno najbolji živući bik simentalac na svijetu, a za holsteina koristim Kian i Fabian RED, nezzz jel ima itko od vas iskustva s spomenutim bikovima??
 
to ti je centar u Križevcima, RH, inače Winnor se nalazi trenutno u KŽ, dok su Kian i fabian nizozemski bikovi, al ovi winnor se nalazi na ZAR-ovoj ljestvici pa sam mislio da možda zna netko
 
e neznam koliko je sad trenutno doza sjemena, al znam da je pred nekih par mj dok su se radili testovi cijena sjemena bila smješnih 20-ak kuna, dakle negdi tri eura, dns je to sigurno puno više http://www.crsh.hr/clanak/winnor-najbolji-zivuci-simentalski-bik-na-svijetu-je-u-krizevcima-0558 , evo link pa nek pogleda koga zanima, stvarno je odlična ponuda sjemena, meni je osobno favorit manitoba, odličan bik, imam njegove kćerke, školski su primjer simentalca što bi se reklo, al još su junice pa ćemo tek vidjeti kakva im proizvodnja bude, al sigruno bude ok.
 
Nazad
Vrh