Veštačko đubrivo

Odg: Veštak

"NPK đubrivo 20 odsto jeftinije
Poljoprivrednicima u Srbiji će za desetak dana na Produktnoj berzi u Novom Sadu biti ponuđeno 6.219 tona NPK đubriva po 20 odsto nižoj ceni od sadašnje, rekao je danas komercijalni direktor Azotare iz Pančeva Dragutin Spasojević.

Azotara će jeftinije NPK đubrivo proizvesti zahvaljujući donaciji japanske vlade od 3,7 miliona dolara, kazao je Spasojević na sastanku Udruženja za hemijsku, farmaceutsku, gumarsku i industriju nemetala u Privrednoj komori Srbije."
http://www.poljopartner.co.yu/najnovije/povecana-proizvodnja-mineralnih-dubriva-ali-uvoz-ostaje.html

E sad, mozda ja neznam da racunam...ali!! 3.7 miliona dolara je 2.37 miliona EUR. 1 tona NPK je 415 EUR. Ako podelimo 2.37 miliona sa 415 dobijamo da za te pare moze BESPLATNO da daju 5715 tona NPK. A oni daju 6219 tona po 20 odsto nizoj ceni. Po meni ovde nesto nije u redu.

Jel moze neko da objasni meni ovo:haha: Stvarno nerazumem...na vise mesta sam citao, da ce pojaviti 7000 tona NPK po 20 odsto nizoj ceni.
 
Odg: Veštak

Kupljeno danas, Urea Kutina 33 din, NPK 3x15 Kutina 38,50din. Skupoooo....... :cao:
 
Odg: Veštak

NPK predsetveno primenjen za kukuruz imaće efekat tek za narednu kulturu jer P i K ostaju u površinskom sloju i biljka ih neće iskoristiti :nono: . Njih će iskoristiti tek pšenica ako se poseje posle kukuruza ili kulture koje će se posejati naredne godine.
 
Odg: Veštak

@BobanNB

Idem sa 250kg/kj

@dukej

Ne znam....ja oduvek idem tako, kad sam pri parama zaorem u jesen i 7-20-30, a predsetveno uvek 3x15.

Jedan od primera đubrenja za kukuruz:
 
Odg: Veštak

I u toj tabeli se vidi da se najveći deo P i K zaorava u jesen. Evo jednog citata sa foruma poljoprivredne savetodavne službe Vojvodine (http://www.polj.savetodavstvo.vojvodina.sr.gov.yu/index.php?name=MDForum&file=viewtopic&t=60 ):
" O primeni fosfornog i kalijumovog đubriva u jesen pod brazdu tj. njegovoj primeni u osnovnom đubrinju ne treba ni govoriti. To se podrazumeva! Naime, oni su praktički nepokretni pod uticajem padavina te svakako trebaju biti uneseni u zemljište što dublje oranjem, a nikako "razbacani"po površini predsetveno. U tu svrhu se i na našem tržištu nalaze čak podrivači sa depozitorima za primenu mineralnih đubriva na veću dubinu, gdje se po pravilu uvek nalazi dovoljno (ili više) vode potrebne za usvajanje hraniva od strane biljaka, koje na taj način lakše prolaze kroz period suše."
Doduše ako redovno svake godine bacaš predsetveno opet se svede na isto, jer sad djubriš za iduću godinu a za ovu si to uradio prošle godine. :ppozdrav:
 
Odg: Veštak

dukej je napisao(la):
Doduše ako redovno svake godine bacaš predsetveno opet se svede na isto, jer sad djubriš za iduću godinu a za ovu si to uradio prošle godine. :ppozdrav:

Baš sam hteo napisati nešta slično! :ppozdrav:
 
Odg: Veštak

od P i K predsetveno se ove godine nećete ovajditi. dogodine - da.
to će da se smesti na 4-5 cm dubine i korenovom sistemu neće biti dostupno. pride je vrlo sporo pokretno i kiša ga skoro i ne spira.
 
Odg: Veštak

Ok je to tarana, zato svake godine đubrimo jednako i sad će usev koristiti ono prošlogodišnje.
 
Odg: Veštak

ja sam prihranu potpuno izbacio...komplikovano mi da se drndam s đubrenjem i paranjem đuture.
ove godine idem s 150kg ureje po jutru na kukuruz i 100kg/jutru na suncokret. sve je razbacano prošle nedelje.sad još samo setvospremač.
 
Odg: Veštak

Ja u prihranu ne idem (osim žita naravno), kao što rekoh, zaoravanje+predsetveno, ili samo predsetveno, još uvek nisam "jak" da bih išao i u prihranu.
 
Odg: Veštak

**greška ja onaj Fertil. kupio sam ga jesenas, kad sam proletos bacao pola dzaka se rastvorilo u prasinu, nikad vise. Kutina je zakon ni jedan dzak se nije ugrudvao preko zime isto je kao i kad sam ga kupio.
 
Odg: Veštak

Takođe i kod mene, prošle godine sam imao nešta Fertil NPK i nikada više, samo Kutina!
 
Odg: Veštak

kutina je zakon sto se tice granulacije juce sam sijo covjeku kukuruz i uzeo je neku 15 AZOHEM vragu nevalj u svakoj vrecici minimalno ima dva kamencica sva sreca pa mi sijacica nije IMT ova da je zupcanici bi otisli ko nista od gnojiva.
ja praktikujem ako stignem dvije kultivacije i prihrane u kukuruzu jer kultiviranjem se cuva vlaga i dovodi kisik u zemlju
 
Odg: Veštak

mladen je napisao(la):
uzeo je neku 15 AZOHEM vragu nevalj u svakoj vrecici minimalno ima dva kamencica

za azohem ne znam, ali sam u onim nesrećnim godinama, za vreme vladavine "onog", kupovao šta je moglo da se nađe.
u par navrata je AGROhem bio jedini izbor. majko mila, koja je to katastrofa od đubriva! posle sam pročitao da imaju 10-ak krivičnih prijava jer im sadržaj ne odgovara deklaraciji, ali se na tome i završilo. prodaju i dalje - ali ne meni. :zli:
 
Nazad
Vrh