Veštačko osemenjavanje DA ili NE ??????

Imam veoma loša iskustva sa VO kod svinja i zato uvek držim dva nerasta.Ekonomski to nije greška jer mi ionako svake godine treba starija svinja za prerađevine.A zaradi se i poneki dinar od uslužnog pripusta.
 
@MILOŠ D.T
Pa ja napisah u profilu šta imam od stoke.Doduše,to su malo zastareli podaci ali toje to,odprilike.Nerast je uglavnom pietren ili neka varijacija na tu temu.
 
Mi smo prosle godine tri puta vestacki semenili krmacu i nikako nije ostajala sprasna sve dok vepar nije uzeo stvar u svoje ruke... :)
 
Pozdrav svima , :cao:
V.O sam radio na 6 krmaca i pola su ostale suprasne, broj prasadi izmedju 9 i 12, stim imam 3 nerasta 3god, 2 god i 1 god starosti tako da sam po pitanju osemenjavanja snabdeo svoje krmace, no, koliko znam o V.O postoje razne faze i postupci sa semenom, temperatura u klimaboksu, blago okretanje semena tamo-ovamo na 12 h, duzina trajanja osemenjavanja itd ...
Jedan dobar uzgajivac prasadi iz Arandjelovca mi je preporucio farmu VIZELj za seme, nisam bio i nemam iskustva, a vi??, Drugo po pitanju svinjarstva Zaharije Trnavcevic je napravio jednu reportazu od oko 2 sata sa nekim savetima, tu je i poznati profesor Vidovic i Avakumovic koji daju svoje komentare i savete, reportaza je odradjena u saradji B92 i zove se "Mesnate svinje" ali nemojte da vas buni ime tu je obuhvaceno sveopsirno.
 
Farma Vizelj je sasvim OK i ima dobar priplodni materijal ja sam koristio vise vrste i pravio po nekoj mojoj volji a i u cistoj rasi evo slike od jutros.
nobuv7.jpg
 
Svaka cast i nek je sa srecom!!!
Koliko je stara Krmaca i jesi li radio V.O. ili prirodnim putem.
Srdacan pozdrav!
 
Stara je dve godine i malo vise ovo je cetvrto prasenje a pustao sam sada nerasta od prijatelja pietren beli. predhodno je 2 puta VO sa landrasom i hemsirom ima slika na nekom postu.
Moj nerast je njen i super je bice slika.
 
zanima me zna li tko ima li kakav centar za UO u blizini Orašja,osjemenjavao bih opet s hempširom, a ovdje u Osijeku nemaju u centru takvog nerasta ili ja bar ne znam da imaju...Zbog srodstva više ne mogu koristiti ovog što imam u blizini..
 
Zanimljiva tema.
UO svinja je jednostavna i jako zahvalna metoda dobivanja kvalitetnog potomstva.
UO svinja moze biti provedeno kako svjezim sjemenom muzjaka tako i duboko smrznutog sjemena.
Kod same proizvodnje sjemena jako veliku ulogu imaju razrjedjivaci sjemena. Postoji vise vrsta razrjedjivaca i s obzirom na njega svjeze sjeme muzjaka moze biti ocuvano i do pet dana od vremena uzimanja i priredjivanja. EDTA je razjedjivac koji omogucuje cuvanje sjemena 2 dana i najcesce se koristi. S tim da sjeme mora biti u mraku i na temp. 22 -24 °C.
Najkvalitetniji je jedan tip talijanskog razrjedjivaca koji je jako skup, ali odrzava sjeme do 5 dana.
Moze se koristiti i duboki smrznuto sjeme, ali u tom slucaju se radi frakciono osjemenjivanje. Znaci u prvoj frakciji se aplicira sjeme u cerviks maternice, sta dublje (najbolje proci kroz dva prstena cerviksa), a nakon toga se aplicira razrjedjivac koji sjeme gura naprijed.
Koncentracija spermatozoida je 3 - 5 milijardi u dozi. Ukoliko je manje manji je postotak oplodjenih jajnih stanica samim tim broj prasadi u leglu. Razlog ovako velikom broju spermatozoida je anatomska gradja maternice svinje, koja je jako duga (doseze i do 1,5 m) i veliki broj spermatozoida ugiba tijekom putovanja do jajovoda, gdje konc. treba biti najveca i tu najduze prezivljavaju.
Jako bitno je vrijeme UO.
Kod velikih proizvodjaca, na velikim farmama odbice prasadi se odvija s 21 dan zivota.
Dok je prasad pod krmacom ona ulazi u ciklus i dolazi dorasta folikula na jajnim stanicama koji dospjevaju do velicine 3 - 5 mm. Zatim stane rast folikula i nakon odbica naglo se razvijaju do velicine 8 - 10 mm.
Krmace su u ciklusu vec treceg do petog dana nakon odbica. Odma se radi osjemenjavanje i na taj nacin se ide na proizvodnju 2,3 legla na godinu. Uglavnom se tjeraju u tom periodu i do 80 % krmaca.
UO se radi pomocu gumeog ili plasticog katetera koji se lagano uvlaci u vaginu (gornjim dijelom vagine) i zatim se dolazi do cerviksa. Prodju se dva prstena cerviksa i onda se lagano istiskiva pripremnjeno sjeme. Ne naglo, vec polagano. Ako se osjeti da ne izlazi lagano, vrati se malo kateter i ponovo se uvuce u cerviks. Cesto podtlak iz maternice sam isisa sjeme iz posudice u kojoj se nalazi.
2 dan od pocetka tjeranja dolazi do stadija mirovanja krmace. Nakon tog stadija dolazi do stadija pozude (24 - 36 sati) dolazi do ovulacija na jajnicima i toje period kada se triba osjemenit.
Zato je najbolje napravit osjemenjivanje 24 sata nakon pocetka stadija mirovanja krmace i to dvokratno. Ako je pocelo ujutro prvi put je osjemenit popodne i sutradan ujutro.
Jako je bitno postivat te vremenske razmake, jer ukoliko se osjemenjavanje provede rano ili kasno u leglu ce biti mali broj prasadi, ili ih nece biti.
Svinje su jako zgodne i za izazivanje superovulacije, odnosno povecavanje broja folikula na jajnicima(normalno, prirodnim ciklusom svaki drugi folikul na jajnicima propada).
To se postize upotrebom SZK (serum zdrabnih kobila) u kolicini 600 - 800 i. j. koji se daje cc 20- tog dana spolnog ciklusa, sta uvjetuje povecavanje prasadi u leglu (veci broj oplodjenih jajnih stanica).

Pozdrav.
 
Vjerovatno ga mozes kupit preko veterinara.
Daje se 20 - tog dana spolnog ciklusa.
Ciklus traje 21 dan, znaci prije nego udje u estrus se daje. Samo bih preporucio da to radi veterinar, jer kod prekomjereno koristenje kao i ne procjenjivanje pravog vremena moze izazvati nastajanje cista na jajnicima.
Pozdrav.
 
Definitivno vestacko osjemenjivanje.
Krecem se medu agornomimam i veterinarima i svi su za to.
Ipak ima mnogo svojih prednosti.
 
ljudi ja bas nemam srece s tim osemenjavanjem mi ovamo dobijamo seme iz V.Plane i nezadovoljni,broj prasadi katastrofa. jula mi se oprasile tri jedna 2kom druga 4kom treca 7kom a evo i juce sejedna oprasi opet 4 i to sve su sa dve doze osemenjene. V.O.vrlo rado al se neisplati !!! :nono:
 
dacha je napisao(la):
ljudi ja bas nemam srece s tim osemenjavanjem mi ovamo dobijamo seme iz V.Plane i nezadovoljni,broj prasadi katastrofa. jula mi se oprasile tri jedna 2kom druga 4kom treca 7kom a evo i juce sejedna oprasi opet 4 i to sve su sa dve doze osemenjene. V.O.vrlo rado al se neisplati !!! :nono:
Ja sam jednu osemenio a seme takodje iz V.Plane, oprasila 5 kom.
 
Vjerovatno spermu skladiste na neprikladnom mjestu.
Ili tijekom rukovanja njome ne vode dosta brige o higijeni.
Koliko je kod Vas cijena sjemena?
 
Ma kakva VO.Kad nasi veterinari dostignu taj nivo svesti kako treba tretirati seme,onda cu raditi.U pocetku sam radio VO,rezultat-cabar: povadjanje,ispod 5 prasadi kad se oprasi,nedodju kad ih zoves,itd.Ovako imam svog nerasta,pustam kad hocu i koliko hocu,i kosta me 2000 din mesecno.
 
Nazad
Vrh